Zmarł Karol Strug

| 29 maja 2018  19:21 | Brak komentarzy

W wieku 92 lat zmarł Karol Strug, mistrz dziennikarstwa, twórca i pierwszy redaktor naczelny „Echa Dnia”, wychowawca wielu pokoleń dziennikarzy w Kielcach .

Przed przybyciem do Kielc dziennikarz wrocławskiego „Kuriera Ilustrowanego”1948: w kolejnych latach zajmowal kierownicze stanowiska kierownik w wałbrzyskim odddziale „Dziennika Zachodniego”1950, „Trybunie Wałbrzyskiej, ”Gazecie Zielonogórskiej”- a także w miesięczniku „Nadodrze” / Zielona Góra/.

Do Kielc trafił w 1960 roku. Był kierownikiem Magazynu Słowa Ludu, sekretarzem redakcji „Przemian”, a w latach 1971 -1980 twórcą i redaktorem naczelnym „Echa Dnia”. To wulkan pomysłów i redakcyjnych akcji, które konsekwentnie wcielał w życie, między innymi „Pluszowego Misia” organizowanego w okresie Świąt Bożego Narodzenia do dzisiaj. Zawsze można było liczyć na Jego rady, mądre słowa.

W pamięci dziennikarzy pozostanie jako znakomity organizator, wspaniały wychowawca i opiekun młodych dziennikarzy. Aktywnie zaangażowany w dzielności w Stowarzyszeniu.Członek Zarządu Głównego SDP-SD PRL- SDRP, wiceprzewodniczący Zarządu Oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczpospolitej w Kielcach, wspaniały, życzliwy człowiek, zawsze służący dobrą radą i pomocą. Był ciekawy świata. Kochał podróże, autor reportaży z Brazylii, Urugwaju i Argentyny. Jego pasją była muzyka, między innymi twórczość znanego wiedeńskiego kompozytora Roberta Stolza.

– Życzliwy, wielki przyjaciel gazety, wzór terminowości i zasad pracy dziennikarskiej. Regularnie spotykaliśmy się, często odwiedzał „Echo Dnia”, do końca był jego czytelnikiem Do 2013 roku pisał horoskopy, które miały ogromną rzeszę czytelników- wspomina Stanisław Wróbel, redaktor naczelny „Echa Dnia”.

Karol Strug wyróżniał się także w działalności społecznej. Ceniony działacz filatelistyczny, prezes Zarządu Okręgu Polskiego Związku Filatelistów, komisarz krajowy Światowych Wystaw Filatelistycznych w Szwecji, Niemczech, Austrii, Turcji Bułgarii i na Węgrzech Aktywny do ostatnich dni życia.

Redaktora Karola Struga pożegnamy w sobotę, 2 czerwca o godzinie 13, w Domu Pogrzebowym Eden na cmentarzu w Cedzynie.

Komentarze

Pozostaw komentarz:

 • Redaktorowi STEFANOWI TRUSZCZYŃSKIEMU wyrazy głębokiego współczucia po śmierci córki DOROTY składają Zarząd Główny i Oddział Warszawski Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej
 • POLECAMY

 • SZLIF

  ”Szlif”: Czas podsumowań i nie tylko
  Koniec grudnia jest z pewnością jednym z najbardziej ekscytujących i sentymentalnych momentów w ciągu całego roku. Nie dość, że przypada on na okres świąt Bożego Narodzenia, to jeszcze z niecierpliwością czekamy na końcowe odliczanie, które z każdą sekundą zbliża nas do pierwszego dnia stycznia i różnych noworocznych postanowień. Czytaj więcej...
 • ***

  witryna4
  To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

  Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

  ***

 • PARTNERZY

  infor_logo


 • FACEBOOK

 • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

  legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
 • Menu

 • Międzynarodowa Federacja Dziennikarzy


  Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest organizacją członkowską Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy.
 • Tagi

 • ARCHIWUM