Żegnamy Ryszarda Ulickiego, przewodniczącego Oddziału SDRP w Koszalinie

| 3 sie 2016  08:02 | Brak komentarzy

Ryszard Ulicki

Nad ranem 2 lipca 2016 roku , w wieku 73 lat zmarł Ryszard Ulicki. Był przewodniczącym Oddziału Środkowopomorskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej w Koszalinie. W roku 1982 wespół z redaktorem Józefem Kiełbem tworzył w koszalińskim środowisku dziennikarskim Oddział SDPRL. Po reformie administracyjnej kraju, kiedy Koszalin przestał być miastem wojewódzkim, również Oddział Stowarzyszenia przestał istnieć, ale przed trzema laty Ryszard Ulicki postanowił reaktywować Oddział SDRP i dzieła dokonał. Nagła śmierć nie pozwoliła Mu jednak podsumować działalności wieńczącej kadencję (2012–1016) przed IX Zjazdem SDRP.


Ryszard nie tylko był dziennikarzem. To przede wszystkim polityk, poseł, poeta, pisarz, autor tekstów piosenek, rzeźb, działacz kulturalny, który całe życie związał z Koszalinem. Działał w wielu środowiskach i z tego tytułu można powiedzieć, że znała Go cała Polska.
Urodził się 20 lipca 1943 r. Jako sześcioletni chłopiec w 1949 r. zamieszkał w Koszalinie. Tutaj związał się z harcerstwem, w latach 1968 – 1971 był komendantem Hufca ZHP. Od 1969 r. aż do rozwiązania należał do PZPR.

W 1977 r. ukończył studia na Wydziale Nauk Społecznych WSNS przy KC PZPR. Na początku lat 80. kierował Wydziałem Propagandy i Agitacji Komitetu Wojewódzkiego PZPR w Koszalinie. Od 1984 do 1990 r. był redaktorem naczelnym Polskiego Radia w Koszalinie.

W stanie wojennym zasiadał w komisji weryfikującej lokalnych dziennikarzy. Od 1991 do 2003 r. był posłem z ramienia Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Mandat posła utracił w lipcu 2003 r. w związku z powołaniem na członka Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, którym był do grudnia 2005 r.

Niezależnie od tego co robił w sensie zawodowym , pasjonowała go działalność artystyczna i kulturalna. Był twórcą wszechstronnym. Pozostawił po sobie około 800 tekstów piosenek (m.in. Kolorowe jarmarki), kilkadziesiąt widowisk, około 50 rzeźb, pomnik „Byłym pracownikom byłych PGR-ów”, a także powieści, wiersze, sztuki teatralne, musical, a także bajki dla dzieci.

Jego jedyna córka Katarzyna jest aktorką Bałtyckiego Teatru Dramatycznego w Koszalinie, a żona Maria –dziennikarka, wydawca i redaktor naczelna „Miesięcznika” działaczka kulturalna, autorka scenariuszy, prowadzi Teatr Propozycji Dialog w Koszalinie.
Żegnamy Ryszarda Ulickiego. W naszym Stowarzyszeniu uczynił wielką pustkę tym nagłym i niespodziewanym odejściem. Będzie nam brakowało Ryszarda nie tylko w Koszalinie.

W imieniu Zarządu Głównego SDRP Marii i córce Katarzynie składamy wyrazy współczucia – Andrzej Maślankiewicz

Ryszard

Komentarze

Pozostaw komentarz:





  • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

    legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
  • POLECAMY

    Dziennikarz Olsztyński 4/2023  
    BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

    Więcej...


    Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

    Więcej ...


    Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

    Więcej ...


    Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

    Więcej ...



    Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

    Więcej...

     

  • RADA ETYKI MEDIÓW

  • ***

    witryna4
    To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

    Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

    ***

  • PARTNERZY

    infor_logo


  • ***

  • FACEBOOK

  • ARCHIWUM

  • Fundusze UE

    Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

    Więcej...