60 LAT KLUBU DZIENNIKARZY SPORTOWYCH

| 22 mar 2018  18:23 | Brak komentarzy

Polski Klub Dziennikarzy Sportowych obchodzi w 2018 roku jubileusz  60-lecia. Organizacja powołana została do życia 14 marca 1958 roku w Łodzi. Tego dnia nastąpiło rozwiązanie Sekcji Sportowej powstałej w 1951 roku, po zorganizowaniu Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w marcu tego roku.

Dwa lata wcześniej, 24 listopada 1949 roku odbył się w Warszawie pierwszy ogólnopolski Zjazd Prasy Sportowej, a na czele ogólnopolskiej organizacji – Klub Sprawozdawców i Publicystów Sportowych stanął redaktor Włodzimierz Gołębiewski.

Pierwszym prezesem Klubu Dziennikarzy Sportowych wybrany został 14 marca 1958 roku Jerzy Zmarzlik.

Organizacja postanowiła kontynuować tradycję poprzedników, powstałego w 1924 roku we Lwowie – Koła Dziennikarzy Sportowych oraz utworzonego 13 grudnia 1925 roku w Warszawie Polskiego Związku Dziennikarzy i Publicystów Sportowych Rzeczypospolitej Polskiej, którego pierwszym prezesem został dr Władysław Osmolski. Na jego miejsce powstał w 1933 roku Związek Dziennikarzy Sportowych Rzeczypospolitej Polskiej.

Działalność organizacji przerwał 1 września 1939 roku wybuch II wojny światowej, rozpoczętej od napaści Niemiec na Polskę.

W czasie Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Cortinie d’Ampezzo w 1956 roku nastąpił pierwszy po II wojnie światowej kontakt polskich dziennikarzy sportowych z przedstawicielami powstałego w 1924 roku w Paryżu Światowego Stowarzyszenia Prasy Sportowej (AIPS).

Na kongresie AIPS w 1977 roku w Milano-Marittima powstało Europejskie Stowarzyszenie Prasy Sportowej (UEPS). Funkcję prezydenta powierzono Brytyjczykowi Frankowi Taylorowi, a na wiceprezydenta wybrano kierującego od 1972 roku Klubem Dziennikarzy Sportowych cenionego reportera i felietonistę pułkownika Edwarda Woźniaka.

Po wyborze Franka Taylora na prezydenta AIPS w 1981 roku, funkcję prezydenta UEPS Edward Woźniak pełnił do wyborów w 1982 roku, kiedy na czele UEPS stanął Grek Elie Sporidis. Woźniakowi ponownie powierzono funkcję wiceprezydenta, którą pełnił do śmierci 11 grudnia 1983 roku.

Wysokie funkcje w UEPS sprawował także inny z prezesów KDS, Jerzy Jakobsche, wiceprzewodniczący Zarządu Oddziału Warszawskiego naszego Stowarzyszenia. Wchodził w skład Komitetu Wykonawczego od 1996 roku. W 2002 wybrano go na funkcję wiceprezydenta, a kongres w Dublinie w 2006 roku powierzył mu funkcję prezydenta, którą sprawował do 2010 roku.

Jedną z głównych inicjatyw KDS jest konkurs „Złote Pióro”. To przedsięwzięcie o bogatej historii sięgającej 1938 roku, a wznowione w 1958 roku- laureatem został wtedy Bohdan Tomaszewski, który powtórzył sukces rok później

Wśród jego dotychczasowych laureatów są tuzy dziennikarstwa sportowego – z prasy, radia i telewizji, m.in. Krzysztof Blauth, Witold Duński, Tadeusz Maliszewski, Edward Trojanowski, Jerzy Zmarzlik, Bogdan Tuszyński, Bohdan Tomaszewski, Stefan Sieniarski, Tadeusz Olszański, Maciej Biega, Jacek Nachyła, Łukasz Jedlewski, Janusz Cieśliński, Ryszard Niemiec, Andrzej Ziemilski, Marek Jóźwik, Leszek Rafalski, Ireneusz Pawlik, Zbigniew Wojciechowski, Maciej Petruczenko, Tomasz Trzciński, Mirosław Żukowski i Wojciech Filipiak.

Trzy razy pierwsze nagrody stały się udziałem Krzysztofa Blautha (1964, 1967 i 1972) oraz Witolda Duńskiego (1965, 1968 i 1973).

Finansowe wsparcie zapewnia organizatorom konkursu Polski Komitet Olimpijski, widzący w środowisku dziennikarskim ważnego  partnera polskiego sportu, w tym ruchu który skupia rodzinę olimpijską.

W roku jubileuszu 60-lecia KDS wydana zostanie druga, uzupełniona edycja publikacji doktora Bogdana Tuszyńskiego poczet polskich dziennikarzy sportowych (1885-2018) „Bardowie Sportu”. Unikatowe w skali światowej dzieło autor poświęcił pamięci zmarłych Przyjaciół i Kolegów.

Ten zmarły 1 stycznia 2017 roku wybitny sprawozdawca Polskiego Radia, dziennikarz i publicysta, prasoznawca i historyk sportu jest autorem ponad 30 książek o historii prasy i dziennikarstwa sportowego oraz historii sportu, a także dwóch fundamentalnych słowników biograficznych polskich olimpijczyków. Nagrodzony został dwukrotnie „Złotym Wawrzynem” Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

Kontynuowane będą także posiadające długą tradycję mistrzostwa Polski dziennikarzy w wielu dyscyplinach sportowych, m.in. w koszykówce, piłce nożnej w osadzie międzynarodowej, tenisie, szachach i narciarstwie

Najbardziej zasłużeni dziennikarze sportowi uhonorowani zostaną odznaczeniami państwowymi, resortowymi, związkowymi oraz medalami Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

Z okazji 60-lecia KDS zorganizowane zostaną w ośrodkach regionalnych KDS spotkania z najstarszymi dziennikarzami sportowym.

Poczta Polska z okazji jubileuszu i Dnia Dziennikarza Sportowego wyda 2 lipca okolicznościową kartę.

Okolicznościowa wystawa w Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie zaprezentuje 60-letnią działalność klubu.
Delegacja Klubu Dziennikarzy Sportowych złożyła 14 marca na grobach prezesów KDS, Jerzego Zmarzlika, Zbigniewa Mikołajczaka i Edwarda Woźniaka, na stołecznych cmentarzach wiązanki kwiatów i zapaliła biało-czerwone znicze.

Prezesi Klubu Dziennikarzy Sportowych

Jerzy Zmarzlik

 

Zbigniew Mikołajczak

 

Łukasz Jedlewski

 

Edward Woźniak

 

Henryk Urbaś

 

Wojciech Filipiak

 

Jerzy Jakobsche

 

Jerzy Góra

Komentarze

Pozostaw komentarz:

 • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

  legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
 • POLECAMY

  Dziennikarz Olsztyński
  1-2/2024
     
  BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

  Więcej...


  Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

  Więcej ...


  Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

  Więcej ...


  Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

  Więcej ...  Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

  Więcej...

   

 • RADA ETYKI MEDIÓW

 • ***

  witryna4
  To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

  Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

  ***

 • PARTNERZY

  infor_logo


 • ***

 • FACEBOOK

 • ARCHIWUM

 • Fundusze UE

  Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

  Więcej...