ZNAKI PAMIĘCI

| 5 lip 2018  07:03 | Brak komentarzy

Wydawanie kolejnych zeszytów poświęconych pamięci dziennikarzy Pomorza i Kujaw zapoczątkował Jerzy Kiss-Orski. Obecnie Zespół Starszych Dziennikarzy działający przy Oddziale Stowarzyszenia Dziennikarzy RP w Bydgoszczy kontynuuje dzieło swego nieżyjącego kolegi. Znaki Pamięci to jednak nie tylko zbiór biogramów zmarłych dziennikarzy tego regionu, to również przypomnienie historii prasy na Pomorzu i Kujawach.

W czwartym wydaniu Znaków Pamięci (pierwsze w 1993 roku) znalazł się szkic Zefiryna Jędrzyńskiego, w którym autor sięga do odleglejszej historii i przypomina niektórych dziennikarzy kujawsko – pomorskiego regionu, którzy tworzyli w okresie rozbiorów i czasach II Rzeczypospolitej. Zefiryn Jędrzyński opisuje szańce prasy polskiej w zaborze pruskim.

Nie ma w Polsce regionu – pisze – dla którego prasa polska ma większe zasługi niż prasa dawnego Pomorza Zachodniego, będącego od pierwszego rozbioru Polski w 1772 roku pod zaborem pruskim. Kolebką i znaczącymi ośrodkami prasy polskiej w naszym regionie w połowie XIX wieku było Chełmno i Toruń. Autor wspomina nazwiska redaktorów i wydawców: ziemianina Józefa Gółkowskiego – wydawcy „Nadwiślanina”, Ignacego Łyskowskiego redaktora tego pisma i później „Gazety Toruńskiej”, dr Franciszka Rakowicza twórcę „Gazety Toruńskiej”, Ignacego Danielewskiego właściciela i redaktora „Przyjaciela”, Jana Brejskiego ostatniego właściciela „Gazety Toruńskiej” i jego brata Antoniego, również redaktora .

Z opracowania tego można się dowiedzieć , że „Gazeta Toruńska” przez długie lata była jedyną polską gazetą na terenie dzisiejszego województwa kujawsko – pomorskiego. Dopiero w latach późniejszych ukazały się „Gazeta Grudziądzka”( 1894), „Gazeta Brodnicka” ( 1899), „Kurier Grudziądzki” (1910), „Gazeta Świecka” i „Gazeta Chełmińska” (1913). Wojnę przetrwał i znakomicie się rozwijał „Dziennik Bydgoski” założony w 1907 r przez Jana Teskę.

Czwarte wydanie Znaków Pamięci zawiera 208 biogramów zmarłych dziennikarzy. Jest to zbiorowe dzieło dziennikarzy zrzeszonych w ZSD, których pracą podobnie jak przy trzecim wydaniu kierował Zefiryn Jędrzyński. Znaki Pamięci powstały także dzięki wsparciu Doroty Jakuty, przewodniczącej Sejmiku Województwa Kujawsko – Pomorskiego, Zbigniewa Ostrowskiego, przewodniczącego Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa województwa oraz prezydentów miast: Bydgoszczy – Rafała Bruskiego, Torunia – Michała Zaleskiego, Grudziądza – Roberta Malinowskiego i Włocławka – Andrzeja Pałuckiego. Całość wydania do druku przygotował Krzysztof Pawłowski.

Jak informuje Zbigniew Kołpacki, pełniący obecnie obowiązki przewodniczącego Oddziału Kujawsko – Pomorskiego SDRP, w przygotowaniu jest piąte wydanie Znaków Pamięci.

A.M.

Komentarze

Pozostaw komentarz:





  • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

    legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
  • POLECAMY

    Dziennikarz Olsztyński 4/2023  
    BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

    Więcej...


    Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

    Więcej ...


    Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

    Więcej ...


    Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

    Więcej ...



    Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

    Więcej...

     

  • RADA ETYKI MEDIÓW

  • ***

    witryna4
    To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

    Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

    ***

  • PARTNERZY

    infor_logo


  • ***

  • FACEBOOK

  • ARCHIWUM