Znałam Go „od zawsze”…

| 13 Lut 2019  19:18 | Brak komentarzy

Odszedł Wiesław Klimczak (21 II 1933 – 4 II 2019).

Działacz i Przyjaciel – szanujący ludzi i demokrację, zawsze gotowy pomagać. Wreszcie nieoceniona skarbnica wiedzy o Zrzeszeniu Studentów Polskich i opiekun – kustosz dorobku ZSP.

To właśnie Wiesław Klimczak doprowadził do powstania w 1985 roku Stowarzyszenia Ogólnopolska Komisja Historyczna Ruchu Studenckiego. Komisją Historyczną Ruchu Studenckiego kierował do końca życia. Był inicjatorem i założycielem wielu organizacji, m.in. Fundacji Polsko-Niemieckiego Dziedzictwa Kulturowego im. Wita Stwosza, Polskiego Stowarzyszenia „Dom Europejski”, Stowarzyszenia Obywatelskiego „Dom Polski”, Fundacji „Mazowsze”. Wiele tych organizacji zmieniało się przez lata, czasami zmieniało nazwy, ale zawsze służyło dialogowi, demokracji, pluralizmowi. Wszystkie oparły się próbie czasu i zawieruchom społeczno-politycznym – Historyczna Komisja Ruchu Studenckiego i Stowarzyszenie Obywatelskie „Dom Polski” są tego najlepszym dowodem.

Nikt z nas nie wyobrażał sobie, aby mogło w nich nie być Wieśka. 

Kiedy poznałam Wieśka był już bardzo cenionym i ważnym działaczem ruchu studenckiego. Kierował Radą Uczelnianą ZSP na Uniwersytecie Warszawskim, Radą Okręgową ZSP w Warszawie i działał w Radzie Naczelnej, której był w latach 1958 – 60 i 1963 – 66 wiceprzewodniczącym. Ja też włączyłam się w tę działalność. I w ten sposób spotykaliśmy się dość często – najpierw przy Krakowskim Przedmieściu (w Radzie Uczelnianej i Okręgowej ZSP), potem przy Ordynackiej w siedzibie Rady Naczelnej i w redakcji tygodnika studenckiego „itd”, na wielu spotkaniach – od poważnych i o nieco lżejszym charakterze. Wiesiek był często ich pomysłodawcą, uczestnikiem i wzorem dla młodszych działaczy ZSP. Wiele skorzystałam z Jego wiedzy.

Od tego czasu minęło… ponad pół wieku. A Wiesiek ciągle mnie wciągał do swoich inicjatyw i pomysłów. Zakładaliśmy wspólnie pierwszy na Mazowszu miesięcznik publicystyczny „Mazowiecki Informator Regionalny”, który jest z sentymentem wspominany w gminach, które prezentowaliśmy.

Wiesław Klimczak urodził się w Żychlinie 21 lutego 1933 roku. Studiował na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Warszawskiego (1953 – 58). I zaczął działać w ruchu młodzieżowym.

Dziennikarską działalność rozpoczął w roku 1957, członkiem naszego Stowarzyszenia został w listopadzie 1982 roku, mając za sobą 25 lat pracy dziennikarskiej. Był członkiem kolegium redakcyjnego „itd” (1962-65), potem był także pracownikiem KC PZPR (1966 – 78). Jako dziennikarz i publicysta pracował w redakcji „Ideologia i Polityka” (1971-72) i w redakcji „Problemy Pokoju i Socjalizmu” w Pradze (1978 – 82), był zastępcą redaktora naczelnego w redakcji „Nowe Drogi” (1982 – 90).

Do końca dni życia pozostał sobą – Człowiekiem dialogu i tolerancji. Szefem i „dobrym duchem” historycznej komisji ruchu studenckiego – to dzięki Niemu nie zapomniano o imponującej spuściźnie ZSP praktycznie w każdej dziedzinie życia publicznego w Polsce.
Wszyscy musimy o tym pamiętać i kontynuować Jego dzieło.

Barbara Janiszewska

Pożegnamy Wiesława 14 lutego br., o godzinie 12.00 w Domu Pogrzebowym Cmentarza Wojskowego na Powązkach.

 

Komentarze

Pozostaw komentarz:

 • POLECAMY

 • Dziennikarz Olsztyński 3/2019

 • SZLIF

  „SZLIF”: Młodzieżowy punkt widzenia
  W najnowszym numerze „Szlifu” młodzi dziennikarze kolejny raz udowodnili, że inspiracje do swoich artykułów czerpią z otaczającej ich codzienności. Nie dziwi więc to, że w czerwcowej odsłonie gazety możemy przeczytać o atrakcjach Wrocławia, powracającej modzie na różne rzeczy czy o sztuce tatuażu i nowych technologiach, wypierających stare formy komunikacji. Każdy znajdzie coś dla siebie!
  Czytaj więcej...
 • W mediach

  JERZY URBAN OBRAZIŁ, NIE OBRAŻAJĄC, A TVP NIE NARUSZYŁA GODNOŚCI - NARUSZAJĄC
  TVP nie naruszyła godności Waldemara Sadowskiego - uznał warszawski sąd okręgowy i w całości oddalił pozew przeciwko telewizji publicznej. Sędzia Krzysztof Świderski uzasadniał, że powód nie wykazał, że TVP naruszyła jego godność. Sadowski ma zapłacić 737 zł tytułem zwrotu kosztów procesu.
  Czytaj więcej...  
  ***
  Rzecznik prezydenta krytykuje TVP za „Wiadomości” po śmierci Adamowicza „Myślę, że tak jak i wiele osób tak samo pan prezydent jest krytyczny wobec tego, co się stało” – tak skomentował w RMF FM postawę Telewizji Polskiej w ostatnich dniach rzecznik prezydenta RP Błażej Spychalski. Czytaj więcej...
  ***
  Autor materiału „Wiadomości” o mowie nienawiści dostał etat i poleciał do Panamy Maciej Sawicki, autor głośnego materiału „Wiadomości” o mowie nienawiści, wyemitowanego po śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, dostał etat w TVP i będzie relacjonować Światowe Dni Młodzieży w Panamie – wynika z informacji „Presserwisu„. Czytaj więcej...
  ***
  TVP manipulowała przekazem z pogrzebu prezydenta Gdańska Według komentatorów Telewizja Polska, relacjonując uroczystości pogrzebowe prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, dopuściła się manipulacji. – Nie sądziłem, że dożyję takich czasów – mówi Andrzej Stankiewicz z Onetu. Czytaj więcej...
  ***
  Zespół radiowej Dwójki krytykuje zdjęcie z anteny audycji "Archiwalnia" 40 pracowników i współpracowników Programu II Polskiego Radia podpisało list do zarządu i prezydium rady programowej Polskiego Radia w obronie audycji Tomasza Obertyna "Archiwalnia", którą zdjęto z anteny. "Decyzja o zaprzestaniu emisji Archiwalni godzi bezpośrednio w nasz program i nas jako zespół" - napisali. Czytaj więcej...
  ***
  Wydawcy spotkają się z Orlenem i Alior Bankiem w sprawie przyszłości Ruchu W najbliższych dniach wydawcy spotkają się z przedstawicielami Orlenu i Alior Banku. Według prezesa Izby Wydawców Prasy Bogusława Chraboty realne jest, by Ruch do końca stycznia przygotował kompletny plan restrukturyzacji. "Puls Biznesu" twierdzi z kolei, że dystrybutor, którego zadłużenie sięga pół miliarda zł, jest bliski upadku. Czytaj więcej...
 • ***

  witryna4
  To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

  Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

  ***

 • PARTNERZY

  infor_logo


 • FACEBOOK

 • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

  legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
 • Menu

 • Międzynarodowa Federacja Dziennikarzy


  Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest organizacją członkowską Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy.
 • ARCHIWUM