Z kroniki pandemii. Zalani mieszkańcy

| 9 Lip 2020  18:00 | Brak komentarzy

Zalane Podkarpacie, miasta Małopolski i Wielkopolski, stolica, Zielona Góra i inne regiony. Mieszkańcy zalani łzami, bo tracą dobytek życia. Spady z nieba wywołują powodzie. A kiedy zanotujemy spady obietnic wyborczych?

Gorące głowy, rozhulane emocje. Polacy wszak nie nabierają wody w usta. Studentka w spocie społecznym mówi, że nie chce być ciągle zlewana. Przez polityków. Młoda mama, z dzieckiem w kolejce do apteki, pyta farmaceutkę, czy jest jakiś lek na cierpliwość i bezpieczną przyszłość. Czyżby to satyryczka in spe?

W żarcie, troskliwa mama pytana przez syna na zatłoczonej plaży, kiedy wróci do szkoły, odpowiada: – Nie wiem, czy wrócisz, to zbyt niebezpieczne.

Klienci osiedlowych sklepów są kuszeni wystawionymi na ladzie szczeniaczkami. Do zalewania robaka. Bo życie coraz trudniejsze, ceny szybują w górę. A „corona” mackami ciągle przyczepiona do nas.

Andrzej Milewski – rysownik i komiksowy komentator, upowszechnia obrazek, który niesie informację, że wirus mutuje, bo do tej pory wszyscy mieli go w płucach, a teraz mają w…

Przy 300, 400 zachorowaniach dziennie wróciliśmy do aktywności sprzed pandemii. Ale nadeszły wakacje i przecież naród musi gdzieś wyjechać. W kraju w wielu miejscach wypoczynku jest nawet drożej niż w Grecji, Włoszech itp. Jak wobec tego damy sobie radę jesienią i zimą, kiedy nadejdzie susza w portfelach?

Epidemiolodzy uprzedzają o kolejnej fali zakażeń. Według WHO rekordowy przyrost dziennych infekcji koronawirusem na świecie (4 lipca 2020) wyniósł 212 tysięcy. Pandemia nie jest w odwrocie. Obywatele pytają, czy w odwrocie nie powinien być rząd, bo do wymienionej daty nie dotarło około 1200 respiratorów za 200 milionów złotych wydanych jeszcze w kwietniu.

Lekarze, na czele z prof. Krzysztofem Simonem, alarmują, że „nieobliczalne zachowania stają się powszechne, poczynając od przykładów z góry, podczas publicznych wystąpień. A resztki zakazów obowiązują wszystkich, skoro stanowimy jeden naród, czyli dobro wspólne”.
Przetrwaliśmy pierwszą turę wyborów; rachu-ciachu i po strachu. Bodajże tylko z jednym ogniskiem (gmina Jasieniec) w obwodowych komisjach wyborczych. Widać były dobrze wietrzone. Tak jak ma być przewietrzony najważniejszy polski pałac, co postuluje jeden z kandydatów aktualnej tury. Drugi natomiast wywraca suwerenom kieszenie, bo nie mogą się bezpodstawnie bogacić. Szkoda, że nie mówi o jakie elity chodzi, nikt wszak nie ma wyPiSanych majątków na czole. Słowne wpadki prezydenta RP, Michał Dworczyk – szef kancelarii premiera, nazywa krwistymi wypowiedziami.

Czy nie uważacie – ironizuje inteligent, że każą nam się przeglądać w lustrze, a właściwie dwóch. W jednym krzywym, a drugim, które wskazuje mankamenty do poprawki…

Kandydaci na prezydenta pierwszej tury już zeszli ze sceny. Więc dajmy im odpocząć i odreagować – powiada miłosierny wyborca. I dodaje: – Zrobili kawał dobrej roboty, wskazując problemy i kierunki naprawy Rzeczypospolitej. Inny szeregowy obywatel mówi, że teraz TRZA się skupić na przyszłości (co sugeruje plakat Jerzego Janiszewskiego, autora znaku graficznego „Solidarności” z 1980 roku).

I to by było na tyle (z politycznej areny), jak przed laty zaznaczał profesor mniemanologii stosowanej. Nie będziemy tu – drodzy Czytelnicy – rozważać, które tonące sztaby brzydko się chwytają. Kandydaci – zdaniem Bronisława Komorowskiego – idą „łeb w łeb”, a zdaniem Aleksandra Kwaśniewskiego byłoby dobrze skończyć z zabetonowaną polaryzacją w państwie.

Ach, jeszcze jedna uwaga. Rodacy wywieszają banery na swoich balkonach, to swoista nowość (do tej pory widziało się takie podczas Euro 2012). Nie ukrywają swoich politycznych sympatii i bohaterów. I chcą też, aby odbyły się de-„baty” dwóch kandydatów, co wyrażają w sondażach przeprowadzonych przez Kantar.

Dziennikarze podkreślają, trawestując znane powiedzenie, „że debaty po prostu się ludziom należą”. Jednakże rządzący, w kwestii „należy się”, rozdają wozy strażackie za wysoką frekwencję wyborczą. No, to jeszcze da się przyjąć. Ale – jak twierdzi poirytowany wieloletni samorządowiec, wręczane gminom czeki bez pokrycia na inwestycje w nieznanej przyszłości – to już zakrawa na jawną korupcję. A inny – z odpowiednim dystansem do rzeczywistości, która wielu członkom władz gdzieś odpłynęła, wzburzony radzi, aby te czeki dać do skupu. Skupu makulatury.

Profesor Jerzy Bralczyk, językoznawca, o języku kampanii: „Banały utrwalają treści”. Jerzy Baczyński, naczelny „Polityki”, chwali zręczność hasła „Mamy dość”. Złośliwi dodają, że teraz pora na „Mamy plan”. Wnikliwi i dowcipni widzowie Szkła Kontaktowego piszą, że jak 12 lipca trzaśnie, skończą się spory i waśnie oraz „Wszystkim przegranym plusy przesłoniły minusy”. I powtarzają komentarz jednego z byłych już uczestników biegu do fotela prezydenckiego: – Zawsze może być inaczej.

Politolodzy głośno myślą: – Jak inaczej – dla ponad 10 milionów seniorów i około 5 milionów młodych, do trzydziestki? I idą o zakład, że różnica na mecie między dwoma kandydatami może wynieść kilka tysięcy głosów.

Pewne wszak jest, że możemy mieć i 500+, i niepodwyższony wiek emerytalny, i rozwijającą się demokrację. A także, co zaznacza Janusz Czapiński, psycholog społeczny, nadzieje w ludziach młodych, bo tak licznie stawili się 28 czerwca. Nadzieja się nie stopniuje, więc bez znaczenia, która większa, która mniejsza. Hej, pomyślcie tylko, apeluje w rozsyłanym memie zdroworozsądkowiec: Kandydat R.T. planuje pierwsze działanie jako prezydenta – zwołanie Rady Gabinetowej, aby ocenić finanse państwa w pandemicznym kryzysie. Kandydat A.D. – zabierze się za nowelizację Konstytucji dotyczącą adopcji dzieci.

Senatorowie zaprosili przedstawicieli rządu do rozmowy o stanie ekonomicznym państwa. Nikt się nie zjawił. Nie mają czasu, bo kursują po kraju w wyborczej intencji. Oj tam, czepianie się!

Prof. Katarzyna Kłosińska, przewodnicząca Rady Języka Polskiego, i Jacek Żakowski, znany dziennikarz, uważają, że populistyczne przemówienia to strategia prowokacji i eskalowania emocji.

A pragnieniem trzeźwych Polaków jest, by w żaden sposób i przez nikogo nie zostali zalani.

Małgorzata Garbacz

Komentarze

Pozostaw komentarz:

 • Dziennikarz Olsztyński 2/2021

 • DEBATA

  PO/PiS – 20 lat później. Zapis debaty online
  W styczniu minęła 20 rocznica powstania PO, a w maju swój jubileusz 20-lecia obchodzić będzie PiS – partie, które w dwóch ostatnich dekadach całkowicie zdominowały nasz system polityczny, dając początek zupełnie nowego okresu w historii Polski.
  Czytaj więcej...
 • POLECAMY

 • ***

 • UCHWAŁY ZG SDRP

  • UCHWAŁA nr 2/2020 Zarządu Głównego SDRP w sprawie głosowania drogą mailową

  14 kwietnia 2020 r.

  1. W sytuacji nadzwyczajnej, a taką jest wprowadzony w Polsce 23 marca 2020 roku stan epidemii z wieloma ograniczeniami , nie istnieje możliwość przeprowadzenia obrad Zarządu Głównego SDRP w trybie statutowym.

  2. Internet umożliwia odbycie obrad online i podejmowanie uchwał drogą mailową.

  3. Na czas stanu epidemii, ewentualnie stanu klęski żywiołowej lub stanu nadzwyczajnego, aż do odwołania, uchwały Zarządu Głównego , Prezydium ZG i zarządów oddziałów podejmowane będą w drodze indywidualnego imiennego głosowania mailowego.

  4. Uchwala wchodzi w życie w trybie natychmiastowym.

  ( Przyjęta jednogłośnie)

  ***

  • UCHWAŁA nr 3/2020 Zarządu Głównego SDRP w sprawie przedłużenia kadencji władz SDRP

  14 kwietnia 2020 r.

  1. Z powodu trwającego stanu epidemii w Polsce, restrykcyjnych ograniczeń w przemieszczaniu się i organizowaniu zgromadzeń, mając na uwadze bezpieczeństwo i zdrowie członków SDRP, uchyla się Uchwałę ZG nr 1/2020 z 4 lutego 2020 w sprawie przeprowadzenia kampanii sprawozdawczo – wyborczej w oddziałach i zwołania X Zjazdu Delegatów SDRP.

  2. W związku z tym, w stanie wyższej konieczności, automatycznie zostaje przedłużona kadencja władz SDRP w tym Zarządu Głównego, Naczelnego Sądu Dziennikarskiego, Głównej Komisji Rewizyjnej, oraz analogicznie zarządów oddziałów, oddziałowych komisji rewizyjnych, rzeczników dyscyplinarnych i dziennikarskich sądów terenowych.

  3. Termin X Zjazdu Delegatów SDRP oraz kampanii sprawozdawczo – wyborczej, w zależności od stanu epidemii, zostanie ustalony w terminie późniejszym.

  4. Uchwała wchodzi w życie w trybie natychmiastowym.

  (Przyjęta jednogłośnie)

  • UCHWAŁA nr 4/2020 ZARZĄDU GŁÓWNEGO w sprawie przedłużenia kadencji władz Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 9 września 2020 roku
  1. 1. Przedłużający się okres pandemii w kraju uniemożliwia przeprowadzenie kampanii sprawozdawczo – wyborczej w Oddziałach i zorganizowanie w terminie statutowym X Zjazdu Delegatów Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej.
  2. 2. Wobec takiego stanu w całym kraju, we wszystkich Oddziałach, kadencja władz Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej, wszystkich szczebli, zostaje przedłużona do 30 kwietnia 2021 roku.
  3. 3. Niniejsza uchwała jest aneksem do uchwały Zarządu Głównego nr 3/2020.
  4. 4. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.
  Protokół z głosowania (on-line) członków Zarządu Głównego w sprawie powyższej uchwały o przedłużeniu kadencji władz SDRP. Za przyjęciem uchwały głos oddali: Jerzy Domański, Andrzej Maślankiewicz, Tomasz Miłkowski, Ireneusz Michał Hyra, Jerzy Model, Wojciech Domagała, Danuta Parol – Półkola, Stanisław Wojnarowic, Ryszard Poradowski, Marek Książek, Ryszard Bączkowski, Szymon Jakubowski, Ryszard Mulek, Marek Kuliński, Tadeusz Krupa. Większością głosów uchwała została podjęta.    
 • PRACA BIUR

  Koleżanki i Koledzy, Szanowni Państwo.
  Niestety, epidemia Covid 19 okazuje się bardziej przewlekła niż przypuszczaliśmy. A województwo mazowieckie ciągle plasuje się w czołówce nowych zakażeń. Dlatego, wbrew zapowiedziom, mając na uwadze bezpieczeństwo i zdrowie nas wszystkich - zdecydowaliśmy się przedłużyć stan zwieszenia normalnej pracy biura Zarządu Warszawskiego i Zarządu Głównego SDRP przy Foksal 3/5.
  W tej sytuacji zapytania, wnioski i prośby do nas prosimy nadal kierować pocztą elektroniczną pod adresy:
  • Oddział Warszawski: sdrp.warszawa@dziennikarzerp.pl
  • Zarząd Główny: zg.sdrp@poczta.internetdsl.pl
  Pozostaje także kontakt telefoniczny pod numerami:
  • 22 826 79 45
  oraz
  • 22 827 87 15
  gdzie można nagrać swoją informację lub pytanie. Odpowiemy na nie niezwłocznie po odsłuchaniu wiadomości.
  Natomiast do spraw pilnych służy numer:
  • 518 938 100.
  Za jego pośrednictwem można także umówić spotkanie w biurze np. dla opłacenia składek, odbioru legitymacji lub innych sytuacji koniecznie wymagających osobistego kontaktu.
  O dalszych ewentualnych zmianach w działaniu naszego biura, a także innych ważnych dla naszego środowiska sprawach będziemy informować mailowo oraz na naszych stronach internetowych: Oddziału Warszawskiego: www.dziennikarzerp.pl Zarządu Głównego: www.dziennikarzerp.org.pl
 • ***

 • Wojciech Chądzyński: „Wrocław, jakiego nie znacie”
  Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku. Czytaj więcej...

  ***

  Magnat prasowy, który umarł w nędzy
  17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer „Ilustrowanego Kuryera Codziennego” – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej. Czytaj więcej...
 • ***

  witryna4
  To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

  Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

  ***

 • PARTNERZY

  infor_logo


 • FACEBOOK

 • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

  legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
 • Międzynarodowa Federacja Dziennikarzy


  Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest organizacją członkowską Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy.
 • ARCHIWUM