Bardzo udane 1. Halowe Mistrzostwa Polski Dziennikarzy w Lekkiej Atletyce

| 25 lut 2020  22:02 | Brak komentarzy

W sobotę, 22 lutego br. w Arenie Toruń odbyły się 29. Halowe Mistrzostwa Polski w Lekkiej Atletyce Masters. W sportowej rywalizacji wzięło udział blisko pół tysiąca zawodniczek i zawodników. W towarzyszącym im 1. Halowych Mistrzostwach Polski Dziennikarzy wystartowało prawie 30 żurnalistów. Mistrzostwa odbywały się w tej samej hali, w której dwa tygodnie wcześniej Szwed Armand Duplantis pobił sześcioletni rekord świata w skoku o tyczce z fantastycznym wynikiem 6,17 m.

Wydarzenie zainaugurowało obchody 30-lecia Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Masters. Związek zrzeszający polskich weteranów lekkiej atletyki powstał 26 lutego 1990 roku. Jego siedziba od momentu założenia aż do dzisiaj mieści się w Toruniu, skąd pochodzi większość czołowych działaczy organizacji. Naturalną rzeczą było więc, że obchody 30-lecia PZLAM zainaugurowano właśnie w Grodzie Kopernika. Doskonałą okazją ku temu była 29 edycja halowych mistrzostw kraju „mastersów”, która w minioną sobotę odbyła się w Arenie Toruń. Czempionatowi towarzyszyły 1. Halowe Mistrzostwa Polski Dziennikarzy w Lekkiej Atletyce i 3. HMP Lekarzy. Do udziału w wydarzeniu zgłosiło się aż 525 sportowców, z czego do rywalizacji ostatecznie stanęło 488 z nich (w tym 119 kobiet i 369 mężczyzn). Są to rekordowe liczby, gdyż dotychczas żadna z wcześniejszych edycji mistrzostw Polski weteranów, także w wydaniu letnim, nie miała aż tak wysokiej frekwencji.

W sportowych zmaganiach uzyskano wiele rekordowych wyników. Tylko w samych biegach na dystansie 400 metrów ustanowiono aż cztery nowe rekordy Polski masters. Tradycyjnie z bardzo dobrej strony zaprezentowali się też gospodarze. Torunianie w 29. HMP Masters zdobyli aż dwadzieścia medali (5 złotych, 6 srebrnych i 9 brązowych). Na uwagę zasługuje też gościnny występ zawodników zagranicznych, m.in. z Białorusi, Ukrainy, Grecji i Szkocji.

Dziennikarze i lekarze rywalizowali w czempionatach branżowych. Żurnaliści w hali walczyli po raz pierwszy (dotychczas odbyły się dwie edycje letnich MPDz), medycy – już po raz trzeci (przy ośmiu dotychczasowych czempionatach w stadionowym wydaniu). Do udziału w 1. Halowych Mistrzostwach Polski Dziennikarzy zgłosiły się 34 osoby, przy czym po weryfikacji zgłoszeń do rywalizacji dopuszczono 30 z nich (czterech zgłaszających się nie spełniało wymogów regulaminu), a wystartowało ostatecznie 28 uczestników, w tym pięć pań. W czempionacie medyków wzięło udział w sumie 24 zawodników i zawodniczek.

Organizatorzy 1. Halowych Mistrzostw Polski Dziennikarzy w Lekkiej Atletyce nie kryją zadowolenia z frekwencji, poziomu sportowej rywalizacji i atmosfery panującej podczas zmagań przedstawicieli mediów.

– Do udziału w pierwszej edycji stadionowych MP Dziennikarzy, która odbyła się w czerwcu 2018 roku, zgłosiło się zaledwie 11 osób, z czego do rywalizacji ostatecznie stanęło dziesięcioro żurnalistów – wspomina Tomasz Niejadlik, pomysłodawca i dyrektor czempionatu (poniżej, na zdjęciu z lewej). – Kilka miesięcy temu w Białymstoku do udziału w drugiej edycji naszych letnich mistrzostw mistrzostw kraju zgłosiło się 21 uczestników. Teraz na listach startowych znalazło się aż trzydziestu zawodników i zawodniczek. Choćby te liczby świadczą o tym, że pomysł niewątpliwie jest rozwojowy, a w dziennikarzach pod kątem sportowym też drzemie spory potencjał. Poziom sportowy zawodów był bardzo zróżnicowany, choć niektórzy nasi koledzy i koleżanki na bieżniach, skoczniach i rzutniach uzyskali naprawdę bardzo dobre rezultaty. Część z nas dzięki temu sięgnęła też po tytuły i medale w mistrzostwach kraju mastersów – dodaje Niejadlik.

Najlepszym uczestnikiem 1. Halowych Mistrzostw Polski Dziennikarzy, współorganizowanych przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej, uznano zwycięzcę biegu na dystansach 60 i 200 metrów, Łukasza Malanowskiego, redaktora portalu Sprinterzy.com (na zdjęciu powyżej).

Z kolei najlepszą uczestniczką czempionatu okazała się zwyciężczyni rywalizacji pań na 60 metrów i złota medalistka w skoku w dal, Katarzyna Leśniowska, reprezentująca olsztyński oddział Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej (na zdjęciu powyżej). Dwa złote medale, w skoku w dal i trójskoku, zdobył też Bartłomiej Wierzbicki.

Mistrzami kraju zostali też: Katarzyna Wolniewicz, Tomasz Niejadlik (oboje chód na 3000 metrów), Michał Malinowski (60 m przez płotki), Sebastian Bednarczyk (400 metrów), Marcin Nagórek i Małgorzata Świtała-Maślankiewicz (oboje 1500 m), Sebastian Dymek (3000 m), Tomasz Rysio (skok wzwyż), Karolina Hoppe i Janusz Kędracki (oboje pchnięcie kulą) oraz Mateusz Bosiacki (rzut ciężarkiem).

Byli również liczni zdobywcy srebrnych medali, a także brązowych, które na przykład zdobyli dwaj reprezentanci Stowarzyszenia Dziennikarzy RP z Olsztyna i Poznania: Marek Książek (trójskok) i Ryszard Sławiński (pchnięcie kulą).

Wieczorem, po zakończeniu zmagań, odbyła się uroczysta gala z okazji 30-lecia Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Masters, w trakcie której m.in. uhonorowano najwybitniejszych zawodników i najbardziej zasłużonych działaczy PZLAM. W spotkaniu uczestniczyło też wielu oficjeli, w tym przedstawiciele: władz miasta z prezydentem Michałem Zaleskim na czele, Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego, Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, a także licznych partnerów i sponsorów organizacji.

Tekst: Tomasz Niejadlik (PZLAM), fot.: Julia Truszczyńska (PZLAM)

Komentarze

Pozostaw komentarz:

 • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

  legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
 • POLECAMY

  Dziennikarz Olsztyński
  1-2/2024
     
  BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

  Więcej...


  Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

  Więcej ...


  Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

  Więcej ...


  Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

  Więcej ...  Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

  Więcej...

   

 • RADA ETYKI MEDIÓW

 • ***

  witryna4
  To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

  Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

  ***

 • PARTNERZY

  infor_logo


 • ***

 • FACEBOOK

 • ARCHIWUM

 • Fundusze UE

  Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

  Więcej...