Apel do dziennikarzy rosyjskich

| 15 mar 2022  10:34 | komentarze 4

Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej apeluje do Rosyjskich Dziennikarzy, by przekazując w mediach swego kraju informacje na temat wojny w Ukrainie kierowali się zasadą rzetelności i uczciwości.

Zwracamy się do członków Związku Dziennikarzy Rosji (Russian Union of Journalists RUJ). Wasz Związek należy do Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy (IFJ) i Europejskiej Federacji Dziennikarzy (EFJ). To członkostwo zobowiązuje do przestrzegania Międzynarodowej Karty Etyki Dziennikarskiej, uchwalonej na kongresie IFJ w roku 2019. W pierwszym punkcie Karty zapisano: „ podstawowym obowiązkiem dziennikarza jest szacunek dla prawdy i prawa opinii publicznej do jej poznania”. Wzywamy Was do poszanowania prawa, do pisania i mówienia o wojnie w Ukrainie tylko na podstawie sprawdzonych faktów i źródeł informacji.

W Ukrainie od trzech tygodni trwa inwazja rosyjskich wojsk. Nie Ukraina, kraj niepodległy, wypowiedziała wojnę Rosji. Władimir Putin wydał rozkaz najazdu na ukraiński naród, który przez ostatnie lata starał się budować podwaliny demokratycznego państwa. To państwo obecnie jest rujnowane przez rosyjskich żołnierzy. Ostrzeliwują osiedla mieszkaniowe i obiekty użyteczności publicznej. Giną cywile, kobiety i dzieci. Straty są ogromne. Tysiące młodych rosyjskich i ukraińskich żołnierzy zginęło w bezsensownej wojnie. Można i trzeba temu zapobiec. Od Was również zależy, by nie byli zabijani kolejni ludzie. Wojna w Ukrainie niepotrzebna jest Rosjanom i nikomu na świecie. W Waszych pismach, mikrofonach, kamerach jest siła zdolna do przekonania rosyjskiego społeczeństwa.

Rosyjscy Dziennikarze! Wzywajcie do wycofania wojsk rosyjskich z Ukrainy, domagajcie się zakończenia barbarzyńskiej agresji.

Pod apelem podpisali się członkowie naczelnych władz Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej:

Hanna Świeszczakowska-Mazur, Bronisława Kufel-Włodek, Jerzy Domański, Sławomir Pietrzyk, Ireneusz Michał Hyra, Tomasz Miłkowski, Dariusz Rott, Sławomir Malinowski, Ryszard Sławiński, Marek Kuliński, Andrzej Maślankiewicz, Zbigniew Kołpacki, Jerzy Model, Wojciech Domagała, Jerzy Chrobot, Stanisław Wojnarowicz, Ryszard Poradowski, Marek Książek, Ryszard Bączkowski, Szymon Jakubowski, Anna Kolmer, Ryszard Mulek, Marzena Wróbel-Szała.

Komentarze

komentarze 4 do “Apel do dziennikarzy rosyjskich”

  1. Tomasz Gronau
    środa, 16 - mar - 2022, godz. 12:25

    Sam podpisałbym ten apel. Dobrze, że SDRP go wystosowało.

    Może warto dodać wersję rosyjską i angielską?

    Tomasz Gronau
    SDRP 9154

  2. Jan
    niedziela, 3 - kwi - 2022, godz. 13:09

    Dzięki za apel do Dziennikarzy Rosyjskich. Ludobójstwo na Ukrainie powinno być jak najszybciej zakończone. Może wystosować apel do Dziennikarzy Świata o walkę o pokój?

  3. Adam
    niedziela, 3 - kwi - 2022, godz. 13:34

    Zachowanie agresorów rosyjskich na Ukrainie przypomina okupację hitlerowską w Polsce. Mordują ludzi, kobiety i dzieci, grabią mienie, komórki, laptopy, komputery wywożą do Rosji. Podobnie jak hitlerowcy strzelają do ludzi bez powodu. Wzywam Stowarzyszenie do potępienia agresji i ludobójstwa Rosji na Ukrainie.

  4. Daniel
    czwartek, 24 - sie - 2023, godz. 09:49

    Świetnie! Popieram w 100%
    FFajnie jakby podobny apel wystosowano wobec medialnych doniesień z Palestyny i terytoriów izraelskich. Zwłaszcza TVN tu bardzo mocno manipuluje doniesieniami.

Pozostaw komentarz:





  • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

    legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
  • POLECAMY

    Dziennikarz Olsztyński
    3/2024
     
    BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

    Więcej...


    Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

    Więcej ...


    Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

    Więcej ...


    Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

    Więcej ...



    Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

    Więcej...

     

  • RADA ETYKI MEDIÓW

  • ***

    witryna4
    To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

    Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

    ***

  • PARTNERZY

    infor_logo


  • ***

  • FACEBOOK

  • ARCHIWUM

  • Fundusze UE

    Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

    Więcej...