Akademickie laury dla lubelskich dziennikarek

| 22 mar 2022  15:51 | Brak komentarzy

 

Radiowe dziennikarki Katarzyna Michalak i pochodząca z Ukrainy Mariana Kril zostały laureatkami prestiżowej nagrody dziennikarskiej lubelskiego środowiska akademickiego za rok 2020, zwanej Akademicki Laur Dziennikarski – AKLAUD. Uroczysta, szósta już z kolei, Gala AKLAUD odbyła się 14 marca 2022 r. na Wydziale Politologii i Dziennikarstwa UMCS. Przebiegała ona w atmosferze solidarności z walczącą Ukrainą i dziennikarskiej odpowiedzialności za słowo.

Akademicki Laur Dziennikarski (AKLAUD) został ustanowiony w 2014 roku przez lubelskie uczelnie kształcące dziennikarzy, w tym Uniwersytet Marii Curie Skłodowskiej i Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II. Partnerem instytucjonalnym nagrody jest prezydent miasta Lublin. AKLAUD jest nagrodą honorującą osoby łączące pracę w środkach masowego przekazu z aktywnością akademicką. Przyznawany jest w dwóch kategoriach: AKLAUD i AKLAUD MŁODYCH. Nie uwzględnia specyfiki mediów. W przyszłości, jak zapowiedziano, jego regulamin zostanie dostosowany do zróżnicowanych form pracy w środkach masowego przekazu, a więc prasy, radia, TV. Tym samym należy oczekiwać większej ilości nagrodzonych.

AKLAUD, jak zaznaczyła przewodnicząca kapituły nagrody prof. dr hab. Iwona Hofman z UMCS, jest wyróżnieniem honorującym dziennikarzy, którzy łączą pracę zawodową z kształceniem młodych kadr dziennikarskich. Intencją tej akademickiej nagrody, zauważyła prof. Hofman, jest potrzeba podkreślenia w środkach masowego przekazu znaczenia odpowiedzialności za słowo i za dziennikarską rzetelność. O wadze tego przesłania przekonują dobitnie dramatyczne wydarzenia w Ukrainie, podkreśliła.

Podczas gali wielokrotnie odwoływano się do solidarności z walczącym narodem ukraińskim. Podkreślano, iż w tej dramatycznej sytuacji środki masowego przekazu, dziennikarze rzetelnymi relacjami niosą nadzieję mieszkańcom kraju, w którym toczy się wojna, a także szukającym schronienia w Polsce.

Do nagrody AKLAUD 2020 byli nominowani: red. red. Anna Duda, Katarzyna Michalak, Justyna Kołodziejczyk, Małgorzata Żurakowska i Natasza Ziółkowska, a do nagrody AKLAUD MŁODYCH: red. red. Aneta Dyrla, Mariana Kril i Paweł Bik.

Laureatka głównej nagrody, dziennikarka Polskiego Radia Lublin Katarzyna Michalak jest znaną w kraju i zagranicą reportażystką radiową. Specjalizuje się w reportażu artystycznym, zwanym feature. Jej prace uhonorowane zostały w wielu prestiżowych konkursach na reportaż takimi wyróżnieniami, jak: Prix Europa, Prix Italia, Prix Marulić czy na krajowym rynku nagrodą Melchiora. Katarzyna Michalak została także uhonorowana nagrodą Złotego Prusa za rok 2016 w ogólnopolskim konkursie im. Bolesława Prusa organizowanym przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej.

Z kolei pochodząca z Tarnopola na Ukrainie Mariana Kril – laureatka Aklaudu Młodych – jest dziennikarką Polskiego Radia wcześniej związaną z Radiem Lublin oraz Akademickim Radiem Centrum w Lublinie. Specjalizuje się w folklorystyce i kulturze ludowej. Wiele uwagi w swych materiałach poświęca sprawom ukraińskim, związkom kultur naszych obu krajów. Jest kierownikiem redakcji Pod Kogutkiem, współpracuje z radiowym centrum kultury ludowej.

Podczas Gali wiele uwagi poświęcono zagadnieniom dotyczącym standardów i powinności współczesnego dziennikarstwa, zwłaszcza w kontekście wydarzeń na Ukrainie. Prof. Karol Krauze z KUL, mówiąc o dziennikarskiej misji niesienia nadziei, zauważył, iż teraz właśnie, jak nigdy w ostatnich kilkudziesięciu latach, potrzeba nam „lirników”, którzy potrafią wyśpiewać obecne dzieje. Pytamy się, jakimi słowami opisać te wydarzenia, jakie wskazać ścieżki, po których miałyby kroczyć prawo, dobro i piękno?, w kontekście wydarzeń za naszą wschodnią granicą postawił pytanie prof. Krauze.

Dziennikarską Galę zakończyło spotkanie autorskie z red. Leszkiem Gzellą – pierwszym, laureatem Akademickiego Lauru Dziennikarskiego – autorem wydanego przez Lubelski Oddział Stowarzyszenia Dziennikarzy RP „Leksykonu dziennikarzy i redaktorów Lubelszczyzny.

/Woy/

Komentarze

Pozostaw komentarz:





  • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

    legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
  • POLECAMY

    Dziennikarz Olsztyński
    3/2024
     
    BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

    Więcej...


    Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

    Więcej ...


    Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

    Więcej ...


    Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

    Więcej ...



    Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

    Więcej...

     

  • RADA ETYKI MEDIÓW

  • ***

    witryna4
    To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

    Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

    ***

  • PARTNERZY

    infor_logo


  • ***

  • FACEBOOK

  • ARCHIWUM

  • Fundusze UE

    Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

    Więcej...