Z kroniki pandemii: Pokrzywdzony kontekst

| 23 Lip 2020  18:44 | Brak komentarzy

Istota jest taka: niby pracujemy normalnie, niby mamy urlopy, niby uspokajamy codzienność.

12 lipca było naprawdę. Cokolwiek analitycy powiedzą o ponad dwóch tysiącach protestów wyborczych, będzie to wyrwane z kontekstu. I to on, czyli kontekst – jak mówił komentator telewizyjny Rafał Wojda – będzie najbardziej pokrzywdzony.

Zatem bez trzebienia tego, co ważne: na świecie jest 14 milionów zakażonych. Od początku pandemii zmarło (w tym jedna trzecia to mieszkańcy Europy) ponad 600 tysięcy osób. Tu włączmy wyobraźnię: zniknęło prawie całe miasto takie jak Wrocław! 19 lipca WHO doniosło o dobowym rekordzie – 260 tysiącach zakażonych.


Zaraz przejdziemy do rodzimej statystyki. Najpierw jednak, jak dron, który patroluje plaże w Międzyzdrojach, popatrzmy na kraj z nieba. Czy ono zapłacze, że naród został podzielony na pół?

S. Małgorzata Chmielewska, przełożona polskiego oddziału katolickiej Wspólnoty „Chleb Życia”, ubolewa, że przestaliśmy się słuchać nawzajem; jesteśmy dwoma plemionami. Łagodzi dr Jarosław Kuisz, historyk państwa i prawa z Uniwersytetu Warszawskiego: – Za to mamy spokój zewnętrzny w sensie geopolitycznym. Ot, taki paradoks, do głębokich przemyśleń.

Lud nasz mówi wprost: – Wykreowane przez polityków dwie części narodu długo nie dadzą się skleić. Potrzebny odpowiedni klej. Cóż, gdy niektórym „sklejaczom” wszystko, czego się dotkną, klei się do rąk! Zezłoszczonym rodakom już nie chce się powtarzać, że np. te respiratory widma kosztowały nas, podatników, nie 220 a 370 milionów złotych. Sprawdzający transakcję posłowie pokazali, że podpisane przez Ministerstwo Zdrowia umowy, a potem wystawione faktury pro forma – to wręcz odrębne zlecenia. Może z tymi ministrami jest tak, jak z kobietami w dowcipie: Pieniądze szczęścia nie dają. Dopiero zakupy.

Na poważnie: aż strach pomyśleć, co będzie w szpitalach, do których ów sprzęt nie dotarł, kiedy zaleje nas druga fala epidemii? Poluzowane obostrzenia zaowocowały. Nowymi ogniskami choroby, jako skutek koronawesel i innych koronaimprez… Epidemiolodzy zastanawiają się, co będzie jesienią i zimą, kiedy nałoży się jeszcze grypa czy przeziębienie, ileż to kolejnych kłopotów dla lekarzy!

A dla „odważnych inaczej” wśród nas, którzy mają swoje procentowe lekarstwo? Alkohol wszak nie rozwiąże ich problemów – jak w znanym powiedzeniu. Ale z drugiej strony – mleko nazajutrz też nie. Niska kultura, w przeciwieństwie do wysokiej, pozwala nam zostać sobą. Nawet, jak się napijemy… Pozostańmy jeszcze chwilę w galaktyce dowcipu. Kolega mówi do kolegi: – Ten kryzys jest gorszy niż wirus; straciłem majątek ale czegoś mam dużo. Długów.

W skali makro, zdaniem ekonomistów, firmy są na sterydach, czyli na tarczach antykryzysowych. Podkreślają, że dług publiczny nie może przekroczyć 60% PKB (tak stanowi Konstytucja), więc wsparcie idzie z Polskiej Fundacji Rozwoju. I znowu szafa gra.

Tak, tak, wszystko przez grosiwo. Coraz go mniej w naszych kieszeniach, za to grubieją portfele w branży handlowej, usługowej i wielu innych. No i cóż to za pociecha, że najmilszy zwrot w języku polskim, to „zwrot podatku”?

To jeszcze taki kwiatek, też z ekonomicznej łąki. Dyrektor z biura Rzecznika Praw Obywatelskich oznajmił, że NFZ obcina ryczałty szpitalom, które walczyły z wirusem. A wkurzony pacjent pyta, nawiązując do kampanii, gdzie byli decydenci, kiedy psuły się losy pielęgniarek, ratowników medycznych, lekarzy i także nauczycieli? Wówczas, przed 12 lipca, rozemocjonowany tłum odpowiadał: „U prezesa”.

Publicyści byli ciekawi, gdzie powinien się udać w pierwszą podróż nowo wybrany prezydent, a Aleksander Kwaśniewski odpowiedział: „Na Nowogrodzką”. Ale trasa z rządu do Senatu okazała się nie do przejścia i nikt z decydentów nie pojawił się, aby wyjaśnić, jaki jest stan finansów państwa. Utajniony budżet.

Co jeszcze pozamiatano pod dywan? Może zrobimy dywan z pleksi – odcina się żartowniś – jak pusta mównica w czasie niedoszłej debaty wyborczej?
Za to Poczta Polska miała pełne ręce roboty. Roznosiła pakiety i ostre agitki, lecz tylko jednego kandydata, drugiego, tak z rozpędu, szkalując. Jedni obywatele się dziwią: – Skąd to się bierze? Inni ripostują: – Z potrzeby. Potrzeba jest nieubłagana, tak samo jak statystyka.

W Polsce jest 40 tysięcy zakażonych, 1600 osób zmarło. 18 lipca powiadomiono o prawie 340 nowych przypadkach. Wykonuje się średnio 20 tysięcy testów na dobę. Na szczęście są ozdrowieńcy, podobno 30 tysięcy. Wśród nich Adam Małysz. Przyznaje: – Owszem, byłem bezobjawowy. Ale straciłem smak i węch. Sam pojechałem do Bielska-Białej na test. Dwa razy miałem pozytywny. Dopiero trzeci, po jakimś czasie, negatywny.

Wieje ciut optymizmem. Sąsiad cieszy się: – Dlatego, że Rafał Trzaskowski podejmie się stworzenia ruchu obywatelskiego, „bo partie już nie wystarczą”. A widzowie piszą smsy do Szkła Kontaktowego: „Zapiszmy się wszyscy do PiS i zacznijmy się uśmiechać”. Dobra zmiana. Albo: „Może nowe hasło – PObudka?”. Może nowa nazwa? Lecz Barbara Nowacka zdecydowanie reaguje: – Nie o szyld tu chodzi, a o ludzi – ich energię i oczekiwania.

Pewien znany politolog oburzał się, że podczas kampanii TVP – wszak publiczna – złamała standardy. Przyzwoitości zwłaszcza. Jest różnica – zaznaczył – czy suweren ma poczucie pełnej kontroli, czy ma pełną kontrolę. Jedno jest pewne – społeczeństwo w czasie kampanii wyszło na ulicę, aby opowiedzieć się „za” czymś, a nie „przeciw” czemuś. Historycy to odnotują. Jak również fakt, że Polacy za granicą nie mieli równego dostępu do głosowania.

A gdy 15 lipca gruchnęła wieść, że Prezydent RP Andrzej Duda wziął dobrowolnie udział w spektaklu komików, ludzie przekazywali sobie współczujące memy: „Dobrze, że nie został oszukany metodą na wnuczka!”.

Przy rozziewie prawdy i fikcji – kto będzie głośno przypominał, że Polska zasługuje na praworządność, europejskość, wolność itd.? Mądrzy nestorzy, a wśród nich prof. Adam Strzembosz, uważają budowanie równowagi władz (w sensie partyjnego rodowodu) za rozsądny kierunek najbliższej przyszłości.

Jak kota ogonem, można odwrócić proporcje sedna i kontekstu. Taki kontrapunkt… Jeśli to kontekst ma być winny, to raczej kulinarnie, a nie kryminalnie.

Małgorzata Garbacz

Komentarze

Pozostaw komentarz:

 • Dziennikarz Olsztyński 2/2021

 • DEBATA

  PO/PiS – 20 lat później. Zapis debaty online
  W styczniu minęła 20 rocznica powstania PO, a w maju swój jubileusz 20-lecia obchodzić będzie PiS – partie, które w dwóch ostatnich dekadach całkowicie zdominowały nasz system polityczny, dając początek zupełnie nowego okresu w historii Polski.
  Czytaj więcej...
 • POLECAMY

 • ***

 • UCHWAŁY ZG SDRP

  • UCHWAŁA nr 2/2020 Zarządu Głównego SDRP w sprawie głosowania drogą mailową

  14 kwietnia 2020 r.

  1. W sytuacji nadzwyczajnej, a taką jest wprowadzony w Polsce 23 marca 2020 roku stan epidemii z wieloma ograniczeniami , nie istnieje możliwość przeprowadzenia obrad Zarządu Głównego SDRP w trybie statutowym.

  2. Internet umożliwia odbycie obrad online i podejmowanie uchwał drogą mailową.

  3. Na czas stanu epidemii, ewentualnie stanu klęski żywiołowej lub stanu nadzwyczajnego, aż do odwołania, uchwały Zarządu Głównego , Prezydium ZG i zarządów oddziałów podejmowane będą w drodze indywidualnego imiennego głosowania mailowego.

  4. Uchwala wchodzi w życie w trybie natychmiastowym.

  ( Przyjęta jednogłośnie)

  ***

  • UCHWAŁA nr 3/2020 Zarządu Głównego SDRP w sprawie przedłużenia kadencji władz SDRP

  14 kwietnia 2020 r.

  1. Z powodu trwającego stanu epidemii w Polsce, restrykcyjnych ograniczeń w przemieszczaniu się i organizowaniu zgromadzeń, mając na uwadze bezpieczeństwo i zdrowie członków SDRP, uchyla się Uchwałę ZG nr 1/2020 z 4 lutego 2020 w sprawie przeprowadzenia kampanii sprawozdawczo – wyborczej w oddziałach i zwołania X Zjazdu Delegatów SDRP.

  2. W związku z tym, w stanie wyższej konieczności, automatycznie zostaje przedłużona kadencja władz SDRP w tym Zarządu Głównego, Naczelnego Sądu Dziennikarskiego, Głównej Komisji Rewizyjnej, oraz analogicznie zarządów oddziałów, oddziałowych komisji rewizyjnych, rzeczników dyscyplinarnych i dziennikarskich sądów terenowych.

  3. Termin X Zjazdu Delegatów SDRP oraz kampanii sprawozdawczo – wyborczej, w zależności od stanu epidemii, zostanie ustalony w terminie późniejszym.

  4. Uchwała wchodzi w życie w trybie natychmiastowym.

  (Przyjęta jednogłośnie)

  • UCHWAŁA nr 4/2020 ZARZĄDU GŁÓWNEGO w sprawie przedłużenia kadencji władz Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 9 września 2020 roku
  1. 1. Przedłużający się okres pandemii w kraju uniemożliwia przeprowadzenie kampanii sprawozdawczo – wyborczej w Oddziałach i zorganizowanie w terminie statutowym X Zjazdu Delegatów Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej.
  2. 2. Wobec takiego stanu w całym kraju, we wszystkich Oddziałach, kadencja władz Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej, wszystkich szczebli, zostaje przedłużona do 30 kwietnia 2021 roku.
  3. 3. Niniejsza uchwała jest aneksem do uchwały Zarządu Głównego nr 3/2020.
  4. 4. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.
  Protokół z głosowania (on-line) członków Zarządu Głównego w sprawie powyższej uchwały o przedłużeniu kadencji władz SDRP. Za przyjęciem uchwały głos oddali: Jerzy Domański, Andrzej Maślankiewicz, Tomasz Miłkowski, Ireneusz Michał Hyra, Jerzy Model, Wojciech Domagała, Danuta Parol – Półkola, Stanisław Wojnarowic, Ryszard Poradowski, Marek Książek, Ryszard Bączkowski, Szymon Jakubowski, Ryszard Mulek, Marek Kuliński, Tadeusz Krupa. Większością głosów uchwała została podjęta.    
 • PRACA BIUR

  Koleżanki i Koledzy, Szanowni Państwo.
  Niestety, epidemia Covid 19 okazuje się bardziej przewlekła niż przypuszczaliśmy. A województwo mazowieckie ciągle plasuje się w czołówce nowych zakażeń. Dlatego, wbrew zapowiedziom, mając na uwadze bezpieczeństwo i zdrowie nas wszystkich - zdecydowaliśmy się przedłużyć stan zwieszenia normalnej pracy biura Zarządu Warszawskiego i Zarządu Głównego SDRP przy Foksal 3/5.
  W tej sytuacji zapytania, wnioski i prośby do nas prosimy nadal kierować pocztą elektroniczną pod adresy:
  • Oddział Warszawski: sdrp.warszawa@dziennikarzerp.pl
  • Zarząd Główny: zg.sdrp@poczta.internetdsl.pl
  Pozostaje także kontakt telefoniczny pod numerami:
  • 22 826 79 45
  oraz
  • 22 827 87 15
  gdzie można nagrać swoją informację lub pytanie. Odpowiemy na nie niezwłocznie po odsłuchaniu wiadomości.
  Natomiast do spraw pilnych służy numer:
  • 518 938 100.
  Za jego pośrednictwem można także umówić spotkanie w biurze np. dla opłacenia składek, odbioru legitymacji lub innych sytuacji koniecznie wymagających osobistego kontaktu.
  O dalszych ewentualnych zmianach w działaniu naszego biura, a także innych ważnych dla naszego środowiska sprawach będziemy informować mailowo oraz na naszych stronach internetowych: Oddziału Warszawskiego: www.dziennikarzerp.pl Zarządu Głównego: www.dziennikarzerp.org.pl
 • ***

 • Wojciech Chądzyński: „Wrocław, jakiego nie znacie”
  Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku. Czytaj więcej...

  ***

  Magnat prasowy, który umarł w nędzy
  17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer „Ilustrowanego Kuryera Codziennego” – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej. Czytaj więcej...
 • ***

  witryna4
  To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

  Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

  ***

 • PARTNERZY

  infor_logo


 • FACEBOOK

 • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

  legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
 • Międzynarodowa Federacja Dziennikarzy


  Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest organizacją członkowską Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy.
 • ARCHIWUM