ATAKI NA DZIENNIKARZY – KARANE

| 23 sty 2017  19:56 | komentarze 2

19 grudnia ub. roku po skandalicznym zachowaniu niektórych demonstrantów pod Sejmem pisaliśmy w tym miejscu:
„Nie można występować w obronie mediów, jednocześnie atakując reporterskie ekipy relacjonujące przebieg demonstracji. A tak niestety stało się podczas piątkowej demonstracji, 16 grudnia br. pod Sejmem, gdzie zgromadzeni protestowali przeciwko zapowiedziom marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego w sprawie ograniczeń dostępu mediów do Parlamentu. Protest był słuszny, nie można mieć tu żadnych wątpliwości. Dobrze się stało, że dziennikarzy poparli tak liczne zebrani obywatele. Ale bardzo źle się stało, że wśród protestujących znaleźli się zwolennicy ulicznych burd, którzy za główny cel uznali ataki na reportera TVP Info.”


Skandaliczne zachowanie „obrońców mediów”, zakrywanie obiektywu kamery TVP Info flagami, wchodzenie w kadr, pokrzykiwanie do mikrofonu wreszcie zniszczenie kamery telewizyjnej, wyrywanie kabli i atakowanie reportera, ubliżanie słownictwem niewybrednym, to wszystko, pisaliśmy w grudniu, kwalifikuje się jako czyn karalny. Sprawcami powinny zająć się odpowiednie organa ścigania – sugerowaliśmy.

Policja i prokuratura odnalazły sprawców tych grudniowych wyczynów, ujawniono wizerunki podejrzanych, z czym w pełni zgodzić się nie można, ale postawione im zarzuty są do zaakceptowania. Ataki na dziennikarzy pełniących obowiązki redakcyjne, reporterskie , niezależnie jakie reprezentują redakcje, muszą być surowo karane. Inaczej nie pozbędziemy się na manifestacjach chamstwa, chuligaństwa, a czasem wręcz zachowań z pogranicza bandytyzmu.

(am)

Komentarze

komentarze 2 do “ATAKI NA DZIENNIKARZY – KARANE”

 1. wojciech
  wtorek, 24 - sty - 2017, godz. 18:26

  Nie od dziś wiadomo, że bezkarność rozzuchwala (np. starożytni Rzymianie, do których często się odwołujemy, działania „per nefas”załatwiali błyskawicznie „per fas”). Dlatego prawo musi szybko działać w takich sytuacjach, o których pisze p.red.Andrzej Maślankiewicz. Popieram!

 2. Janek
  wtorek, 24 - sty - 2017, godz. 18:37

  Całkowicie zgadzam się ze stanowiskiem red. Maślankiewicza.

Pozostaw komentarz:

 • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

  legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
 • POLECAMY

  Dziennikarz Olsztyński
  1-2/2024
     
  BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

  Więcej...


  Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

  Więcej ...


  Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

  Więcej ...


  Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

  Więcej ...  Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

  Więcej...

   

 • RADA ETYKI MEDIÓW

 • ***

  witryna4
  To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

  Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

  ***

 • PARTNERZY

  infor_logo


 • ***

 • FACEBOOK

 • ARCHIWUM

 • Fundusze UE

  Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

  Więcej...