60 lat Domu Wszystkich Dziennikarzy w Kazimierzu

| 16 maj 2024  23:05 | Brak komentarzy

Galerię Bywalców otworzył członek Zarządu Głównego SDRP

W roku 60-lecia Domu Dziennikarza w Kazimierzu Dolnym 15 maja odbyła się w nim promocja najnowszej książki redaktor Hanny Pawłowskiej z Lubelskiego Oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy RP zatytułowanej „Sekrety Kazimierza Dolnego”. Prezentację publikacji o tym nadwiślańskim miasteczku połączono z inauguracją Galerii Bywalców Domu Dziennikarza, który przez dziesięciolecia służył ludziom pióra jako dom pracy twórczej.

Znalazły się w niej portrety znanych przedstawicieli literatury i dziennikarstwa jak Kazimierza Brandysa, Olgierda Budrewicza, Janusza Głowackiego, Jacka Maziarskiego, Krzysztofa Kąkolewskiego. Jej otwarcia dokonał przewodniczący Zarządu Lubelskiego Oddziału SDRP Stanisław Wojnarowicz. Galeria, jak zapowiedział dyrektor Domu Dziennikarza Dariusz Popławski, będzie wzbogacana o portrety kolejnych osobowości.

Książka autorstwa H. Pawłowskiej ukazała się w bestsellerowej serii łódzkiego Domu Wydawniczego Księży Młyn, którego właściciel Michał Koliński poinformował, iż dotychczas wydano w tej serii około 90 tytułów.

Napisana pasjonująco, miejscami wręcz sensacyjnie, bogato ilustrowana książka traktuje o najciekawszych zdarzeniach i postaciach przewijających się w życiu tego nadwiślańskiego miasteczka od czasów międzywojennych po dzień dzisiejszy. Można w niej przeczytać m.in. o pobycie w Kazimierzu Eugeniusza Bodo z uroczą Reri z Polinezji, przysmakach Hanki Ordonówny, Marii Kuncewiczowej, Danielu Olbrychskim, niezapomnianym konserwatorze zabytków Jerzym Żurawskim, budowie wiatraka w Mięćmierzu, powstawaniu Domu Dziennikarza i słynnych balach w nim, strzałach na rynku oraz wielu, wielu innych owianych legendą wydarzeniach i osobach.

Praca nad książką, jak wyznała jej autorka, była dla niej wielkim wyzwaniem, wymagającym kwerendy w archiwach, bibliotekach, muzeach, lokalnych środkach masowego przekazu. Podczas gromadzenia materiałów do niej zauważyła, że Dom Dziennikarza powstał właśnie 60 lat temu.

Patronat honorowy nad książką objął Urząd Miejski w Kazimierzu Dolnym oraz Starosta Puławski, którego przedstawiciel Łukasz Skowyra pogratulował Hannie Pawłowskiej interesującej publikacji. Promocję uświetnił piosenkami sprzed lat młody wokalista puławski Jakub Rogala.

/SW/
Fot. Zenon Krawczyk

Komentarze

Pozostaw komentarz:





  • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

    legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
  • POLECAMY

    Dziennikarz Olsztyński
    4/2024
       
    BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

    Więcej...


    Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

    Więcej ...


    Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

    Więcej ...


    Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

    Więcej ...



    Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

    Więcej...

     

  • RADA ETYKI MEDIÓW

  • ***

    witryna4
    To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

    Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

    ***

  • PARTNERZY

    infor_logo


  • ***

  • FACEBOOK

  • ARCHIWUM

  • Fundusze UE

    Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

    Więcej...