AKTOR, DZIENNIKARZ, SPOŁECZNIK: Janusz Leśniewski (1951 – 2020)

| 16 lis 2020  16:03 | Brak komentarzy

Urodził się w Warszawie 28 listopada 1951 r. Syn znanej aktorki Małgorzaty Leśniewskiej i długoletniego realizatora i reżysera telewizyjnego Jana Bielawskiego. Poszedłszy w ślady rodziców, związał się z teatrem i filmem. Po ukończeniu warszawskiej PWST wystąpił w wielu spektaklach na deskach stołecznych teatrów: „Komedia”, „Ochota” i „Popularny”.

Zapamiętaliśmy Go także z ról w filmach fabularnych („Przystanek do nieba”, „Parę osób, mały czas”, „To my”) oraz spektaklach i serialach telewizyjnych (m. in. „Dom”, „Barwy szczęścia”, „Ojciec Mateusz”, „Na Wspólnej”, „Klan”, „Wiedźmin”). Był również reżyserem i kierownikiem produkcji. W TVP zadebiutował także jako dziennikarz – specjalizujący się w tematyce kulturalnej. Jego relacje, felietony i reportaże emitowane były na antenie Warszawskiego Ośrodka Telewizyjnego, w którego redakcji pracował w latach dziewięćdziesiątych XX w.

Był niezwykle aktywny społecznie. Pełnił wiele funkcji w Związku Aktorów Scen Polskich, a jako członek Oddziału Warszawskiego SDRP czynnie uczestniczył w różnych przedsięwzięciach podejmowanych przez nasze Stowarzyszenie – np. w przygotowaniu oprawy artystycznej uroczystości wręczania dorocznych Nagród im. Bolesława Prusa. Nie sposób także pominąć Jego działalności w Fundacji My Obywatele Unii Europejskiej im. Wojciecha Bogumiła Jastrzębowskiego działającej na rzecz pogłębienia wspólnotowej integracji. Niedługo przed nagłą chorobą podjął się przewodniczenia Sekcji Repartycyjnej Form Audiowizualnych przy ZASP.

W opracowaniu podstawowych założeń i form działania w tej materii, jako interesującej także dziennikarzy radiowych i telewizyjnych mieliśmy współpracować. Janusz miał przedstawić owe założenia na posiedzeniu Zarządu Oddziału. Niestety zaatakował koronawirus, spotkanie odłożyliśmy na czas po pandemii. Nikt nie przypuszczał, że nie odbędzie się już nigdy. Żegnamy Cię Januszu z nadzieją, że Twoje pomysły znajdą zaangażowanych kontynuatorów, zaś pamięć o Tobie w środowisku tak dziennikarskim jak i aktorskim nie przeminie nigdy.

(mrk.)

Komentarze

Pozostaw komentarz:





  • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

    legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
  • POLECAMY

    Dziennikarz Olsztyński
    4/2024
       
    BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

    Więcej...


    Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

    Więcej ...


    Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

    Więcej ...


    Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

    Więcej ...



    Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

    Więcej...

     

  • RADA ETYKI MEDIÓW

  • ***

    witryna4
    To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

    Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

    ***

  • PARTNERZY

    infor_logo


  • ***

  • FACEBOOK

  • ARCHIWUM

  • Fundusze UE

    Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

    Więcej...