Zachowaj równowagę…

| 16 sty 2017  15:04 | Brak komentarzy

…żywieniową, czyli kupuj produkty, w których jest mniej cukru, soli i tłuszczu. To podstawowy apel, który do konsumentów kieruje Instytut Żywności i Żywienia.

Kampania edukacyjna ogłoszona przez IŻiŻ pod hasłem „Mniej cukru, soli, tłuszczu? Kupuję to!” ma przekonać Polaków do porównywania etykiet i dokonywania korzystnych dla zdrowia wyborów. Jednak świadomość konsumentów dotycząca wartości odżywczej kupowanych produktów nadal jest niska. Na etykietach umieszczane są wszystkie potrzebne informacje na ten temat, ale co trzeci Polaka sprawdza przede wszystkim datę ważności. A informacje, które są umieszczone na etykiecie pozwalają na wybór zdrowszej żywności. Czyli nadal zwracamy zbyt mało uwagi na wartość odżywczą tego, co kupujemy i jemy. W kampanii zwraca się uwagę na zawartość w produktach trzech składników: cukru, soli i tłuszczu, które spożywane w nadmiarze, mają negatywny wpływ na nasze zdrowie. A gdybyśmy uważnie czytali etykiety, to łatwo byśmy mogli dostrzec, że te same produkty (np. żółte sery czy wędliny), ale innych producentów, mogą mieć różną wartość odżywczą.


O zmianę złych nawyków apelował podczas inauguracji kampanii prof. Mirosław Jarosz, dyrektor Instytutu Żywności i Żywienia: „Niestety, w większości przypadków, konsumenci robiąc zakupy spożywcze, czynią to schematycznie i często w pośpiechu. Stojąc przed półką sklepową z całą paletą często tego samego rodzaju produktów, ale w różnych opakowaniach, wybierają zwykle te same co zawsze produkty, bo tak im prościej, wygodniej i – w ich przekonaniu – bezpieczniej. Sięgają po produkty już sprawdzone, do których nie mają wątpliwości. Ale kupując produkty rutynowo, nie zwracają uwagi na informacje na etykiecie. A przecież to właśnie one powinny pomagać nam w podejmowaniu właściwych decyzji dotyczących tego, co powinniśmy kupić, a później zjeść”.

Słuchajmy rad ekspertów. Świadomi konsumenci powinni patrzeć na nazwę, wagę, wykaz składników, warunki przechowywania, termin ważności i informacje o wartościach odżywczych.

Zachęcam do lektury załącznika „Co powinniśmy wiedzieć o wartości odżywczej żywności”.
Obecna kampania jest wpisana w projekt realizowany w latach 2011 – 2017: „Zapobieganie nadwadze i otyłości oraz chorobom przewlekłym poprzez edukację społeczeństwa w zakresie żywienia i aktywności fizycznej”. Czyli … „zachowaj równowagę”.

E-book_Co powinniśmy wiedzieć o wartości odżywczej żywności

Barbara Janiszewska

Komentarze

Pozostaw komentarz:





  • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

    legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
  • POLECAMY

    Dziennikarz Olsztyński 4/2023  
    BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

    Więcej...


    Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

    Więcej ...


    Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

    Więcej ...


    Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

    Więcej ...



    Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

    Więcej...

     

  • RADA ETYKI MEDIÓW

  • ***

    witryna4
    To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

    Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

    ***

  • PARTNERZY

    infor_logo


  • ***

  • FACEBOOK

  • ARCHIWUM

  • Fundusze UE

    Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

    Więcej...