Nie żyje Barbara Bielecka-Mierzejewska

| 7 gru 2016  20:03 | Jeden komentarz

Barbara Bielecka-Mierzejewska

Pracowała w zawodzie dziennikarskim od 1955 roku, a członkiem Stowarzyszenia była od roku 1962. Zmarła 26 listopada 2016 roku – miała 85 lat.

Barbarę pożegnamy 9 grudnia, w piątek, o godz. 9.00, na warszawskich Powązkach. Po mszy w kościele Boromeusza spocznie w grobie rodzinnym na miejscowym cmentarzu.

Redaktor Barbara Bielecka-Mierzejewska, dla nas po prostu Basia, była prawie do końca aktywna i obecna w życiu Stowarzyszenia Dziennikarzy RP. Pomimo kłopotów zdrowotnych pisała, przychodziła na nasze spotkania lub zwyczajnie „na kawę”. Zawsze życzliwa, otwarta na ludzi.


Urodziła się w Kielcach 6 lutego 1931 roku. Tam pobierała nauki i już w szkole działała społecznie. Była także aktywna podczas studiów na Uniwersytecie Jagiellońskim. Po wyjściu za mąż przeniosła się (w 1952 roku) do Warszawy.

Była związana z prasą ludową, specjalizując się w tematyce społeczno-prawnej i turystycznej. Przez cztery lat pracowała jako korespondentka prasy ludowej w Czechosłowacji (1970-74). Promowała zdrowy tryb życia i uprawianie aktywnej turystyki. Publikacje Barbary ukazywały się nie tylko w prasie ludowej – w Dzienniku Ludowym pracowała 26 lat, w Zielonym Sztandarze. Pisała także do Panoramy Północy, Poznaj Swój Kraj, Podróży, Tygodnika Każdego Konsumenta VETO, a nawet do Płomyczka. Była stałym współpracownikiem miesięcznika Przyroda Polska. W ostatnich latach publikowała w Tygodniku Katolickim NIEDZIELA.

Pisała również książki. „Konflikt na wsi” i „Ludziom potrzebni” wydano w Ludowej Spółdzielni Wydawniczej. Napisała również „Mistrzów Polskiej Sceny”, w której przedstawiła portrety 26 wybitnych polskich aktorów.

Wielokrotnie nagradzana za twórczość dziennikarską i za działalność społeczną. Działała w klubach twórczych Stowarzyszenia, była członkiem władz Oddziału Warszawskiego.

Lubiła podróże, „podglądanie przyrody podczas pieszych wędrówek”, wiele czytała. Lubiła też szybką jazdę samochodem i pływanie.
Taka była „nasza Basia”. Żegnamy Ją z ogromnym smutkiem.

Barbara Janiszewska

Komentarze

Jeden komentarz do “Nie żyje Barbara Bielecka-Mierzejewska”

  1. Irena
    czwartek, 8 - gru - 2016, godz. 14:59

    Basia była też członkiem Komisji Rewizyjnej Oddziału Warszawskiego SDRP w kadencji 2008-2012.Zapamiętam ją jako osobę uśmiechniętą, życzliwą i przyjazną.
    Na zawsze pozostanie w naszej pamięci.
    Basiu, śpij spokojnie…
    Irena Hamerska

Pozostaw komentarz:





  • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

    legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
  • POLECAMY

    Dziennikarz Olsztyński 4/2023  
    BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

    Więcej...


    Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

    Więcej ...


    Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

    Więcej ...


    Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

    Więcej ...



    Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

    Więcej...

     

  • RADA ETYKI MEDIÓW

  • ***

    witryna4
    To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

    Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

    ***

  • PARTNERZY

    infor_logo


  • ***

  • FACEBOOK

  • ARCHIWUM

  • Fundusze UE

    Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

    Więcej...