49. Festiwal Pianistyki Polskiej
Dziennikarze RP | 3 wrz 2015 09:49 | Brak komentarzy
Jest w Europie kilka miejsc, do których przylgnęło określenie „magiczne”. Napisał na łamach „Ruchu Muzycznego” Józef Kański. Sprawiają one bowiem, te miejsca, iż trafiający do nich przybysz za sprawą przenikającego je swoistego „geniusz loci” pozostawia gdzieś daleko swoja codzienność i wkracza w inny wymiar, gdzie panuje Sztuka i Piękno, a każdy przeżyty dzień zapisuje się w pamięci jako zachwycające święto. Miejscem takim jest, a w każdym razie było przez wiele lat wagnerowskie Bayreuth… Jest nim niewątpliwie także Łańcut. Pretenduje do takiego miasta Słupsk…
To właśnie ów „geniusz loci” zapewne sprawił, że miejsce to obrali sobie ongiś za siedzibę pomorscy książęta ze spokrewnionego z naszymi Piastami rodu Grafitów. Jego też zapewne zasługą jest, że w Słupsku a nie w wojewódzkim Koszalinie osiadło po II wojnie światowej spore grono energicznych i chętnych do działania na niwie rodzimej kultury i oświaty osób, za których sprawą równe 50 lat temu narodziło się Słupskie Towarzystwo Społeczno–Kulturalne , chlubiące się na przestrzeni kolejnych okresów swej działalności całym szeregiem cennych inicjatyw. Dzięki wytworzonej przez owe Towarzystwo atmosferze z kolei mógł Andrzej Cwojdziński w roku 1967 roku w Słupsku właśnie powołać do życia tak cenne i potrzebne Festiwale Pianistyki Polskiej, co wcześniej nie udało mu się ani w Lublinie, ani we wspomnianym już wyżej Koszalinie, choć działała tam Państwowa Orkiestra Symfoniczna , której Cwojdziński był szefem…
W tym roku na estradzie słupskiej Filharmonii już po raz 49 rozbrzmiewać będzie muzyka fortepianowa. Jak informuje dyrektor artystyczny Festiwali – red. Jan Popis w dniach od 5 do 11 września odbędzie się w Słupsku 49. Festiwal Pianistyki Polskiej, a w jego ramach: 2 koncerty symfoniczne, 11 recitali solowych, koncert muzyki kameralnej, wieczór pianistycznego jazzu. Wystąpią: Krzysztof Książek, Szymon Nehring, i Michał Szymanowski – uczestnicy październikowego Konkursu Chopinowskiego w Warszawie; Paweł Wakarecy, Maciej Grzybowski, Joanna Domańska (w koncercie muzyki kameralnej), Wojciech Świętoński, Tadeusz Domanowski oraz sześcioro uczestników Estrady Młodych, reprezentujących różne krajowe szkoły i uczelnie muzyczne. Swój autorski program przedstawi Waldemar Malicki, a wieczór jazzu będzie należał do Włodka Pawlika.
Festiwal Pianistyki Polskiej w Słupsku od 49-ciu lat jest największym i najbardziej prestiżowym miejscem prezentacji polskich pianistów, i również prezentacją bogatego, pianistycznego repertuaru – w tym głównie dzieł kompozytorów polskich.
Wysoką rangę tego Festiwalu tworzyli i nadal tworzą najznakomitsi polscy artyści: Halina Czerny-Stefańska, Adam Harasiewicz, Krystian Zimerman, Rafał Blechacz – żeby wymienić tylko zwycięzców Konkursu Chopinowskiego w Warszawie.
Organizatorem Festiwalu jest tradycyjnie Słupskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne.
Wśród patronów medialnych jest od roku Stowarzyszenie Dziennikarzy RP.
(am)
Komentarze
Pozostaw komentarz: