Z KRONIKI PANDEMII Inflacja decyzji

| 8 sie 2021  18:35 | Brak komentarzy

W lipcu br. inflacja wyniosła o 5% więcej w stosunku do tej sprzed roku. Ekonomistę, prof. Witolda Orłowskiego, martwi skok cen żywności i usług. Innych ekonomistów – że nastanie taki ład, który z większości naszych kieszeni wyciągnie znacząco zwiększone podatki. Nie odczują tego wiceministrowie, szefowie urzędów centralnych, a nawet parlamentarzyści, bowiem czeka ich podwyżka płac. Po roku recesji. Jeszcze w trakcie pandemii. A reszta obywateli nie chce pójść z torbami. Rząd sknerą nie jest. Dla swoich. Oj, nagrabi sobie.

Spadek siły nabywczej pieniądza idzie w parze ze spadkiem tempa szczepień. Ukłutych w pełni zostało 45% Polaków (prawie 17,5 mln). Droga do odporności w granicach 75–80% daleka.

Daleka też do optymizmu, choć do spokoju bliżej. Od kilku tygodni dzienne zakażenia wahają się wokół stu osób. Kilka razy w ciągu doby nikt nie odszedł na skutek covid-19. Rządzący wahają się. Czy i gdzie wprowadzić obowiązkowe szczepienia. Oby Polak nie był mądry po szkodzie, czyli w trakcie czwartej fali zapowiadanej na drugą połowę sierpnia. Jeden gość, zapytany na ulicy, dlaczego się jeszcze nie zaszczepił, wypalił: – Jakoś nie było czasu. Nóż się w kieszeni otwiera. Spoko. Kolejny przechodzień, zapytany, co wygrał po szczepieniu, rzekł zdecydowanie: – Zdrowie. J. Owsiak ujmuje to po swojemu i proponuje odłożyć focha na bok. A na festiwal Pol`and`Rock (kapitalna, kalamburowa nazwa) wpuścił tylko zaszczepionych.

Jeszcze chwilę – przy zgrabnych słowach i zgrabnych grafikach. Znany na świecie Andrzej Pągowski wyraził zagrożenie zdrowotne celnym rysunkiem: ciemna głowa z profilu, a w środku krzyczący czerwienią wykrzyknik. Jego kropka jest kolczasta! Ostatnio krąży w narodzie też inny symbol: w nazwie TVN litera V – znak zwycięstwa z ułożonych palców. Kapitalny skrót.

Sarkastyczny Polak dodaje dłuższy komentarz, że decydenci potykają się o własne sznurowadła. UE potrzebna do ssania środków, ale tak w ogóle – to przeszkadza. Prof. Andrzej Zoll uważa, jak wielu prawników i autorytetów, że wykluczenie nas z UE – to katastrofa. Kraj się świetnie rozwija, tylko marudzi coraz więcej Polaków. Pluralizm w mediach jest, lecz nie wszystkimi można dyrygować. Któremuż to dyrygentowi wszystko się pomieszało?!

Retoryczne pytanie. Brać jak dają i o nic nie pytać, jak radzi pani marszałek Sejmu. Tylko popierać. A sąsiad logicznie myślący zaznacza, że należy dołożyć literę „d”, żeby wyszło – podpierać. Bo się wali? Znajomy użył komputerowego określenia: – Widać w głowach u tych na górze procesory siadają. Zawęża się liczba branż, spraw, wykonanych zadań, o których powie się „mucha nie siada”.

Tenże owad nie może usiąść w trakcie pobierania odcisków palca, który znajdzie się w dowodzie osobistym; pan prezydent podpisał stosowną ustawę. Wreszcie wybrano nowego Rzecznika Praw Obywatelskich. Są plusy – czego chcecie. Zerwijcie ze smyczy natrętne myśli – jak brzmią słowa pewnej piosenki.

Cieszcie się urlopem. Kiedy spotkacie znajomych na plaży w Ustce i usłyszycie: „Co tu robisz?”, odpowiedzcie: „To, co chcę”. Albo – na deptaku w Świeradowie-Zdroju, odparujcie na to samo pytanie: „Dobre wrażenie”. Rowery, spacery, szmery bajery. Pikniki, grille i lody dla ochłody. Choćby tajskie, czyli na zmrożonej płycie wytwarzane na oczach konsumenta, a potem zwijane w zgrabne ruloniki. Pycha. Nowość dostępna nie tylko we wczasowych kurortach.

Na Igrzyskach Olimpijskich zdobyliśmy 14 medali. Dziennikarze sportowi, jak to oni, raczą nas lapsusami. Na przykład: „W polskiej kadrze morale rosną”. Lub: „Żadna kotwica nie zatrzyma go w tym sprincie”.

Nie obciach. Jest co oglądać na różnych kanałach. We dnie i w nocy. I choć przez moment nie przejmować się informacjami ministra zdrowia: że 40 % Polaków zrezygnowało z drugiej dawki, że wariant delta dominuje wśród zakażonych, że obdzwoniono 280 tysięcy obywateli i po tym tylko 8% zgłosiło się do ukłucia.

Za to mocno kłuje powracający winny. Donald Tusk. Przypomina się jego zdolność budowania consensusu. To właśnie w wielu rodzimych sercach budzi nadzieję. Nadzieję dla zagranicznych bogaczy budzą loty w kosmos. Jeff Bezos (od Amazona) ze swoją załogą był tam w górze 11 minut. Po prostu – kosmos emocji. Stop przy cyfrach: mieliśmy memy z ciekawą datą: w XXI wieku, w roku 2021, 21 lipca. O godz. 21.21. należało wychylić lampkę wina.

Najlepiej – dobrego; życie jest za krótkie, aby pić kiepskie wino. Jak nazywa się osoba, która pije z Tobą wino? – Współwinna.

Procentowe co nieco. Policjant zatrzymuje zawianego kierowcę. – Jak pan może wsiadać do auta w takim stanie? – Ależ, piłem wino w kulturalnym towarzystwie i koledzy pomogli.
Lekarz przestrzega pacjenta: – Niech pan pamięta, alkohol jest pana największym wrogiem. – Ja tam tchórzem nie jestem.

Przychodzi gość do monopolowego: – Jan Kowalski. Proszę czystą. Ekspedientka: – Nie musi się pan przedstawiać, sprzedam. – Dobra, dobra, a potem będziecie mnie wyzywać od anonimowych alkoholików.

Mocno pijany facet wsiada do taksówki: – Wolny pan? – Tak. – Zatańczymy? Do kolejnej wsiada inny biesiadnik. – Gdzie jedziemy? – Jak to gdzie, do dużego pokoju. A ten żart z brodą znacie: Wstawiony gość wchodzi do gabinetu lekarskiego. Lekarz: – Panowie, wchodźcie pojedynczo.

Krążył w komórkach też taki mem: Żółte wino jest nazywane białym, bo robi się je z zielonych winogron. Oraz taki: Piję kawę, bo lubię. I wino, bo na nie zasługuję.
Zamiast wina dla zabicia czasu mogą być krzyżówki i łamigłówki. Dobre hasło jednej z nich – najpierw opis: Psy z psami. Odpowiedź: mopsy. Jak się nazywa łatanie ciszy rozmową? – Gadka szmatka.

Wczasowicz powie, że wyżej to był taki wakacyjny akapit. Lubi tryskać humorem. Na luzie. Do tego też przydaje się umiar. Umiarkowanej pogody życzą meteorolodzy. Na wakacjach ani upał, ani chłód. Z trzeźwym oglądem tego, co wokół. Nudy na pudy – nie, skądże. Zwiedzać i zaliczać atrakcje wszędzie, gdzie się da. A raczej – zapłaci.
Małgorzata Garbacz

Komentarze

Pozostaw komentarz:

 • Dziennikarz Olsztyński 3/2021

 • DEBATA

  PO/PiS – 20 lat później. Zapis debaty online
  W styczniu minęła 20 rocznica powstania PO, a w maju swój jubileusz 20-lecia obchodzić będzie PiS – partie, które w dwóch ostatnich dekadach całkowicie zdominowały nasz system polityczny, dając początek zupełnie nowego okresu w historii Polski.
  Czytaj więcej...
 • POLECAMY

 • ***

 • UCHWAŁY ZG SDRP

  • UCHWAŁA nr 2/2020 Zarządu Głównego SDRP w sprawie głosowania drogą mailową

  14 kwietnia 2020 r.

  1. W sytuacji nadzwyczajnej, a taką jest wprowadzony w Polsce 23 marca 2020 roku stan epidemii z wieloma ograniczeniami , nie istnieje możliwość przeprowadzenia obrad Zarządu Głównego SDRP w trybie statutowym.

  2. Internet umożliwia odbycie obrad online i podejmowanie uchwał drogą mailową.

  3. Na czas stanu epidemii, ewentualnie stanu klęski żywiołowej lub stanu nadzwyczajnego, aż do odwołania, uchwały Zarządu Głównego , Prezydium ZG i zarządów oddziałów podejmowane będą w drodze indywidualnego imiennego głosowania mailowego.

  4. Uchwala wchodzi w życie w trybie natychmiastowym.

  ( Przyjęta jednogłośnie)

  ***

  • UCHWAŁA nr 3/2020 Zarządu Głównego SDRP w sprawie przedłużenia kadencji władz SDRP

  14 kwietnia 2020 r.

  1. Z powodu trwającego stanu epidemii w Polsce, restrykcyjnych ograniczeń w przemieszczaniu się i organizowaniu zgromadzeń, mając na uwadze bezpieczeństwo i zdrowie członków SDRP, uchyla się Uchwałę ZG nr 1/2020 z 4 lutego 2020 w sprawie przeprowadzenia kampanii sprawozdawczo – wyborczej w oddziałach i zwołania X Zjazdu Delegatów SDRP.

  2. W związku z tym, w stanie wyższej konieczności, automatycznie zostaje przedłużona kadencja władz SDRP w tym Zarządu Głównego, Naczelnego Sądu Dziennikarskiego, Głównej Komisji Rewizyjnej, oraz analogicznie zarządów oddziałów, oddziałowych komisji rewizyjnych, rzeczników dyscyplinarnych i dziennikarskich sądów terenowych.

  3. Termin X Zjazdu Delegatów SDRP oraz kampanii sprawozdawczo – wyborczej, w zależności od stanu epidemii, zostanie ustalony w terminie późniejszym.

  4. Uchwała wchodzi w życie w trybie natychmiastowym.

  (Przyjęta jednogłośnie)

  • UCHWAŁA nr 4/2020 ZARZĄDU GŁÓWNEGO w sprawie przedłużenia kadencji władz Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 9 września 2020 roku
  1. 1. Przedłużający się okres pandemii w kraju uniemożliwia przeprowadzenie kampanii sprawozdawczo – wyborczej w Oddziałach i zorganizowanie w terminie statutowym X Zjazdu Delegatów Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej.
  2. 2. Wobec takiego stanu w całym kraju, we wszystkich Oddziałach, kadencja władz Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej, wszystkich szczebli, zostaje przedłużona do 30 kwietnia 2021 roku.
  3. 3. Niniejsza uchwała jest aneksem do uchwały Zarządu Głównego nr 3/2020.
  4. 4. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.
  Protokół z głosowania (on-line) członków Zarządu Głównego w sprawie powyższej uchwały o przedłużeniu kadencji władz SDRP. Za przyjęciem uchwały głos oddali: Jerzy Domański, Andrzej Maślankiewicz, Tomasz Miłkowski, Ireneusz Michał Hyra, Jerzy Model, Wojciech Domagała, Danuta Parol – Półkola, Stanisław Wojnarowic, Ryszard Poradowski, Marek Książek, Ryszard Bączkowski, Szymon Jakubowski, Ryszard Mulek, Marek Kuliński, Tadeusz Krupa. Większością głosów uchwała została podjęta.    
 • PRACA BIUR

  Koleżanki i Koledzy, Szanowni Państwo.
  Niestety, epidemia Covid 19 okazuje się bardziej przewlekła niż przypuszczaliśmy. A województwo mazowieckie ciągle plasuje się w czołówce nowych zakażeń. Dlatego, wbrew zapowiedziom, mając na uwadze bezpieczeństwo i zdrowie nas wszystkich - zdecydowaliśmy się przedłużyć stan zwieszenia normalnej pracy biura Zarządu Warszawskiego i Zarządu Głównego SDRP przy Foksal 3/5.
  W tej sytuacji zapytania, wnioski i prośby do nas prosimy nadal kierować pocztą elektroniczną pod adresy:
  • Oddział Warszawski: sdrp.warszawa@dziennikarzerp.pl
  • Zarząd Główny: zg.sdrp@poczta.internetdsl.pl
  Pozostaje także kontakt telefoniczny pod numerami:
  • 22 826 79 45
  oraz
  • 22 827 87 15
  gdzie można nagrać swoją informację lub pytanie. Odpowiemy na nie niezwłocznie po odsłuchaniu wiadomości.
  Natomiast do spraw pilnych służy numer:
  • 518 938 100.
  Za jego pośrednictwem można także umówić spotkanie w biurze np. dla opłacenia składek, odbioru legitymacji lub innych sytuacji koniecznie wymagających osobistego kontaktu.
  O dalszych ewentualnych zmianach w działaniu naszego biura, a także innych ważnych dla naszego środowiska sprawach będziemy informować mailowo oraz na naszych stronach internetowych: Oddziału Warszawskiego: www.dziennikarzerp.pl Zarządu Głównego: www.dziennikarzerp.org.pl
 • ***

 • Wojciech Chądzyński: „Wrocław, jakiego nie znacie”
  Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku. Czytaj więcej...

  ***

  Magnat prasowy, który umarł w nędzy
  17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer „Ilustrowanego Kuryera Codziennego” – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej. Czytaj więcej...
 • ***

  witryna4
  To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

  Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

  ***

 • PARTNERZY

  infor_logo


 • FACEBOOK

 • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

  legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
 • Międzynarodowa Federacja Dziennikarzy


  Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest organizacją członkowską Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy.
 • ARCHIWUM