Z KRONIKI PANDEMII. W pochodzie mutacji

| 10 maja 2021  09:18 | Brak komentarzy

Polacy szczepili się w majówkę. Nie wiadomo, czy ona jest w prawym czy w lewym ramieniu. Igła weszła w tysiące ciał. Najpierw stały one w kolejkowym pochodzie. Innego wszak nie było.

A satyryk podsumował, że skoro w nazwie jest Johnson & Johnson, to od razu niektórzy dostali dwie dawki. W kraju liczba ukłutych przekroczyła 12,6 mln, a dwukrotnie – 3,3 mln. Powinniśmy zaszczepić, według najnowszych analiz, ok. 85% naszej ludności, aby uzyskać populacyjną odporność. Sporo kroków przed nami. Sarkastyczny obserwator powiada, że zapewne łatwiej jest szczypać niż szczepić.

Majówka natomiast wydreptana przez wielu rodaków w punktach „drajw sru” – (ten sam satyryk), a punkty masowe, czyli samorządowe, czekały w gotowości. Świeża informacja: Polska chce odkupić trochę szczepionek od Danii.

Nie ciskajcie gromów. I – jak rzekł, w wyborczej debacie, jeden z kandydatów na fotel prezydenta Rzeszowa – nie odwracajcie kota ogonem, o 180 stopni, do góry. Uważny widz podobny lapsus skomentował: „Lepiej milczeć i wyglądać na głupiego niż odezwać się i rozwiać wszelkie wątpliwości”. A na poważnie, rzecznik RPO, po odpowiedziach przed Wysokim Trybunałem oraz po zakwestionowaniu przez sąd przejęcia Polska Press, wyjaśniał: – Wolność słowa to jest to, co możemy mówić i w równym stopniu to, co do nas dociera.

Takie tam dywagacje, w maturalnym stylu. Abiturienci piszą (i tylko piszą) egzamin dojrzałości. Chwyćmy się braku ustnego sprawdzania wiedzy; może zdający poćwiczą chociaż tzw. paszczodźwięki (w Muzeum Teatru we Wrocławiu to interaktywne zadania): „Szczyt szaleństwa, to szamotać się na szczudłach w szuwarach”.

– Przez ponad 40 tygodni ekranowej edukacji przeszliśmy przyspieszony kurs oświaty XXI wieku – Marek Pleśniar, prezes ogólnopolskiego Stowarzyszenia Dyrektorów. Młodzi narzekają na bolące głowy, kręgosłupy i oczy. Dorośli nie nauczyli ich jeszcze, jak szanować wzrok. Albo rybka, albo akwarium. Edukacja zdalna.

Huzia na Józia – niepotrzebnie. Co najwyżej przywołać warto ostrzeżenie babci, kiedy z latarką czytało się pod kołdrą: „Jak oślepniesz, to zobaczysz”. Społeczeństwu obrazu nic nie zamgli. – Nauczanie stacjonarne ciągle ryzykowne, dzieci mogą przenosić wirusa między sobą i w rodzinie – twierdzi prof. Marcin Drąg z Politechniki Wrocławskiej. Pod koniec maja uczniowie mają nacisnąć szkolne klamki. Niektórzy założyli www „nauka przeciw pandemii” i protestują. Nie ma co, covid ukradł szkołę. I autorytety. Jak w dowcipie: Pani pyta Jasia, dlaczego jego wypracowanie jest bezbłędne? – Bo akurat taty nie było w domu.

Do 4 maja wszyscy byliśmy bardzo w domu. Restrykcje i aura. – Czy w tym roku wiosnę organizuje pan Sasin? – zastanawiał się poirytowany autor mema. Riposta może taka: „Tylko Chuck Norris wie, jaka to melodia…”.

Obostrzenia w gastronomii i hotelarstwie oraz w rekreacji powoli znikają. Nie znika obawa lekarzy, że nadal za słabo testujemy. Za dużo zgonów; dr Tomasz Sobierajski, socjolog, tłumaczy, że 500–600 dziennie oznacza, że jednego dnia znika tylu ludzi, ilu statystycznie każdy spotyka w swym życiu. W badaniu Kantar z 29 kwietnia 2021 r. 30% ankietowanych przyznało, że rząd raczej nie zapobiega temu, a 29% – że zdecydowanie nie zapobiega. W minionych 12 miesiącach pożegnaliśmy 500 tys. Polaków (o 100 tys. więcej niż w poprzednich latach), z tego ponad 65 tys. z powodu covid-19. To nie są żadni „moi” i żadni „twoi” – jak w reklamie ze znanymi bramkarzami. To są nasi!

Zapewne można wejść do imprezowego podziemia. I wyjść z mandatem. Powrót „do ad remu” – jak określa żartowniś, może być bolesny. Na szczęście, pandemia teraz dołuje. Od 20 kwietnia zjeżdża z kilkunastu tysięcy. 6 maja 6631 zakażonych (wykonano ok. 67 tys. testów), 510 osób zmarło. W szpitalach zajętych 19 433 łóżka i 2344 respiratory. Ale za medycznymi parawanami czyhają mutacje…

„Napowietrzny” (tj. na zewnątrz) bar, który reklamuje się „Tradycyjna kuchnia indyjska”, jakoś teraz nie cieszy się powodzeniem. A w Wielkiej Brytanii, która ostre ciosy wymierzyła koronawirusowi, otwarcie mówi się o jesiennym szczepieniu dawką trzecią, przypominającą. Ogólnoświatowe liczby są takie: 156,9 mln zakażonych, 3,2 mln zmarłych, 134,1 mln ozdrowieńców. Przypomnienie: w UE mieszka prawie 500 mln obywateli (więcej w Chinach i Indiach; znowu ten kraj, do diaska!).

Ponoć milczenie jest cnotą głupich. Z drugiej strony – dzbany mają uszy. Więc suweren nie kładzie uszu po sobie. O dwadzieścia procent wzrosła w 2020 roku sprzedaż whisky, o jedenaście procent – wina musującego (hiszpańska cava i włoskie prosecco). Wielkie mecyje – gorzej żyjemy to i lepiej pijemy. Niestety! Ewentualnie sąsiad sąsiadowi zaproponuje wiśniówkę na spirytusie. Bez wiśni.

Okazja była. Siedemnasta rocznica wejścia naszego państwa do UE. Ależ się napodróżowaliśmy od 2004 roku, po Europie i nie tylko. Dowcip: „Dlaczego blondynka nie była zadowolona z wycieczki do Londynu? – Bo dowiedziała się, że Big Ben to tylko zegar”. Dzisiaj większość krajan uważa, że udało się „na maksa”. Są mega zadowoleni. Głosowanie w Sejmie nad przyjęciem Funduszu Obudowy też popierają. Wygląda, że koalicja rządząca się pospierała i pozbierała się. Samorządowcy chcą mieć wpływ na wydawanie pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy, a nie tylko wpływ – na monitorowanie wydawania.

Różnica widoczna gołym okiem. Jacek Karnowski, prezydent Sopotu, tak to wyraził: – Żeby odmrażanie gospodarki nie oznaczało zamrażania demokracji.
Wyboru tu nie ma. A w tym kawale jest: – Kochanie, co wolisz, truskawki czy banany – to mąż do żony. Ona: – Na bazarze jesteś? – Nie, w aptece.
Teraz czas nowalijek. I ślubów. Przed laty Piotr Szczepanik śpiewał: „Kochać, jak to łatwo powiedzieć. Kochać – tylko to, więcej nic”. Jednakże – ona mówi, że rodzice obiecali w prezencie ślubnym samochód. On się cieszy:– Świetnie, moi obiecali mi parking przed domem. Obiecanki cacanki. A pewności brak. Jak z naszym powrotem do nowej normalności. Adam i Ewa spacerują po raju. – Kochasz mnie? – pyta Ewa. Typowa Ewa. – A kogo mam kochać?! – odpowiada Adam.

Małgorzata Garbacz

Komentarze

Pozostaw komentarz:

 • Dziennikarz Olsztyński 2/2021

 • DEBATA

  PO/PiS – 20 lat później. Zapis debaty online
  W styczniu minęła 20 rocznica powstania PO, a w maju swój jubileusz 20-lecia obchodzić będzie PiS – partie, które w dwóch ostatnich dekadach całkowicie zdominowały nasz system polityczny, dając początek zupełnie nowego okresu w historii Polski.
  Czytaj więcej...
 • POLECAMY

 • ***

 • UCHWAŁY ZG SDRP

  • UCHWAŁA nr 2/2020 Zarządu Głównego SDRP w sprawie głosowania drogą mailową

  14 kwietnia 2020 r.

  1. W sytuacji nadzwyczajnej, a taką jest wprowadzony w Polsce 23 marca 2020 roku stan epidemii z wieloma ograniczeniami , nie istnieje możliwość przeprowadzenia obrad Zarządu Głównego SDRP w trybie statutowym.

  2. Internet umożliwia odbycie obrad online i podejmowanie uchwał drogą mailową.

  3. Na czas stanu epidemii, ewentualnie stanu klęski żywiołowej lub stanu nadzwyczajnego, aż do odwołania, uchwały Zarządu Głównego , Prezydium ZG i zarządów oddziałów podejmowane będą w drodze indywidualnego imiennego głosowania mailowego.

  4. Uchwala wchodzi w życie w trybie natychmiastowym.

  ( Przyjęta jednogłośnie)

  ***

  • UCHWAŁA nr 3/2020 Zarządu Głównego SDRP w sprawie przedłużenia kadencji władz SDRP

  14 kwietnia 2020 r.

  1. Z powodu trwającego stanu epidemii w Polsce, restrykcyjnych ograniczeń w przemieszczaniu się i organizowaniu zgromadzeń, mając na uwadze bezpieczeństwo i zdrowie członków SDRP, uchyla się Uchwałę ZG nr 1/2020 z 4 lutego 2020 w sprawie przeprowadzenia kampanii sprawozdawczo – wyborczej w oddziałach i zwołania X Zjazdu Delegatów SDRP.

  2. W związku z tym, w stanie wyższej konieczności, automatycznie zostaje przedłużona kadencja władz SDRP w tym Zarządu Głównego, Naczelnego Sądu Dziennikarskiego, Głównej Komisji Rewizyjnej, oraz analogicznie zarządów oddziałów, oddziałowych komisji rewizyjnych, rzeczników dyscyplinarnych i dziennikarskich sądów terenowych.

  3. Termin X Zjazdu Delegatów SDRP oraz kampanii sprawozdawczo – wyborczej, w zależności od stanu epidemii, zostanie ustalony w terminie późniejszym.

  4. Uchwała wchodzi w życie w trybie natychmiastowym.

  (Przyjęta jednogłośnie)

  • UCHWAŁA nr 4/2020 ZARZĄDU GŁÓWNEGO w sprawie przedłużenia kadencji władz Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 9 września 2020 roku
  1. 1. Przedłużający się okres pandemii w kraju uniemożliwia przeprowadzenie kampanii sprawozdawczo – wyborczej w Oddziałach i zorganizowanie w terminie statutowym X Zjazdu Delegatów Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej.
  2. 2. Wobec takiego stanu w całym kraju, we wszystkich Oddziałach, kadencja władz Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej, wszystkich szczebli, zostaje przedłużona do 30 kwietnia 2021 roku.
  3. 3. Niniejsza uchwała jest aneksem do uchwały Zarządu Głównego nr 3/2020.
  4. 4. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.
  Protokół z głosowania (on-line) członków Zarządu Głównego w sprawie powyższej uchwały o przedłużeniu kadencji władz SDRP. Za przyjęciem uchwały głos oddali: Jerzy Domański, Andrzej Maślankiewicz, Tomasz Miłkowski, Ireneusz Michał Hyra, Jerzy Model, Wojciech Domagała, Danuta Parol – Półkola, Stanisław Wojnarowic, Ryszard Poradowski, Marek Książek, Ryszard Bączkowski, Szymon Jakubowski, Ryszard Mulek, Marek Kuliński, Tadeusz Krupa. Większością głosów uchwała została podjęta.    
 • PRACA BIUR

  Koleżanki i Koledzy, Szanowni Państwo.
  Niestety, epidemia Covid 19 okazuje się bardziej przewlekła niż przypuszczaliśmy. A województwo mazowieckie ciągle plasuje się w czołówce nowych zakażeń. Dlatego, wbrew zapowiedziom, mając na uwadze bezpieczeństwo i zdrowie nas wszystkich - zdecydowaliśmy się przedłużyć stan zwieszenia normalnej pracy biura Zarządu Warszawskiego i Zarządu Głównego SDRP przy Foksal 3/5.
  W tej sytuacji zapytania, wnioski i prośby do nas prosimy nadal kierować pocztą elektroniczną pod adresy:
  • Oddział Warszawski: sdrp.warszawa@dziennikarzerp.pl
  • Zarząd Główny: zg.sdrp@poczta.internetdsl.pl
  Pozostaje także kontakt telefoniczny pod numerami:
  • 22 826 79 45
  oraz
  • 22 827 87 15
  gdzie można nagrać swoją informację lub pytanie. Odpowiemy na nie niezwłocznie po odsłuchaniu wiadomości.
  Natomiast do spraw pilnych służy numer:
  • 518 938 100.
  Za jego pośrednictwem można także umówić spotkanie w biurze np. dla opłacenia składek, odbioru legitymacji lub innych sytuacji koniecznie wymagających osobistego kontaktu.
  O dalszych ewentualnych zmianach w działaniu naszego biura, a także innych ważnych dla naszego środowiska sprawach będziemy informować mailowo oraz na naszych stronach internetowych: Oddziału Warszawskiego: www.dziennikarzerp.pl Zarządu Głównego: www.dziennikarzerp.org.pl
 • ***

 • Wojciech Chądzyński: „Wrocław, jakiego nie znacie”
  Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku. Czytaj więcej...

  ***

  Magnat prasowy, który umarł w nędzy
  17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer „Ilustrowanego Kuryera Codziennego” – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej. Czytaj więcej...
 • ***

  witryna4
  To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

  Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

  ***

 • PARTNERZY

  infor_logo


 • FACEBOOK

 • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

  legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
 • Międzynarodowa Federacja Dziennikarzy


  Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest organizacją członkowską Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy.
 • ARCHIWUM