Złote Pióro dla Galicjanina – Zbigniewa Kawalca

| 11 paź 2019  13:36 | Brak komentarzy

Zbigniew Kawalec, były dyrektor Wrocławskiego Wydawnictwa Prasowego, został uhonorowany statuetką Złotego Pióra przez Stowarzyszenia Dziennikarzy RP Dolny Śląsk. Okazją do wręczenia wyróżnienia była 80 rocznica urodzin naszego przyjaciela.

Zbychu Kawalec przyszedł na świat tuż przed wybuchem II wojny światowej, choć nie należy Mu imputować, iż fakt ten ową najstraszniejszą z wojen wywołał. Co najwyżej narodziny stały się istotnym wydarzeniem na Zachodniej Ukrainie, a na pewno w Kołomyi, rodzinnym mieście przyszłego wrocławianina.

Mimo wojennej zawieruchy dzieciństwo małego Zbysia było szczęśliwe, zresztą jak całe późniejsze Jego życie, i nie przeszkodziła w tym przymusowa przeprowadzka na tereny odległe od miejsca narodzin o setki kilometrów. Rodzina Kawalców początkowo zamieszkała w Kluczborku na Opolszczyźnie, następnie w Jeleniej Górze, gdzie Zbyszek ukończył szkołę średnią.

W stolicy Dolnego Śląska szybko dał się poznać jako człowiek o dużej wyobraźni i wielu talentach, co po aktywnej działalności w organizacji studenckiej w końcu zawiodło Go na fotel prezesa Wrocławskiego Wydawnictwa Prasowego. I wytrwał na nim aż do momentu unicestwienia tej instytucji. Ale o ludziach, z którymi przez lata przyszło Mu współpracować, nie zapomniał. Stąd pomysł z corocznym sentymentalnym spotkaniem dawnych pracowników WWP w restauracji – nazwa nieprzypadkowa – „Galicja”.

To wyjątkowa okazja do wspomnień o dawnych czasach oraz wychylenia z tej okazji kilku głębszych szlachetnego trunku (za jaki w świecie mediów uchodzi porządna czysta). Ale Zbychu jest inicjatorem także rejsu statkiem po Odrze, gdzie mają miejsce tańce, hulanki, swawole, a za sukces uznaje się fakt, iż nikt dotąd nie wypadł za burtę. W tym pomyśle aktywnie wsparło Kawalca Stowarzyszenie Dziennikarzy RP Dolny Śląsk, którego od bardzo dawna jest niezrównanym przyjacielem.

Przez lata mogliśmy się przekonać, iż prezes Zbigniew to postać nietuzinkowa: uroczy, prostolinijny, o specyficznym poczuciu humoru. No i zdeklarowany kobieciarz (panie zawsze do Niego lgnęły), co w tych czasach jest szczególnie godne wyeksponowania, wszak w niektórych kręgach to niemodne. W Stowarzyszeniu zawsze mile widziany i doceniany, czego wyrazem przyznanie Złotego Pióra dla Złotego Chłopaka z Kołomyi.

Do gratulacji, gdyby znał Zbyszka, dołączyłby zapewne obecny burmistrz perełki Europy Wschodniej, jak często nazywa się Kołomyję, Ihor Sluzar.

80 lat od Kołomyi do Wrocławia to droga, jaką przebył Zbyszek Kawalec. Przyjaciele z SDRP Dolny Śląsk wierzą, że ze Złotym Piórem czeka Go jeszcze wiele pięknych dni.

Waldemar Niedźwiecki
Zdjęcia: Jan Drajczyk

Komentarze

Pozostaw komentarz:





  • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

    legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
  • POLECAMY

    Dziennikarz Olsztyński 4/2023  
    BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

    Więcej...


    Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

    Więcej ...


    Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

    Więcej ...


    Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

    Więcej ...



    Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

    Więcej...

     

  • RADA ETYKI MEDIÓW

  • ***

    witryna4
    To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

    Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

    ***

  • PARTNERZY

    infor_logo


  • ***

  • FACEBOOK

  • ARCHIWUM

  • Fundusze UE

    Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

    Więcej...