Agnieszka Lipiec-Wróblewska ma Treugutta 2017

| 6 mar 2018  20:04 | Brak komentarzy

Nagrodę im. Stefana Treugutta dla twórcy Teatru TV ustanowił Zarząd polskiej sekcji AICT (Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych)/ Klubu Krytyki Teatralnej SDRP z myślą o promowaniu wybitnych osiągnięć teatru małego ekranu. Nagroda została ustanowiona za łaskawą zgodą pani prof. Zofii Stefanowskiej-Treuguttowej, wdowy po wybitnym znawcy teatru, autorze niezapomnianych wstępów do spektakli Teatru TV.

Po raz pierwszy wręczono Nagrodę podczas festiwalu Dwa Teatry w Sopocie. W roku 2001 nagrodę otrzymał JACEK WEKSLER za promowanie współczesnej dramaturgii polskiej. Nagrodę w formie rzeźby wykonanej przez Wiesława Janasza wręczył podczas festiwalu Dwa Teatry w Sopocie red. Henryk Bieniewski.

Od tego czasu laureatami Nagrody, przyznawanej przez Kapitułę pod przewodnictwem Henryka Bieniewskiego, nestora polskiej krytyki teatralnej, b. dyrektora Teatru TV (z udziałem Andrzeja Matula, Wojciecha Majcherka i Zdzisława Pietrasika) zostali kolejno: dwukrotnie Maciej Prus (za reżyserię „Edwarda II” Marlowe’a i „Wyzwolenia” Stanisława Wyspiańskiego), Michał Żebrowski, Maciej Pieprzyca, Adam Woronowicz, Ewa Błaszczyk.

W latach 2009-2014 wobec drastycznego spadku produkcji spektakli telewizyjnych nagród nie przyznawano. Kapituła wznowiła prace w roku 2014, kiedy pojawiły się oznaki ożywienia produkcji Teatru TVP.

Kapituła pracowała początkowo z udziałem Andrzeja Matula, Zdzisława Pietrasika i Łukasza Maciejewskiego, a od roku 2016 po rezygnacji Andrzeja Matula i wskutek choroby Zdzisława Pietrasika w nowym składzie: Marzena Dobosz, Łukasz Maciejewski, Grzegorz Mrówczyński, Jan Bończa-Szabłowski, pod przewodnictwem Tomasza Miłkowskiego i z udziałem Katarzyny Michalik-Jaworskiej (jako sekretarzem Kapituły).

Laureatami Nagrody po jej wznowieniu zostali Krzysztof Stroiński i Wawrzyniec Kostrzewski.

Dziesiątą laureatką Nagrody im. Stefana Treugutta została w tym roku AGNIESZKA LIPIEC-WRÓBLEWSKA.

Uroczystość odbyła się na scenie kameralnej Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana, dzięki życzliwości dyrekcji teatru. To właśnie na tej scenie Agnieszka Lipiec-Wróblewska zrealizowała spektakl „Dom lalki” wg Henrika Ibsena, po którego zakończeniu w dniu 3 marca odbyła się ceremonia wręczenia Nagrody im. Stefana Treugutta.

Niezawodnym mistrzem ceremonii był Piotr Bajtlik, aktor Teatru Polskiego, kreujący w „Domu lalki” rolę Nilsa Krogstada. Laudację wygłosił członek Kapituły Grzegorz Mrówczyński, a dyplomy wręczył jej przewodniczący, Tomasz Miłkowski. Publiczność obejrzała fragment spektaklu telewizyjnego „Posprzątane”, za którego reżyserię AGNIESZKA LIPIEC-WRÓBLEWSKA zdobyła laur Treugutta. Za montaż tego spektaklu odpowiedzialna była BEATA BARCIŚ, wyróżniona dyplomem honorowym za osiągnięcia w sztuce montażu.

Zarząd polskiej sekcji AICT/IATC

Komentarze

Pozostaw komentarz:





  • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

    legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
  • POLECAMY

    Dziennikarz Olsztyński 4/2023  
    BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

    Więcej...


    Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

    Więcej ...


    Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

    Więcej ...


    Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

    Więcej ...



    Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

    Więcej...

     

  • RADA ETYKI MEDIÓW

  • ***

    witryna4
    To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

    Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

    ***

  • PARTNERZY

    infor_logo


  • ***

  • FACEBOOK

  • ARCHIWUM

  • Fundusze UE

    Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

    Więcej...