APEL Oddziału Warszawskiego: Zgromadźmy dane dot. warunków i sposobów zatrudniania dziennikarzy!

| 22 mar 2013  12:52 | komentarze 2

Szanowne Koleżanki,
           Szanowni Koledzy,

Oddział Warszawski SDRP z dużą uwagą i niepokojem obserwuje wszystko to co dotyczy sytuacji zawodowej i ekonomicznej dziennikarzy. Aby w tej sprawie zabierać głos musimy pogłębić naszą wiedzę o relacje osobiste Koleżanek i Kolegów dziennikarzy (nie tylko członków naszego Stowarzyszenia). Dlatego prosimy piszcie do nas o swojej pracy (czy jej braku), sposobach zatrudniania, wynagradzania, możliwościach awansu zawodowego itp.

Apel nasz kierujemy do wszystkich, również tych dziennikarzy, którzy są na początku swojej twórczej, odpowiedzialnej społecznie, pracy zawodowej.

Sprawa jest ważna dla całego naszego środowiska!

Informacje przesyłajcie pocztą elektroniczną na adres sdrp.warszawa@dziennikarzerp.pl

lub listownie na adres Oddziału Warszawskiego

Odział Warszawski
Stowarzyszenia Dziennikarzy RP
ul. Foksal 3/5
00-366 Warszawa

Dane osobowe pozostaną do naszej wyłącznej wiadomości.

Dziękujemy za każdy list.

Z pozdrowieniem,

Marek Kuliński
 Przewodniczący Oddziału Warszawskiego SDRP

Danuta Duchnowicz-Salicka
 Sekretarz Oddziału Warszawskiego SDRP

Komentarze

komentarze 2 do “APEL Oddziału Warszawskiego: Zgromadźmy dane dot. warunków i sposobów zatrudniania dziennikarzy!”

  1. matka
    poniedziałek, 3 - lis - 2014, godz. 11:09

    Moja córka skończyła w tym roku dziennikarstwo z tytułem magistra. Była najlepsza na roku z przedmiotów medialnych – jako prezenter TV i w radiu – ma bardzo dobry głos i jest bardzo medialna – / nie wiem jak to nazwać fachowo /. Obecnie szuka pracy, aby odrobić staż, a potem znaleźć zatrudnienie na stałe w mediach. Jednak tak w TV, radiu czy gazecie nie chcą jej zagwarantować umowy o pracę po odrobieniu stażu. Nawet ma problem z załatwieniem dofinansowania z urzędu pracy, ponieważ zgodnie z przepisami dostanie 1100,- zł przez 6 miesięcy, ale tylko wtedy jak pracodawca zagwarantuje jej pracę na umowę co najmniej przez kolejny rok. Żadne z mediów nie chce dać takiego zobowiązania.
    Jak można zatrudniać dziennikarzy na „umowę – zlecenie” lub ” umowę o dzieło” – z takiej umowy nie ma odprowadzanych składek do ZUS-u / emerytalnych, rentowych. nie ma ubezpieczenia, stażu pracy – to jest jakiś totalny cyrk. Takie umowy można mieć dodatkowo, jak ma się stałe miejsce zatrudnienia.
    Media nagłaśniają i krytykują umowy śmieciowe – nie ma dnia, żeby o tym w TV nie mówili, a sami robią to samo z pracownikami !!!!!!!! wstyd i nic poza tym.
    Tak więc moje dziecko zaczyna już myśleć o wyjeździe za granicę.
    Mam więc pytanie – po co moja córka skończyła studia , ja zarzynałam się finansowo, żeby moje dziecko było dobrze wykształcone / sama ją wychowałam i kształciłam /, żeby teraz przez takie czyjeś durne przepisy i „wygodnictwo finansowe” firm medialnych, moja córka wyjechała z tego kraju tak jak wiele innych młodych ludzi????? Jak ja jako matka ma teraz spojrzeć jej w oczy i powiedzieć – córeczko jesteś dobrze wykształcona , zdolna i napewno znajdziesz dobrą pracę na stałą umowę – skoro to nie jest prawdą ??? W jakim kraju my żyjemy i jaką przyszłość mają tu nasze dzieci – wstyd mi za taką ” demokrację”, która oszukuje własnych obywateli.

  2. Józef Michał
    czwartek, 29 - sty - 2015, godz. 10:21

    Do Domu Dziennikarza przy ul. Foksal wprowadził nas wówczas (w 1964 roku) studentów II roku Studium Dziennikarskiego UW nasz wykładowca p. Andrzeh Leszczyński. Jako studenci dziennikarstwa nie mogliśmy jeszcze być członkami SDP, ale otrzymaliśmy wtedy takie karty umożliwiające nam wchodzenie do Domu Dziennikarza co było dla mnie wielkim przeżyciem – poczułem się członkiem WSPÓŁNOTY DZIENNIKARSKIEJ. Józef Michał Janowski

Pozostaw komentarz:





  • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

    legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
  • POLECAMY

    Dziennikarz Olsztyński 4/2023  
    BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

    Więcej...


    Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

    Więcej ...


    Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

    Więcej ...


    Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

    Więcej ...



    Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

    Więcej...

     

  • RADA ETYKI MEDIÓW

  • ***

    witryna4
    To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

    Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

    ***

  • PARTNERZY

    infor_logo


  • ***

  • FACEBOOK

  • ARCHIWUM

  • Fundusze UE

    Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

    Więcej...