Magdalena Rigamonti laureatką Nagrody im. Henryka Panasa 2025
Dziennikarze RP | 25 wrz 2025 13:17 | Brak komentarzy
Magdalena Rigamonti, dziennikarka Onetu i autorka literatury faktu została laureatka V edycji Nagrody im. Henryka Panasa, ustanowionej przez oddział Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej w Olsztynie, w partnerstwie z miejscowym oddziałem Związku Literatów Polskich.
Młodzi dziennikarze w Rewalu
Dziennikarze RP | 30 lip 2025 14:49 | Brak komentarzy

Przez trzy tygodnie lipca w Rewalu znowu pojawili się młodzi dziennikarze z rożnych regionów Polski. Młodzież to głównie laureaci konkursów dziennikarskich w rożnych województwach.
Lubelski dziennikarz w gronie naukowców
Dziennikarze RP | 8 lip 2025 18:44 | Brak komentarzy
Redaktor Stanisław Dąbrowski – sekretarz Zarządu Lubelskiego Oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej – niestrudzony pasjonat harcerstwa w czerwcu br. został członkiem korespondentem Lubelskiego Towarzystwa Naukowego. Przyjęto go w poczet naukowców zrzeszonych w Wydziale Nauk Humanistycznych, Społecznych i Nauk o Sztuce tego prestiżowego stowarzyszenia.
Powstałe w 1957 roku Lubelskie Towarzystwo Naukowe zrzesza pracowników naukowych wszystkich lubelskich szkół wyższych. Za cel swojej działalności stawia inicjowanej i popieranie prac badawczych z wszystkich dziedzin i dyscyplin naukowych, w tym szczególnie badań regionalnych, a także organizowanie i rozwijanie życia naukowego na Lubelszczyźnie.
Lublin podsumował działalność
Dziennikarze RP | 27 cze 2025 19:13 | Jeden komentarz
Lubelski Oddział Stowarzyszenia Dziennikarzy RP 26 czerwca 2025 r. podsumował działalność w okresie minionych czterech lat oraz wybrał nowe władze Oddziału. W ich skład weszli dziennikarze z dużym doświadczeniem zawodowym.
- Przewodniczącym Zarządu Lubelskiego Oddziału SDRP został ponownie Stanisław Wojnarowicz; wiceprzewodniczącym Krzysztof Karman, sekretarzem Stanisław Dąbrowski, skarbnikiem Izabella Wlazłowska, członkiem Monika Siemion – Dudek.
- Trzyosobową Oddziałową Komisję Rewizyjną tworzą: Jerzy Jabłonka – przewodniczący, oraz Amanda Endert – wiceprzewodnicząca i Hanna Pawłowska; Rzecznikiem Dyscyplinarnym została wybrana Grażyna Hryniewska – Kalicka.
- Delegatami na XI Zjazd zostali red. red. : Krzysztof Karman i Izabella Wlazłowska.
Nowy zarząd Wielkopolskiego Oddziału SDRP
Dziennikarze RP | 12 cze 2025 19:38 | Brak komentarzy
We wtorek 27 maja 2025 w Osiedlowym Klubie Krąg odbyło się Walne Zebranie Sprawozdawczo – Wyborcze członków Wielkopolskiego Oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej.
Po odczytaniu sprawozdań i uzyskaniu przez ustępujący Zarząd absolutorium nastąpiły wybory nowego Zarządu. W wyniku tajnego głosowania wyłoniono nowy Zarząd.
Nowe władze w Małopolsce wybrane
Dziennikarze RP | 6 cze 2025 13:02 | Brak komentarzy

W dniu 5 czerwca 2025 w siedzibie Oddziału Małopolskiego w Krakowie, w Klubie Dziennikarzy Pod Gruszką, odbyło się Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej.
> Czytaj dalej >>>
Red. Pawłowska wśród nominowanych do prestiżowej nagrody dziennikarskiej
Dziennikarze RP | 30 maj 2025 08:50 | Brak komentarzy
Redaktor Hanna Pawłowska z Puław znalazła się wśród nominowanych do prestiżowego w kraju wyróżnienia, jakim jest Akademicki Laur Dziennikarski AKLAUD, przyznawany przez lubelskie uczelnie: Katolicki Uniwersytet Lubelski, Uniwersytet Marii Curie Skłodowskiej, Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Przyrodniczy i Politechnikę Lubelską. Kandydaturę red. Pawłowskiej do tej nagrody zgłosił Lubelski Oddział SDRP, którego jest członkiem.
Laureatką tegorocznej edycji tego akademickiego wyróżnienia została dziennikarska TVP 3 Lublin, a zarazem wykładowczyni KUL dr red. Joanna Sosnowska, zaś w kategorii młodych dziennikarka Radia Lublin Anna Kovalova, pochodząca z Żytomierza..
Do Nagrody AKLAUD 2025 aplikowali: red. dr Jakub Czerniak (prof. UMCS), red. Grażyna Lutosławska, red. Hanna Pawłowska, red. dr Joanna Sosnowska, prof. dr hab. Aneta Strachecka, red. dr Wiesława Szymczuk oraz red. Marcin Superczyński.
Gruszki za 2024 znalazły swoich laureatów
Dziennikarze RP | 27 maj 2025 11:09 | Brak komentarzy

W poniedziałek, 26 maja 2025 roku, Sala Baltazara Fontany znowu wypełniła się głośnymi rozmowami o przyszłości dziennikarstwa w Polsce…w Klubie Dziennikarzy Pod Gruszką, Siedzibie Małopolskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej, odbyła się gala wręczenia nagród dziennikarskich za rok 2024. Nagrody Zielonej Gruszki i Nagrody Złotej Gruszki to prestiżowe wyróżnienia przyznawane przez dziennikarzy dla dziennikarzy. To już ponad 30 lat te cykliczne spotkania budzą tyle wzruszeń i emocji wśród dziennikarzy w Małopolsce. W tym roku równieżpo raz pierwszy przyznano Nagrodę im. Tadeusza Boya Żeleńskiego.
> Czytaj dalej >>>
Rady Programowe powołane
Dziennikarze RP | 13 maj 2025 21:42 | Brak komentarzy

6 maja 2025 roku Rada Mediów Narodowych powołała ostatnie Rady Programowe mediów publicznych. Zarząd Główny Stowarzyszenia rekomendował do Rad Programowych swoich członków.
> Czytaj dalej >>>
Dziennikarz sportowy PAP z laurem Młodego Dinozaura
Dziennikarze RP | 22 mar 2025 16:33 | Brak komentarzy
Lubelski korespondent redakcji sportowej PAP Andrzej Szwabe został uhonorowany laurem Młodego Dinozaura za rok 2024, przyznawanym od ćwierćwiecza przez Lubelski Oddział Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej. Uroczysta Gala Młodego Dinozaura odbyła się w pierwszym dniu wiosny w Art. Cafe Domu Kultury Lubelskiej Spółdzielni Mieszkaniowej.
Lubelski Oddział SDRP laurem Młodego Dinozaura wyróżnia będących już na emeryturze mistrzów pióra, mikrofonu i kamery, którzy pozostają aktywni zawodowo bądź społecznie. Red. A. Szwabe jest 25. Laureatem tego niepowtarzalnego tytułu. Przed nim otrzymali go m.in. laureat złotego mikrofonu Adam Tomanek, wiedeński korespondent PAP Franciszek Malinowski, piewca polskich skrzydeł, a zarazem nestor lubelskiego dziennikarstwa Tadeusz Chwałczyk czy autor licznych książek o show biznesie Janusz Świąder.











Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.
Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.
17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.








Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.