Chińczycy XXI wieku… na Bukietowej 4a

| 13 sty 2014  22:11 | Brak komentarzy

lilinscy1

To były dwie pełne godziny rozmów o życiu i marzeniach współczesnych Chińczyków. Interesującą gawędę prowadziło małżeństwo dziennikarskie Barbara i Daniel Lulińscy wieloletni korespondenci polskich mediów w Chinach i na Tajwanie.

Red. Daniel Luliński na początku spotkania zadał retoryczne pytanie: Co wiemy, my Polacy, o Chińczykach XXI wieku? – Wiemy, że jest ich bardzo wielu; że jest ich miliard trzysta milionów; że są pracowici i zdyscyplinowani z natury i z wychowania, że w ciągu zaledwie 40 ostatnich lat w wielu dziedzinach dorównali Stanom Zjednoczonym Ameryki Północnej. A nawet mają szansę ich wyprzedzenia… Jak do tego doszło, że Chiny – mimo swej kilkutysięcznej historii i fascynującej kulturze, a jednak państwo technicznie zacofane, wybiły się do rzędu najbogatszych państw świata?

To przede wszystkim, po burzliwych latach „rewolucji kulturalnej”, która była brutalną walką o władzę Mao z przeciwnikami politycznymi, po prawie stu latach okupacji różnych najeźdźców, to przede wszystkim powrót do chińskiej macierzy, dyscyplina i pracowitość Chińczyków wprowadziły kraj do czołówki światowej.

lilinscy2

Fot. Andrzej Jezierski

Komentarze

Pozostaw komentarz:

 • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

  legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
 • POLECAMY

  Dziennikarz Olsztyński
  1-2/2024
     
  BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

  Więcej...


  Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

  Więcej ...


  Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

  Więcej ...


  Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

  Więcej ...  Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

  Więcej...

   

 • RADA ETYKI MEDIÓW

 • ***

  witryna4
  To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

  Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

  ***

 • PARTNERZY

  infor_logo


 • ***

 • FACEBOOK

 • ARCHIWUM

 • Fundusze UE

  Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

  Więcej...