ZOSTANĄ MIERNI, ALE WIERNI…

| 18 mar 2020  15:33 | Jeden komentarz

Niewygodnych dziennikarzy, niepokornych, z Polskiego Radia i TVP, mediów tak zwanych publicznych, czy narodowych, zwalnia się według standardów lat pięćdziesiątych stosowanych w Polsce, a nagminnie wcześniej praktykowanych przez władze wschodniego sąsiada. Procedura jest następująca. Dziennikarz dowiaduje się, że od jutra nie ma jego nazwiska w grafiku, a więc z dnia na dzień – nie pracuje. Żadnej rozmowy wcześniej. Na pytania o przyczyny zwolnienia odpowiedzi brak.

Przykładów na zwolnienia w takim „trybie” wiele. Ostatni bulwersujący przypadek to „wywalenie” Anny Gacek z „Trójki” PR. Zainteresowana nie usłyszała powodu. Po prostu dla Anny Gacek zabrakło miejsca w „Trójce”. Jak twierdzi szefostwo, wygasła umowa i to był powód, by umowy nie przedłużyć. Wojciecha Manna taka argumentacja też nie przekonała. W ramach solidarności, z bólem serca, po 55 latach pracy pożegnał się z „Trójką”. Kto następny?

Anna Gacek była związana z trzecim programem Polskiego Radia od 19 lat. Prowadziła takie audycje jak m.in. „Aksamit”, „Atelier”, „Myśliwiecka 3/5/7”, „Historię Pewnej Płyty” oraz „W tonacji Trójki” wraz z Wojciechem Mannem. Ta ostatnia audycja , mająca swój specyficzny klimat, cieszyła się od lat zrozumiałym powodzeniem wśród tysięcy słuchaczy. Anna Gacek wybitna znawczyni muzyki, krytyk wielkiego uznania, w duecie z ikoną Polskiego Radia Wojciechem Mannem, dostarczali słuchaczom w sposób przystępny i oryginalny wiele pożytecznej wiedzy muzycznej. Miło się tego słuchało. Ale nie będzie już Anny Gacek i nie będzie audycji, jak przez ostatnie lata, bo bez Anny Gacek i Wojciecha Manna nic w „Trójce” nie będzie takie jak dawniej. Wiedzą o tym wierni słuchacze „Trójki” , natomiast nie ma o tym pojęcia prezes PR Agnieszka Kamińska, dla której słuchacze są prawdopodobnie kategorią obojętną, a wybitni dziennikarze chyba jedynie przeszkodą w robieniu słusznego politycznie programu „dla władzy.

Trzeci program PR przez dziesięciolecia, wśród słuchaczy cieszył się wielką popularnością. Wiele audycji przed laty miało kultowy charakter. Niestety czas ten bezpowrotnie minął. Zmiany kadrowe na stanowiskach kierowniczych i pozbywanie się doświadczonych dziennikarzy, a także zmiana profilu programowego, doprowadziły do obniżenia poziomu. Słuchaczy przywiązanych do „Trójki” sukcesywnie ubywało, zostawali najwierniejsi wyłącznie dla takich między innymi dziennikarzy jak Gacek i Mann.

Tymczasem jeden pstryk palcami szefowej, polecenie kadrowe i dziennikarza nie ma w PR. Inni, jak Gabriela Kulka, Jan Młynarski czy Jan Chojnacki odchodzą solidarnie, bo „ mają dość” Na ich miejsce przyjdą „mierni, ale wierni”.

Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej stanowczo sprzeciwia się metodom „wywalania” dziennikarzy z dnia na dzień, bez uzasadnienia. Apelujemy do kierownictwa w PR i TVP, by w stosunkach pracodawca – pracownik, wykazywali przynajmniej minimum kultury. Domagamy się szacunku dla słuchaczy, a także dziennikarzy, którzy wiele lat swej twórczej pracy poświęcili dla radia i telewizji, dla milionów słuchaczy.

Andrzej Maślankiewicz

Komentarze

Jeden komentarz do “ZOSTANĄ MIERNI, ALE WIERNI…”

  1. Ela
    środa, 18 - mar - 2020, godz. 18:52

    Nie ma także Piotra Barona, Kuby Strzyczkowskiego, Trójka przeistacza się powoli w stacje radiowa bez swoich najważniejszych cech: oryginalnej ramówki , osobowości radiowych, muzyki nie schodzącej poniżej pewnego poziomu i dużo jak na dzisiejsze czasy audycji słownych lub słowno-muzycznych. Boje się momentu ze włączając trójkę usłyszę pewnego dnia tzw Polska muzykę czyli discopolo. Żegnaj trojko może jeszcze kiedyś się odrodzisz.

Pozostaw komentarz:





  • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

    legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
  • POLECAMY

    Dziennikarz Olsztyński 4/2023  
    BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

    Więcej...


    Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

    Więcej ...


    Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

    Więcej ...


    Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

    Więcej ...



    Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

    Więcej...

     

  • RADA ETYKI MEDIÓW

  • ***

    witryna4
    To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

    Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

    ***

  • PARTNERZY

    infor_logo


  • ***

  • FACEBOOK

  • ARCHIWUM

  • Fundusze UE

    Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

    Więcej...