Znamy zdobywców nagród w 26. edycji nagród SDP…

| 20 Mar 2019  22:23 | komentarze 2

… Wśród wyróżnionych w Konkursie o Nagrody SDP 2018 jest „nasza” red. Anna Kolmer ze Szczecina, szefowa Oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy RP Pomorze Zachodnie!

Anna Kolmer otrzymała wyróżnienie za reportaż „Protest w „Dolinie Miłości”, który wyemitowało Polskie Radio Szczecin (4 stycznia 2018). To nagroda im. prof. Stefana Myczkowskiego Klubu Publicystów Ochrony Środowiska „Ekos” za publikacje o problemach ochrony środowiska.

****

„Dolina Miłości” to malowniczy parka krajobrazowo-naturalistyczny o powierzchni ok. 80 ha, położony w Zatoni Dolnej, w gminie Chojna, w województwie zachodniopomorskim. Park założony został w latach 50. XIXw. stanowiąc część zespołu pałacowo-parkowego posiadłości rycerskiej Krajnika Górnego. Elementami kompozycyjnymi parku są liczne głazy okolicznościowe z wypisanymi datami i nazwiskami osób odwiedzających teren do roku 1945 oraz dwie rzeźby ogrodowe (w dolinie) ADAM i EWA usytuowane w pobliżu stawów. Z dawnych elementów układu przestrzennego parku istnieją szlaki komunikacyjne: drogi, aleje, ścieżki spacerowe. Zachował się podstawowy skład gatunkowy starodrzewu, w którego skład wchodzą: buki, zespoły jesionowe,jesionowo-sosnowo-brzozowe, sosnowo-olchowo-jesionowe, a także drzewa i krzewy ozdobne: kasztanowce, jedlice, orzechy, berberysy, bukszpany i śnieguliczki. Wśród drzewostanu występują drzewa o charakterze pomników przyrody. Park ten jest jednym z większych założeń krajobrazowych o czytelnej kompozycji w dolinie dolnej Odry. Ze względu na zachowane cechy parku naturalistycznego z fragmentami romantycznymi z XIXw. podlega ochronie konserwatorskiej –16 marca 1992 r. został wpisany do rejestru zabytków pod numerem 1208.

W latach 2010 – 11 stowarzyszenie Federacja Zielonych GAJA przeprowadziło projekt rewitalizacji terenu pt. „Rozbudowa infrastruktury i rozwój Europejskiego Parku Hugenotów w Schwedt nad Odrą i parku naturalistycznego Dolina Miłości w Zatoni Dolnej jako transgraniczne centrum turystyki”, nr projektu: INT-09-0007. Całkowity koszt przedsięwzięcia – 2 849 353,45 euro, z czego na Dolinę Miłości przeznaczono 1 097 251,00 euro.

Niestety, okazało się, że brak planu zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu i w efekcie wprowadzono na teren prywatnego inwestora, który buduje tu pensjonat i stajnię koni i ma otworzyć ośrodek terapii dla osób niepełnosprawnych. I o tym jest reportaż laureatki Anny Kolmer – o tym, jak łatwo przekreślić wartość historycznej i atrakcyjnej miejscowości . Na marginesie – po drugiej stronie Odry jest park Hugenotów, czyli – Niemcy potrafili wykorzystać swoją szansę. A mógłby to być piękny przykład historii wspólnej budowy wartości europejskich!

Barbara Janiszewska, fot. Bogdan Krawczyk

Komentarze

komentarze 2 do “Znamy zdobywców nagród w 26. edycji nagród SDP…”

 1. wojciech
  czwartek, 21 - Mar - 2019, godz. 11:35

  Serdeczne GRATULACJE dla Koleżanki Anny Kolmer.
  Brawo Aniu!!!
  Z pozdrowieniem i życzeniami dalszych sukcesów.
  Wojciech Grabowski – przewodniczący NSD SDRP

 2. Stanisław Wojnarowicz
  piątek, 22 - Mar - 2019, godz. 11:57

  Serdeczne gratulacje! Aniu.
  Pozdrawiam z Lublina i życzę kolejnych laurów.
  Staszek Wojnarowicz

Pozostaw komentarz:

 • POLECAMY

 • SZLIF

  „SZLIF”: Młodzieżowy punkt widzenia
  W najnowszym numerze „Szlifu” młodzi dziennikarze kolejny raz udowodnili, że inspiracje do swoich artykułów czerpią z otaczającej ich codzienności. Nie dziwi więc to, że w czerwcowej odsłonie gazety możemy przeczytać o atrakcjach Wrocławia, powracającej modzie na różne rzeczy czy o sztuce tatuażu i nowych technologiach, wypierających stare formy komunikacji. Każdy znajdzie coś dla siebie!
  Czytaj więcej...
 • W mediach

  JERZY URBAN OBRAZIŁ, NIE OBRAŻAJĄC, A TVP NIE NARUSZYŁA GODNOŚCI - NARUSZAJĄC
  TVP nie naruszyła godności Waldemara Sadowskiego - uznał warszawski sąd okręgowy i w całości oddalił pozew przeciwko telewizji publicznej. Sędzia Krzysztof Świderski uzasadniał, że powód nie wykazał, że TVP naruszyła jego godność. Sadowski ma zapłacić 737 zł tytułem zwrotu kosztów procesu.
  Czytaj więcej...  
  ***
  Rzecznik prezydenta krytykuje TVP za „Wiadomości” po śmierci Adamowicza „Myślę, że tak jak i wiele osób tak samo pan prezydent jest krytyczny wobec tego, co się stało” – tak skomentował w RMF FM postawę Telewizji Polskiej w ostatnich dniach rzecznik prezydenta RP Błażej Spychalski. Czytaj więcej...
  ***
  Autor materiału „Wiadomości” o mowie nienawiści dostał etat i poleciał do Panamy Maciej Sawicki, autor głośnego materiału „Wiadomości” o mowie nienawiści, wyemitowanego po śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, dostał etat w TVP i będzie relacjonować Światowe Dni Młodzieży w Panamie – wynika z informacji „Presserwisu„. Czytaj więcej...
  ***
  TVP manipulowała przekazem z pogrzebu prezydenta Gdańska Według komentatorów Telewizja Polska, relacjonując uroczystości pogrzebowe prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, dopuściła się manipulacji. – Nie sądziłem, że dożyję takich czasów – mówi Andrzej Stankiewicz z Onetu. Czytaj więcej...
  ***
  Zespół radiowej Dwójki krytykuje zdjęcie z anteny audycji "Archiwalnia" 40 pracowników i współpracowników Programu II Polskiego Radia podpisało list do zarządu i prezydium rady programowej Polskiego Radia w obronie audycji Tomasza Obertyna "Archiwalnia", którą zdjęto z anteny. "Decyzja o zaprzestaniu emisji Archiwalni godzi bezpośrednio w nasz program i nas jako zespół" - napisali. Czytaj więcej...
  ***
  Wydawcy spotkają się z Orlenem i Alior Bankiem w sprawie przyszłości Ruchu W najbliższych dniach wydawcy spotkają się z przedstawicielami Orlenu i Alior Banku. Według prezesa Izby Wydawców Prasy Bogusława Chraboty realne jest, by Ruch do końca stycznia przygotował kompletny plan restrukturyzacji. "Puls Biznesu" twierdzi z kolei, że dystrybutor, którego zadłużenie sięga pół miliarda zł, jest bliski upadku. Czytaj więcej...
 • ***

  witryna4
  To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

  Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

  ***

 • PARTNERZY

  infor_logo


 • FACEBOOK

 • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

  legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
 • Menu

 • Międzynarodowa Federacja Dziennikarzy


  Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest organizacją członkowską Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy.
 • ARCHIWUM