Biznes a media

| 22 kwi 2013  13:26 | Brak komentarzy

Uczestnicy spotkania *** Foto: Robert Bereza

Uczestnicy spotkania *** Foto: Robert Bereza

Konferencja „Biznes a media 2013”, jaka się odbyła 13 kwietnia br. w Niedrzwicy Kościelnej koło Lublina, zdominowana została przez problematykę gospodarczą Lubelszczyzny oraz relacje między szeroko rozumianym biznesem, a środkami masowego przekazu. W spotkaniu, zorganizowanym przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Podróżników „Globtroter” oraz Lubelski Oddział Stowarzyszenia Dziennikarzy RP, uczestniczyli przedstawiciele wojewódzkich, powiatowych i gminnych władz samorządowych, przedsiębiorcy oraz dziennikarze prasy krajowej i lokalnej.

Przewodniczący zarządu Lubelskiego Oddziału SDRP Stanisław Wojnarowicz omówił relacje między biznesem a mediami. Wskazał nie tylko na pojawiające się napięcia w stosunkach między obu sferami, pokutujące mity i wzajemne uprzedzenia, ale nade wszystko na możliwe płaszczyzny współpracy. W konkluzji zauważył, że biznes i media w zglobalizowanym świecie są na siebie skazani i powinni wypracować racjonalny sposób współżycia.

Samorządowcy i przedsiębiorcy akcentowali dużą rolę mediów w kreowaniu i w opisie rzeczywistości, w tym zwłaszcza pogłębionej i zobiektywizowanej publicystyk. „Nikt i nic nie powinno zwalniać mediów z odpowiedzialności w sposobie kreowania rzeczywistości”, podkreślali.

Uczestnicy spotkania zwrócili uwagę na potrzebę modyfikacji ustaw o samorządzie, o zamówieniach publicznych, zmianę w mediach wizerunku samorządowca i urzędnika, ochronę miejsc pracy w małych, średnich i dużych przedsiębiorcach. W tym kontekście prezes Wydawnictwa Polihymnia z Lublina Tomasz Orkiszewski zauważył, że jedno miejsce pracy w produkcji generuje trzy dodatkowe w jej otoczeniu.

Zabierający głos z niepokojem mówili o irracjonalności niektórych przedsięwzięć inwestycyjnych. Wskazali np. na wyniszczające indywidualną przedsiębiorczość ekrany wzdłuż budowanej ekspresowej drogi z Lublina do Piask. Ustawione w niezurbanizowanym terenie „płoty”, odcinają dostęp do kilkudziesięciu obiektów hotelowo-gastronomicznych, hurtowni, salonów samochodowych, marketów, zakładów usługowych. Na efekty długo nie trzeba było czekać. Przedsiębiorcy zamykają swoje „biznesy”, co pociąga za sobą utratę dziesiątków miejsc pracy.

Podczas spotkania wskazano także na konieczność budowy państwa bardziej przyjaznego dla biznesu. W nawiązaniu do publikacji prasowych, ale też filmu „Układ zamknięty”, postulowano wprowadzenie ułatwień dla wkraczających na drogę przedsiębiorczości, zracjonalizowania i zhumanizowania kontroli, o czym mówił m.in. prezes spółki „Borpol” Władysław Boruch.

/SW/

Komentarze

Pozostaw komentarz:





  • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

    legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
  • POLECAMY

    Dziennikarz Olsztyński 4/2023  
    BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

    Więcej...


    Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

    Więcej ...


    Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

    Więcej ...


    Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

    Więcej ...



    Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

    Więcej...

     

  • RADA ETYKI MEDIÓW

  • ***

    witryna4
    To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

    Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

    ***

  • PARTNERZY

    infor_logo


  • ***

  • FACEBOOK

  • ARCHIWUM

  • Fundusze UE

    Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

    Więcej...