Z KRONIKI PANDEMII. „We lovE U”

| 17 paź 2021  14:36 | Brak komentarzy

To hasło z demonstracji prounijnej. Przerywanej okrzykami nacjonalistów. W tłumie emeryt nie wytrzymał: – Zakłócanie – to plama na honorze polskiej wolności. – A co to jest honor – odezwał się buńczucznie jakiś młodzian. Sypnęło protestami – lekarzy, ratowników, nauczycieli, urzędników.

Rząd sypnął podatkami, od stycznia. Dostawcy prądu, gazu itd. sypnęli podwyżkami. Róg obfitości po prostu. Ludzie kochani, nie pomstujcie, że o taki nie chodziło. – Zróbcie coś, prąd mnie kopnie po kieszeni – wołają poirytowani rodacy.Perfidia losu. Nie po raz pierwszy się zdarza. Kartka z kalendarza – jesień. Cieszyć się wypada jej darami. Jak Jaś, ten z dowcipów, który wierzy, że Adam i Ewa byli w raju o tej właśnie porze roku. Bo jabłek był ci dostatek. Rośnie też krzywa zakażeń – ponad 2500 dziennie. Dzielnie trzymają się zaszczepieni (niektórzy już trzecią dawką). Pozostałym wahanie przesłania ostrość widzenia.

Minister Zdrowa mówi o szczycie trzeciej fali na przełomie listopada i grudnia. A specjaliści – lekarze i prognostycy tłumaczą, że trzeba nauczyć się żyć z koronawirusem. Programiści wieszczą to samo. O, właśnie: – Czym różni się programista od polityka? – Temu pierwszemu płacą za prognozy, które dają jakiś efekt.

Jedźcie na grzyby. Spieszcie się, bo jadalne malują się na muchomory – w memie krążącym po naszych komórkach. Grzyby chcą zostać w lesie, w mateczniku, jak większość Polaków w UE (ostatni sondaż Kantar – 90%). Apel „zostań w domu” może nie tylko pochodzić od synoptyków. Rozmowa kolegów: – Co będziesz robił w weekend? – Najpierw kupię okulary. – A potem? – Zobaczę.

Albo idźcie do knajpki. W starym żarcie gość do kelnera: – Nie odpowiada mi ta zupa. – A o co pan ją pytał?

W podróży uważajcie na zaczepki, na przykład w pociągu, pasażera do sąsiadki: – Jakie jest pani hobby? – Ona, rzecz jasna blondynka, zdziwiona. Mężczyzna precyzuje: – Co pani lubi najbardziej? Odpowiedź: – Aha. Pomidorową!

Czym żyje kraj? Urodzinami pewnego dziennikarza, na których ze śmietanki towarzyskiej zrobił się bigos (komentarz ze Szkła Kontaktowego). Przedłużeniem koncesji dla TVN (choć z warunkową uchwałą KRRiT). Ot, łaskawcy. Cóż, niektórzy mylą pokaz siły z festiwalem słabości.

Pewien suweren hasa po internecie, a tam pętają się i takie wiadomości: 120 osób pracuje w spółkach Skarbu Państwa z nadania premiera. W całej Polsce – to ponad 900 osób (już może bez tego akurat nadania). Czy ktoś dostanie po łapach?

Obywatele drodzy, nie ma pytań niedyskretnych. Są niedyskretne odpowiedzi. – Dlaczego strajkujecie? – pytają rodzice nauczycieli. – Podwyżki przecież dostaniecie. – Krzysztof Baszczyński, wiceprezes ZNP: – To, co otrzymamy, najpierw musimy oddać, bo szykują nam większe pensum i dodatkowo osiem godzin w szkole. – Defekt myślowy. Czyj?

Owijanie w bawełnę, krępowanie się, zmiany w białych rękawiczkach – to są określenia, których miejsce jest w lamusie. Za to – ład, dobra zmiana, cud – tak, tak – teraz modne. Nawet prof. Adam Glapiński, prezes NBP, ogłosił, że mamy polski cud. Dowcipni rodacy natychmiast skomentowali w SMS-ie: „I co? Można się bawić bez alkoholu? Można!”.

Nie denerwuj się. Jesienną chandrę zapij kawą. I powiedz, za Bradem Pittem z reklamy: „Perfetto”. Albo pociesz się, że Polska przekazała Egiptowi 100 tys. dawek Astra Zeneca. Dziecku poradź, aby zajęło się wolontariatem. I ciesz się, gdy wybierze akcję Greenpeace (z serialu Rodzinka). – Jaką? – dociekają. Nastolatek odpowiada: „Uratuj pszczołę”. Owszem, było lokowanie produktu.

Uratowane zostaną młodsze dzieci. Będą mniej narażone na infekcję; Pfizer wystąpił o zgodę na szczepienie dzieci od 5 do 11 roku życia. Pod koniec września było w UE zaszczepionych prawie 75% dorosłej populacji. U nas – 51 % (19,5 mln osób). Kto ponosi za to odpowiedzialność? Nikt. Bo za ciężka. A miała to być informacja ku pokrzepieniu. Społeczeństwo woli zamiast mydlenia oczu, mydlić ręce. Teraz – świetnie.

Nie jest głupie, jak gościu z żartu: W pracy szef wypomina mu już czwarte spóźnienie w tym tygodniu. Poirytowany: – Jaki stąd wniosek? – Mamy czwartek! – ripostuje podwładny. Inni pracownicy, kiedy ostatnio wysiadł FB i jego pokrewne media, zmartwili się: – I co w pracy będziemy robić?! – Przyzwyczajać się. Jakaś czynność wszak to jest. Właściciel – Mark Zuckerberg – przeprosił za sześciogodzinną przerwę, ale 70 mln firm, z kontami tamże, miało perturbacje z klientami.

Zamiast drzeć łacha, lepiej odradzić pójście na zwolnienie. Od 1 stycznia ZUS może zapytać operatora komórkowego, skąd rozmawiamy, będąc na L4. A już te foty z egipskiej plaży, zapomnij. Nawet wizyta w Watykanie – nie przejdzie, bo „Zusior” (to ksywa zakładu użyta przez młodego przedsiębiorcę) wyłapie. Nadzieja jest, bo nie będzie wkrótce kim to zrobić; tu też protesty zatrudnionych…

Jeśli już być jesieniarą lub jesieniarzem (czyli koc, herbata i te sprawy) to chociaż nie za długo się lenić. Jak w pewnym małżeństwie; żona do męża: – Jesteś najgorszym leniem, jakiego znam. Pakuj się i wynoś. – Kochanie, ty mnie spakuj. – Część Polaków chce spakować panią Julię (nie tę od Romea). W memie napisano, że na obiad ugotowała nam polexit. Komentatorzy publicznie wyjaśniają, np. dr Anna Materska-Sosnowska i prof. Antoni Dudek, że pewne procesy już się toczą, choć oficjalnie nikt z UE wyjść nie chce. Na mur beton – nie chce? Igranie z ogniem zawsze ma zapłon.

Publika chce mieć spokojny sen, podobnie – Katarzyna Grochola, pisarka, która niedawno wyraziła pragnienie: żyć i nie bać się, z której strony nadejdzie zagrożenie. Grażyna Łobaszewska śpiewała: Czas nas uczy pogody. Obojętnie jaka za oknem, spacer zawsze. Może nie ulicami Szarugi, Mglistą, Babiego Lata, lecz – Lipową, Kasztanową, Dębową (wrocławskie osiedla się kłaniają). Jasne – lepiej być dobrej myśli, bo po co być złej.

Małgorzata Garbacz

Komentarze

Pozostaw komentarz:

 • Dziennikarz Olsztyński 3/2021

 • DEBATA

  PO/PiS – 20 lat później. Zapis debaty online
  W styczniu minęła 20 rocznica powstania PO, a w maju swój jubileusz 20-lecia obchodzić będzie PiS – partie, które w dwóch ostatnich dekadach całkowicie zdominowały nasz system polityczny, dając początek zupełnie nowego okresu w historii Polski.
  Czytaj więcej...
 • POLECAMY

 • ***

 • UCHWAŁY ZG SDRP

  • UCHWAŁA nr 2/2020 Zarządu Głównego SDRP w sprawie głosowania drogą mailową

  14 kwietnia 2020 r.

  1. W sytuacji nadzwyczajnej, a taką jest wprowadzony w Polsce 23 marca 2020 roku stan epidemii z wieloma ograniczeniami , nie istnieje możliwość przeprowadzenia obrad Zarządu Głównego SDRP w trybie statutowym.

  2. Internet umożliwia odbycie obrad online i podejmowanie uchwał drogą mailową.

  3. Na czas stanu epidemii, ewentualnie stanu klęski żywiołowej lub stanu nadzwyczajnego, aż do odwołania, uchwały Zarządu Głównego , Prezydium ZG i zarządów oddziałów podejmowane będą w drodze indywidualnego imiennego głosowania mailowego.

  4. Uchwala wchodzi w życie w trybie natychmiastowym.

  ( Przyjęta jednogłośnie)

  ***

  • UCHWAŁA nr 3/2020 Zarządu Głównego SDRP w sprawie przedłużenia kadencji władz SDRP

  14 kwietnia 2020 r.

  1. Z powodu trwającego stanu epidemii w Polsce, restrykcyjnych ograniczeń w przemieszczaniu się i organizowaniu zgromadzeń, mając na uwadze bezpieczeństwo i zdrowie członków SDRP, uchyla się Uchwałę ZG nr 1/2020 z 4 lutego 2020 w sprawie przeprowadzenia kampanii sprawozdawczo – wyborczej w oddziałach i zwołania X Zjazdu Delegatów SDRP.

  2. W związku z tym, w stanie wyższej konieczności, automatycznie zostaje przedłużona kadencja władz SDRP w tym Zarządu Głównego, Naczelnego Sądu Dziennikarskiego, Głównej Komisji Rewizyjnej, oraz analogicznie zarządów oddziałów, oddziałowych komisji rewizyjnych, rzeczników dyscyplinarnych i dziennikarskich sądów terenowych.

  3. Termin X Zjazdu Delegatów SDRP oraz kampanii sprawozdawczo – wyborczej, w zależności od stanu epidemii, zostanie ustalony w terminie późniejszym.

  4. Uchwała wchodzi w życie w trybie natychmiastowym.

  (Przyjęta jednogłośnie)

  • UCHWAŁA nr 4/2020 ZARZĄDU GŁÓWNEGO w sprawie przedłużenia kadencji władz Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 9 września 2020 roku
  1. 1. Przedłużający się okres pandemii w kraju uniemożliwia przeprowadzenie kampanii sprawozdawczo – wyborczej w Oddziałach i zorganizowanie w terminie statutowym X Zjazdu Delegatów Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej.
  2. 2. Wobec takiego stanu w całym kraju, we wszystkich Oddziałach, kadencja władz Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej, wszystkich szczebli, zostaje przedłużona do 30 kwietnia 2021 roku.
  3. 3. Niniejsza uchwała jest aneksem do uchwały Zarządu Głównego nr 3/2020.
  4. 4. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.
  Protokół z głosowania (on-line) członków Zarządu Głównego w sprawie powyższej uchwały o przedłużeniu kadencji władz SDRP. Za przyjęciem uchwały głos oddali: Jerzy Domański, Andrzej Maślankiewicz, Tomasz Miłkowski, Ireneusz Michał Hyra, Jerzy Model, Wojciech Domagała, Danuta Parol – Półkola, Stanisław Wojnarowic, Ryszard Poradowski, Marek Książek, Ryszard Bączkowski, Szymon Jakubowski, Ryszard Mulek, Marek Kuliński, Tadeusz Krupa. Większością głosów uchwała została podjęta.    
 • PRACA BIUR

  Koleżanki i Koledzy, Szanowni Państwo.
  Niestety, epidemia Covid 19 okazuje się bardziej przewlekła niż przypuszczaliśmy. A województwo mazowieckie ciągle plasuje się w czołówce nowych zakażeń. Dlatego, wbrew zapowiedziom, mając na uwadze bezpieczeństwo i zdrowie nas wszystkich - zdecydowaliśmy się przedłużyć stan zwieszenia normalnej pracy biura Zarządu Warszawskiego i Zarządu Głównego SDRP przy Foksal 3/5.
  W tej sytuacji zapytania, wnioski i prośby do nas prosimy nadal kierować pocztą elektroniczną pod adresy:
  • Oddział Warszawski: sdrp.warszawa@dziennikarzerp.pl
  • Zarząd Główny: zg.sdrp@poczta.internetdsl.pl
  Pozostaje także kontakt telefoniczny pod numerami:
  • 22 826 79 45
  oraz
  • 22 827 87 15
  gdzie można nagrać swoją informację lub pytanie. Odpowiemy na nie niezwłocznie po odsłuchaniu wiadomości.
  Natomiast do spraw pilnych służy numer:
  • 518 938 100.
  Za jego pośrednictwem można także umówić spotkanie w biurze np. dla opłacenia składek, odbioru legitymacji lub innych sytuacji koniecznie wymagających osobistego kontaktu.
  O dalszych ewentualnych zmianach w działaniu naszego biura, a także innych ważnych dla naszego środowiska sprawach będziemy informować mailowo oraz na naszych stronach internetowych: Oddziału Warszawskiego: www.dziennikarzerp.pl Zarządu Głównego: www.dziennikarzerp.org.pl
 • ***

 • Wojciech Chądzyński: „Wrocław, jakiego nie znacie”
  Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku. Czytaj więcej...

  ***

  Magnat prasowy, który umarł w nędzy
  17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer „Ilustrowanego Kuryera Codziennego” – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej. Czytaj więcej...
 • ***

  witryna4
  To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

  Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

  ***

 • PARTNERZY

  infor_logo


 • FACEBOOK

 • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

  legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
 • Międzynarodowa Federacja Dziennikarzy


  Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest organizacją członkowską Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy.
 • ARCHIWUM