WEEKEND SPECJALNY w AMONDO – KOBIECY PUNKT WIDZENIA
Dziennikarze RP | 22 sie 2020 14:30 | Brak komentarzy
W dniach 22 – 23 sierpnia kino AMONDO zaprasza na wyjątkowy weekend „KOBIECY PUNKT WIDZENIA”. To weekend z niezwykłymi kobietami dla fantastycznych kobiet. Będziemy oglądać filmy o kobiecych sprawach w roli głównej, spotykać się z interesującymi kobietami, wymieniać poglądami na kobiece tematy. A to wszystko przy kieliszku dobrego wina.
Cena biletu na każdy pokaz to tylko 15PLN. Każda osoba, która kupi bilet na weekend „KOBIECY PUNKT WIDZENIA” do kina Amondo, otrzyma w prezencie vouchery ze zniżką na masaż kobido, refleksologię oraz degustacyjny kieliszek wina.
W czasie weekendu pokazanych zostanie dziesięć filmów, w tym aż cztery przedpremiery. Po wybranych filmach odbędą się spotkania z fantastycznymi kobietami.
W sobotę po przedpremierowym seansie „EMY” Pabla Larraína odbędzie się spotkanie z Dominiką Druch z Holi Holi, która opowie o masażu KOBIDO oraz refleksologii. Holi Holi to niezwykła przestrzeń dla kobiet, w której oferowane są masaże zdrowotne, relaksacyjne i dla urody. To miejsce, gdzie oprócz masażu serwowana jest ciepła rozmowa, nauka uwalniającego oddechu i oderwanie od codziennych spraw. Pokaz rozpoczyna się o godzinie 19:05.
Tego dnia w repertuarze znajdzie się także pokaz przedpremierowy filmu „UNDINE” – pełna symboli opowieść o miłości i przeznaczeniu. W rolach głównych wystąpili rewelacyjna Paula Beer, która za tę kreację otrzymała Srebrnego Niedźwiedzia na tegorocznym Berlinale oraz Franz Rogowski. Pokaz filmu odbędzie się o 19:20.
Trzecią przedpremierą zaplanowaną w trakcie weekendu kobiecego będzie „NADZIEJA„, której seans rozpocznie się o 17:05. Oparty na osobistych przeżyciach duńskiej reżyserki Marii Sødahl film, jest subtelną i wzruszającą opowieścią o życiowych priorytetach i potrzebie bliskości. To uniwersalne studium dojrzałego związku jest tak poruszające w dużej mierze za sprawą znakomitych kreacji Andrei Bræin Hovig i jednego z najbardziej rozpoznawalnych szwedzkich aktorów Stellana Skarsgårda.
W niedzielę, 23 sierpnia na panie czekają aż dwa spotkania i kolejna dawka dobrego kobiecego kina.
O 15:40 rozpocznie się pokaz francuskiego dramatu „PROXIMA” z Evą Green w roli głównej, po którym odbędzie się spotkanie w ramach FEMINISTYCZNEGO KLUBU FILMOWEGO. Ideą klubu jest wspólne oglądanie filmów reżyserowanych przez kobiety a następnie dyskusja nie tylko na temat kina, ale również na temat kobiecych doświadczeń.
O 17:50 odbędzie się ostatni przedpremierowy seans w trakcie weekendu, fiński komediodramat „W CO GRAJĄ LUDZIE„. Jenni Toivoniemi stworzyła pełną humoru, słodko-gorzką społeczną satyrę na pokolenie współczesnych trzydziestolatków. Po projekcji rozpocznie się spotkanie z Kają Nowakowską z bloga Mead Ladies. Kaja opowie o początkach botanicznej pasji i o tym, jak przekuła ją w swój zawód. Powie o tym, dlaczego warto zanurzyć się w roślinnych zapachach, o fascynującym świecie lokalnej roślinności, robieniu kadzideł, gotowaniu z dzikich roślin i o wielu innych okołobotanicznych tematach. Po spotkaniu będzie można kupić produkty stworzone w pracowni Mead Ladies.
Więcej szczegółów na temat poszczególnych seansów w czasie weekendu „KOBIECY PUNKT WIDZENIA” można znaleźć w repertuarze na stronie kina.
http://kinoamondo.pl/repertuar/
ZAPRASZAMY!
WYSTAWA ARTYSTÓW SZWEDZKICH
Dziennikarze RP | 6 wrz 2018 11:42 | Brak komentarzy
Ogród Botaniczny PAN w Powsinie to nie tylko urzekająca o każdej porze roku roślinność, ale także bogata działalność kulturalna, koncerty fortepianowe, wystawy plastyczne, wieczory literackie. Tym razem wydarzeniem jest wystawa prac członków Związku Artystów Szwedzkich i Zespołu Artystów SKHF z południowej Szwecji.
XXXVI Mistrzostwa Strzeleckie Dziennikarzy już za nami
Dziennikarze RP | 29 maj 2017 14:29 | Brak komentarzy
Prawie 90 zawodników rywalizowało w strzelaniu z karabinka kbks i pistoletu pneumatycznego podczas XXXVI Mistrzostw Strzeleckich Dziennikarzy, które 26 mają 2017 roku odbyły się na gościnnej strzelnicy WKS Śląsk Wrocław. W kwalifikacji indywidualnej (w tym roku nie było rywalizacji zespołowej), w zaciętym pojedynku o każdy punkt w tarczy najcelniejszym okiem wykazał się Marcin Sawiński z 3 Wrocławskiej Brygady Radiotechnicznej, który łącznie uzyskał 180 punktów i w nagrodę został uhonorowany pucharem Cezarego Przybylskiego, marszałka województwa dolnośląskiego oraz celnym piórem ufundowanym przez prezydenta Świdnicy – Beatę Moskal-Słaniewską.
DZIENNIKARSKIE KOZIOŁKI 2017
Dziennikarze RP | 20 maj 2017 19:40 | Brak komentarzy
Wydział Politologii i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu w dniu 9 maja 2017 roku gościł 21. Galę „Dziennikarskich Koziołków” zorganizowaną przez Wielkopolski Oddział Stowarzyszenia Dziennikarzy RP.
Na uroczystości gości powitali Dziekan Wydziału Politologii i Dziennikarstwa UAM prof. Andrzej Stelmach oraz Przewodniczący Wielkopolskiego Oddziału SDRP Ryszard Bączkowski. Spotkanie prowadził red. Roman Krzywiński.
Odszedł Zbigniew Adrjański
Dziennikarze RP | 13 maj 2017 06:46 | Brak komentarzy
Dziennikarz, pisarz i literat, wieloletni członek naszego Stowarzyszenia zmarł 2 maja 2017 roku w wieku 85 lat.
Publicystykę kulturalną uprawiał od momentu debiutu w „Po prostu” w roku 1953. Jesienią 2015 roku świętował 60-lecie pracy dziennikarskiej. Od 1955 roku był członkiem Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich i następnie Stowarzyszenia Dziennikarzy RP. Na wniosek Oddziału Warszawskiego SD RP otrzymał we wrześniu 2008 roku nagrodę specjalną ministra kultury i dziedzictwa narodowego przyznaną za „nieocenione zasługi dla kultury polskiej”. > Czytaj dalej >>>
Gruszki za rok 2016 rozdane
Dziennikarze RP | 12 maj 2017 15:36 | Brak komentarzy
W dniu 8 maja 2017 w Klubie Dziennikarzy Pod Gruszką, Siedzibie Stowarzyszenia Dziennikarzy RP, Oddział Małopolski w Krakowie, odbyła się Uroczystość wręczenia nagród dziennikarskich za rok 2016. Nagrody Zielonej Gruszki i Nagrody Złotej Gruszki otrzymało trzech znakomitych ludzi mediów.
Honorowa Złota Gruszka powędrowała do Andrzeja Sikorowskiego, w uznaniu za wieloletnią pracę twórczą zapisaną słowem i muzyką, za redakcję felietonów artystyczno-kulturalnych w niezapomnianym tygodniku Przekrój, Polskim Radio Kraków i innych mediach, za aktywne upowszechnianie, kreowanie i promocję walorów kultury oraz krakowskiej rzeczywistości nie tylko w naszym mieście, ale w całej Polsce i za granicą. Laudację wygłosił prof. Zbigniew Bajka.
Żegnamy Cię, Miro!
Dziennikarze RP | 11 maj 2017 18:57 | Brak komentarzy
Choć wiedzieliśmy doskonale, że od lat toczysz nierówną walkę z chorobą, z satysfakcją i podziwem patrzyliśmy na Twoją bezkompromisowość, dzielność i nieograniczony optymizm. Wciąż snułaś plany związane z podróżami i poznawaniem świata, wciąż interesowałaś się ludźmi i swoim ukochanym miastem Łodzią. Tu przecież upływały Twoje najpiękniejsze lata związane ze studiami na Wydziale Filozoficzno-Historycznym Uniwersytetu Łódzkiego, harcerstwem, w którym byłaś instruktorem w stopniu harcmistrza PL, i dziennikarstwem w łódzkiej prasie.
Muzyki Chopina nigdy dość…
Dziennikarze RP | 27 lip 2015 13:37 | Brak komentarzy
… czyli kolejna odsłona (już jedenasta) Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego „Chopin i jego Europa”. Autorski projekt dyrektora artystycznego festiwalu, Stanisława Leszczyńskiego, realizowany z rozmachem i przyciągający wielbicieli muzyki Chopina z całego świata w roku 2015 poprzedzi październikowy Konkurs Chopinowski. Będziemy mogli posłuchać muzyki „od Chopina do Skriabina”. Festiwal potrwa od 15 do 29 sierpnia.
Szamotuły i Kotowo 2014, warsztaty dziennikarskie
Dziennikarze RP | 25 gru 2013 19:29 | komentarze 2

Fot.: www.yadempowers.org
Narodziło się to z pokory. Pokory, szacunku i przyjaźni wobec osób, które kierują się w życiu prawdziwymi zasadami. Nie przedkładają własnej wygody ponad wyższe wartości. Gdzieś u samych podstaw przycupnęła skromnie wiara w człowieka, w to, że jego jedynym celem w życiu nie jest bycie królem puszczy. A pokora wzięła się także z przekonania, że „niepełnosprawność” to smutne słowo. Jeżeli chuligan czy pospolity bandzior bije kogoś za tzw. „wygląd” w oparciu o intuicję i arogancję, iż człowiek ten nie przekroczy norm społecznych i mu „nie podskoczy”, to kto tu jest pełnosprawny, a kto nie?
Kto nie lubi fortepianów?
Andrzej Maślankiewicz | 22 paź 2013 20:29 | Brak komentarzy

Od 47. lat nieprzerwanie, co roku we wrześniu, odbywa się w Słupsku Festiwal Pianistyki Polskiej. Na estradzie Filharmonii i Teatru królują fortepiany i pianiści. Melomani wypełniający teatralną widownię udowodniają, że jest to wydarzenie kulturalne dużej miary, bez przesady, święto pianistyki polskiej. Wybitni pianiści dają znakomite koncerty i recitale, młodzież przyjeżdża po naukę na tak zwanych warsztatach pianistycznych i uczestniczy w konkursach.












Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.
Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.
17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.








Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.