Żegnaj Prezydencie!

| 16 sty 2019  16:32 | Brak komentarzy

Szok, niedowierzanie, rozpacz…Brak słów! Śmierć Pana Prezydenta Pawła Adamowicza pogrążyła nie tylko Gdańsk w głębokiej żałobie. Na Długi Targ i cały Trakt Królewski w poniedziałek 14 stycznia 2019 roku przybyły wieczorem tysiące mieszkańców miasta. Cisza, skupienie i napięcie towarzyszyły temu żałobnemu spotkaniu. W ciszy wysłuchano słów przyjaciela Pawła Adamowicza – Donalda Tuska, w ciszy zapalano znicze. Ta cisza dzwoniła rozpaczą. Pod sceną, na której został zamordowany Prezydent Gdańska składano kwiaty, a pełgające światełka z ogromnego kręgu zniczy zatrzymywały tych, którzy wchodzili i wychodzili przez Złotą Bramę na ulicę Długą.

Prezydent Paweł Adamowicz wygrał jesienne wybory samorządowe. Wybrali Go gdańszczanie, zaufali Mu po raz kolejny, powierzyli miasto, które zmieniło się w ostatnich kilkunastu latach niebywale. Doceniali to mieszkańcy, a szczególnie Gdańskiem zachwycali się turyści z całego świata.

Mord na scenie w czasie 27 finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, kiedy wypuszczano Światełko do Nieba, zakłócił nasze poczucie bezpieczeństwa. Napięcie społeczne generowane bezlitośnie od kilku lat, brak empatii i wzajemnego zrozumienia, ów nakręcany „przemysł nienawiści” tym razem najmocniej dotknęło nas w Gdańsku. Trudno o tym mówić i pisać spokojnie.

Żegnaj Panie Prezydencie, żegnaj Człowieku, któryś Gdańsk zawsze traktował jak najważniejszą i najdroższą wspólnotę i żegnaj Osobo, dla której nasze miasto było głównym i najważniejszym wyzwaniem zawodowym. Gdańsk był Panie Prezydencie Pana Ideą, niekończącym się marzeniem i potrafił Pan o Gdańsku mówić i pisać z nieukrywaną dumą i miłością. Miasto to ludzie i nas się Pan nie bał. Chodził ulicami, rozmawiał, czasami spierał się nawet dynamicznie, ale zawsze z wielką kulturą i osobistym barometrem tolerancji.

Dziękujemy za te dobre, długie lata. Słowa wydają się małe i niewystarczające, by oddać naszą wdzięczność, ale też niepokój, rozpacz, trwogę i żal.
Żegnaj Prezydencie! A to co zdążył Pan powiedzieć na dwie minuty przed zamachem, niech będzie zapamiętane.

Gdańsk jest szczodry. Gdańsk dzieli się dobrem. Gdańsk chce być miastem solidarności. (…)To jest cudowny czas dzielenia się dobrem.
Jesteście kochani. Gdańsk jest najcudowniejszym miastem na świecie.

Redakcja Magazynu Pomorskiego

Komentarze

Pozostaw komentarz:





  • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

    legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
  • POLECAMY

    Dziennikarz Olsztyński 4/2023  
    BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

    Więcej...


    Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

    Więcej ...


    Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

    Więcej ...


    Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

    Więcej ...



    Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

    Więcej...

     

  • RADA ETYKI MEDIÓW

  • ***

    witryna4
    To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

    Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

    ***

  • PARTNERZY

    infor_logo


  • ***

  • FACEBOOK

  • ARCHIWUM

  • Fundusze UE

    Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

    Więcej...