49. Festiwal Pianistyki Polskiej

| 3 wrz 2015  09:49 | Brak komentarzy

49 Festiwal Pianistyki Polskiej

Jest w Europie kilka miejsc, do których przylgnęło określenie „magiczne”. Napisał na łamach „Ruchu Muzycznego” Józef Kański. Sprawiają one bowiem, te miejsca, iż trafiający do nich przybysz za sprawą przenikającego je swoistego „geniusz loci” pozostawia gdzieś daleko swoja codzienność i wkracza w inny wymiar, gdzie panuje Sztuka i Piękno, a każdy przeżyty dzień zapisuje się w pamięci jako zachwycające święto. Miejscem takim jest, a w każdym razie było przez wiele lat wagnerowskie Bayreuth… Jest nim niewątpliwie także Łańcut. Pretenduje do takiego miasta Słupsk…

To właśnie ów „geniusz loci” zapewne sprawił, że miejsce to obrali sobie ongiś za siedzibę pomorscy książęta ze spokrewnionego z naszymi Piastami rodu Grafitów. Jego też zapewne zasługą jest, że w Słupsku a nie w wojewódzkim Koszalinie osiadło po II wojnie światowej spore grono energicznych i chętnych do działania na niwie rodzimej kultury i oświaty osób, za których sprawą równe 50 lat temu narodziło się Słupskie Towarzystwo Społeczno–Kulturalne , chlubiące się na przestrzeni kolejnych okresów swej działalności całym szeregiem cennych inicjatyw. Dzięki wytworzonej przez owe Towarzystwo atmosferze z kolei mógł Andrzej Cwojdziński w roku 1967 roku w Słupsku właśnie powołać do życia tak cenne i potrzebne Festiwale Pianistyki Polskiej, co wcześniej nie udało mu się ani w Lublinie, ani we wspomnianym już wyżej Koszalinie, choć działała tam Państwowa Orkiestra Symfoniczna , której Cwojdziński był szefem…

W tym roku na estradzie słupskiej Filharmonii już po raz 49 rozbrzmiewać będzie muzyka fortepianowa. Jak informuje dyrektor artystyczny Festiwali – red. Jan Popis w dniach od 5 do 11 września odbędzie się w Słupsku 49. Festiwal Pianistyki Polskiej, a w jego ramach: 2 koncerty symfoniczne, 11 recitali solowych, koncert muzyki kameralnej, wieczór pianistycznego jazzu. Wystąpią: Krzysztof Książek, Szymon Nehring, i Michał Szymanowski – uczestnicy październikowego Konkursu Chopinowskiego w Warszawie; Paweł Wakarecy, Maciej Grzybowski, Joanna Domańska (w koncercie muzyki kameralnej), Wojciech Świętoński, Tadeusz Domanowski oraz sześcioro uczestników Estrady Młodych, reprezentujących różne krajowe szkoły i uczelnie muzyczne. Swój autorski program przedstawi Waldemar Malicki, a wieczór jazzu będzie należał do Włodka Pawlika.

Festiwal Pianistyki Polskiej w Słupsku od 49-ciu lat jest największym i najbardziej prestiżowym miejscem prezentacji polskich pianistów, i również prezentacją bogatego, pianistycznego repertuaru – w tym głównie dzieł kompozytorów polskich.

Wysoką rangę tego Festiwalu tworzyli i nadal tworzą najznakomitsi polscy artyści: Halina Czerny-Stefańska, Adam Harasiewicz, Krystian Zimerman, Rafał Blechacz – żeby wymienić tylko zwycięzców Konkursu Chopinowskiego w Warszawie.

Organizatorem Festiwalu jest tradycyjnie Słupskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne.

Wśród patronów medialnych jest od roku Stowarzyszenie Dziennikarzy RP.

(am)

Komentarze

Pozostaw komentarz:





  • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

    legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
  • POLECAMY

    Dziennikarz Olsztyński
    4/2024
       
    BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

    Więcej...


    Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

    Więcej ...


    Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

    Więcej ...


    Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

    Więcej ...



    Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

    Więcej...

     

  • RADA ETYKI MEDIÓW

  • ***

    witryna4
    To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

    Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

    ***

  • PARTNERZY

    infor_logo


  • ***

  • FACEBOOK

  • ARCHIWUM

  • Fundusze UE

    Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

    Więcej...