Zespół koordynacyjny IFJ i EFJ ds. pomocy dziennikarzom na Ukrainie

| 3 mar 2022  13:02 | Brak komentarzy

 

Powstał zespół koordynacyjny IFJ/EFJ ds. Ukrainy. Sekretarze generalni centrali światowej Federacji i centrali europejskiej skierowali do wszystkich stowarzyszeń krajowych list z informacjami i prośbą wsparcia ich działań. List publikujemy poniżej:

Drodzy stowarzyszeni,
Dziękujemy wszystkim naszym stowarzyszonym za niezwykłą solidarność z dziennikarzami zagrożonymi na Ukrainie – oraz z krajowym Związkiem Dziennikarzy Ukrainy (NUJU) i Niezależnym Związkiem Zawodowym Mediów Ukrainy (IMTUU) po inwazji wojsk rosyjskich.

Od zeszłego tygodnia, z Waszą pomocą, my i nasze związki zawodowe zadbaliśmy o:

  • Pomoc w ewakuacji dziennikarzy w niebezpieczeństwie
  • Zabezpieczenie funduszy niezbędnych do udzielenia pierwszej pomocy i innych pilnych środków medycznych
  • Zapewnienie bezpieczeństwa dziennikarzom relacjonującym wojnę.

Nadto:

  • Spotkaliśmy się z UNESCO, ONZ i grupami wolności mediów w celu budowania poparcia dla dziennikarzy i niezależnych mediów na Ukrainie
  • Utrzymywaliśmy stały kontakt z naszymi ukraińskimi oddziałami w celu oceny ich potrzeb.

Ale jest jeszcze wiele do zrobienia. W miarę jak wojna trwa i walki się nasilają, teraz bardziej niż kiedykolwiek ważne jest zwiększenie naszych wysiłków i zapewnienie większej solidarności. Ustanowiliśmy dzisiaj wspólny zespół koordynacyjny IFJ/EFJ, aby sprawić, że nasze wysiłki mogą zapewnić skuteczne wsparcie i solidarność.

Fundusz Bezpieczeństwa

W odpowiedzi na wezwanie naszych ukraińskich związków zawodowych o pilną pomoc, apelujemy do wszystkich stowarzyszeń krajowych o przekazanie darowizny na Fundusz Bezpieczeństwa Ukrainy:

WSZYSTKIE przekazane fundusze zostaną wykorzystane bezpośrednio na zapewnienie nadzwyczajnej pomocy naszym związkom zawodowym na Ukrainie w celu wsparcia zagrożonych dziennikarzy. Potrzebują wsparcia, aby pomóc zagrożonym dziennikarzom w przeprowadzce, udzielaniu pomocy humanitarnej w nagłych wypadkach, dostarczaniu sprzętu ratunkowego, pilnej pomocy medycznej i zaopatrzenia oraz wielu innych. Wykonują niesamowitą pracę – wiemy, że zrobisz wszystko, aby pomóc im wesprzeć.

Przekaż darowiznę już dziś. Prosimy o przesłanie darowizny z napisem „Ukraina”.

Obowiązek opieki

W ciągu ostatnich kilku dni otrzymywaliśmy apele dziennikarzy relacjonujących wojnę na Ukrainie z prośbą o dostarczenie im kamizelek kuloodpornych i hełmów – podstawowego wyposażenia ochronnego. Nie są to indywidualni freelancerzy – niektórzy z nich pracują nawet dla ogólnokrajowych nadawców publicznych. Wzywamy wszystkie podmioty stowarzyszone do przypominania pracodawcom mediów w ich kraju, że mają obowiązek dbać o swoich dziennikarzy. Muszą zapewnić im sprzęt bezpieczeństwa i łączności oraz ubezpieczyć ich. Ubezpieczenie Mówiąc o ubezpieczających dziennikarzach, opracowaliśmy dedykowaną politykę podróży, dostępną ze zniżką dla posiadaczy IFJ Press Card, która obejmuje relacje z zagranicznymi dziennikarzami relacjonującymi wojnę na Ukrainie.

Misja bezpieczeństwa

Organizujemy misję głównego konsultanta ds. bezpieczeństwa do współpracy z naszymi związkami i dziennikarzami w celu opracowania kompleksowego planu bezpieczeństwa, protokołów i ewentualnego planu ewakuacji, jeśli zajdzie taka potrzeba. W przyszłym tygodniu przedstawią nam zalecenia – a my będziemy działać na ich podstawie, aby wesprzeć nasze związki. Sprzęt bezpieczeństwa

Nasze związki pilnie potrzebują sprzętu bezpieczeństwa, który mogą zapewnić swoim pracownikom i członkom na pierwszej linii frontu. Dostarczyliśmy już pięć zestawów, a kolejne zostaną wysłane – ale nie mamy więcej dostaw. Zamawianie większej ilości zajmuje do 6 tygodni – czasu, którego nie mamy. Jeśli jakikolwiek związek w Europie zna dostawcę, z którym może nas skontaktować, lub ma jakieś zapasowe kamizelki kuloodporne i/lub hełmy, prosimy o pilny kontakt pod adresem ukraine@ifj.org.

Pracujemy na wielu innych frontach.

  • Jutro spotkamy się z UNESCO w celu omówienia bezpiecznego przejścia dla zagrożonych dziennikarzy
  • Nasza misja bezpieczeństwa złoży raport w przyszłym tygodniu z zaleceniami i planem działania
    Trwają prace nad utworzeniem centrum logistycznego i biura w Polsce, które może pomóc w skierowaniu pomocy w sytuacjach kryzysowych do naszych związków na Ukrainie
  • Trwają dyskusje z fundatorami, aby pomóc w zapewnieniu wsparcia w relokacji i budowaniu zdolności naszych związków – dzięki Union to Union, NMSZ, MFFR i innym za ich wsparcie.
  • Lobbing ma miejsce na szczeblu COE, z Koalicją na rzecz Wolności Mediów oraz z poszczególnymi rządami, aby zintensyfikować wysiłki na rzecz ochrony dziennikarzy i potępienia ataków na media.
  • Złożyliśmy wniosek o zorganizowanie specjalnej sesji na temat Ukrainy podczas Światowego Dnia Wolności Prasy

Nasz wspólny zespół koordynacyjny obejmujący personel IFJ i EFJ spotka się ponownie w poniedziałek, aby ocenić postępy, dokonać przeglądu naszych działań i zaplanować kolejne akcje solidarnościowe. Jeśli masz jakieś pomysły, uwagi, oferty wsparcia lub potrzebujesz więcej informacji, możesz skontaktować się z nami pod adresem ukraine@ifj.org I jeszcze raz dzięki – solidarność!

Anthony Bellanger Sekretarz Generalny IFJ
Ricardo Gutiérrez Sekretarz Generalny EFJ

Konto do ewentualnych wpłat: BE64 2100 7857 0052 EUR

Komentarze

Pozostaw komentarz:





  • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

    legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
  • POLECAMY

    Dziennikarz Olsztyński 4/2023  
    BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

    Więcej...


    Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

    Więcej ...


    Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

    Więcej ...


    Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

    Więcej ...



    Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

    Więcej...

     

  • RADA ETYKI MEDIÓW

  • ***

    witryna4
    To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

    Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

    ***

  • PARTNERZY

    infor_logo


  • ***

  • FACEBOOK

  • ARCHIWUM

  • Fundusze UE

    Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

    Więcej...