Z KRONIKI PANDEMII. Biuro przepustek

| 24 wrz 2021  08:57 | Brak komentarzy

Przepustki na wjazd do wielu krajów dla zagranicznych gości, dla kopalni Turów bez kar TSUE, dla obserwatorów na granicy z Białorusią, dla przedłużenia koncesji TVN. Dla ludzi – do życia bez restrykcji.

Gwoli informacji: stan wyjątkowy od 2 września obejmuje 183 miejscowości w Polsce. Prof. Marcin Wiącek, Rzecznik Praw Obywatelskich, publicznie opowiedział się za wstępem dla mediów, przypominając, że tak zrobiły Litwa i Łotwa, gdzie też jest stan podobny do wyjątkowego. Ogólnie – dużo rozmaitych przepustek, psia kostka. To łagodny wulgaryzm; podobnie jak – kurza melodia i kuchnia felek.

Tuptamy po polskiej kuchni, mierząc się z czwartą falą koronawirusa. I z wieloma innymi problemami. Jakoś nie widać p. red. Kasi Dowbor, która oznajmi: – Podjęliśmy decyzję, wyremontujemy wasz dom. Wszak bezpieczniej jest. Łańcuch nadal wątpiących zrywa np. informacja Ministerstwa Zdrowia, że tylko 0,81% w pełni zaszczepionych złapało infekcję i trafiło do szpitala. To nie pic na wodę i fotomontaż. Twarde dane. Dają się sprawdzić na oddziałach covidowych.

Dane z 22 września: 882 zakażenia (więcej o ponad 500 niż 3 tygodnie temu); 20 zgonów. Zajętych 1179 łóżek i 124 respiratory. W zachorowaniach – Lubelskie, Podkarpackie, Podlasie w czołówce. Ale – tutaj najmniejszy procent (ok. 25%) zaszczepionych. W smartfonach upowszechnia się mem: „Dlaczego jeszcze się pan nie zaszczepił? – Zarobiony jestem! Odpowiedź – petarda po prostu. W Polsce mamy ok. 50% zaszczepionych (19,2 mln), a we Włoszech, dla porównania – prawie 75%.

Na początku września zaczął się protest ratowników medycznych. Chcą zarabiać, a nie godziwie dorabiać na kilku kontraktach, za pracę 300–400 godzin miesięcznie. W całym kraju – według Ministerstwa Zdrowia – nie wyjeżdżała do chorych co czwarta karetka. Dziennikarze tłumaczyli z politycznego na polski, pokazując na skrzyżowaniach aglomeracji pogotowie lotnicze zamiast karetki. Niezapomniany obrazek. Podobnie, jak inny, z białego miasteczka: medycy każdy dzień starali się wypełnić pogadankami dla pacjentów na temat różnych aspektów zdrowia. Doprawdy, nowy standard protestu. –Trzeba dobrze policzyć, o ile można zwiększyć pensje – postuluje prof. Andrzej Matyja, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej. Dowcipny rodak stwierdził, że będzie nowa wersja żartów: „Przychodzi baba do lekarza. A lekarza nie ma”. Rozmowy rządzących z niezadowolonymi się toczą. Idą jak po grudzie. Czy ktoś czeka na cuda wianki? Nasuwa się tu zgrabne powiedzenie senatora Bogdana Zdrojewskiego (choć wyjęte z innego kontekstu), że należy przedstawiać fakty a nie opinie o faktach.

Wtrącenie sarkastycznego obywatela: – Jaka pomoc jest właściwa? – Pomoc udawana. A skąd zło wypełza? Zło wypełza spod dobra. Dobra nasza – nauka w szkołach rozpoczęła się stacjonarnie. Jednak już w drugim tygodniu niektóre szkoły w Wielkopolsce musiały wprowadzić także zdalne lekcje, bo były zakażenia wśród uczniów i nauczycieli. Mniej będzie chorować nauczycieli. Z oczywistego powodu – brakuje ich ok. 10 tysięcy. Cieniutko, co?

Tyle dziedzin wymaga renowacji. Nie chce być, jak w reklamie pewnego batonika: nie można go zjeść „bo tu już sprzątane było” – jak wygraża pani z miotłą. Zamiast na miotle, opierać się można na rodzinie. I na sąsiadach. Wchodzimy do nich na chwilę. Wbijamy – jak wyrazi się młodzież.

Żona tego spod dwójki wkłada atrakcyjną bieliznę i z cukierniczką w ręce wychodzi. – Mąż pyta, dokąd? Ona: – Do sąsiada, po cukier. – W takiej bieliźnie? – dziwi się mąż. – A może sąsiad będzie nachalny – pada rezolutna odpowiedź. – Sąsiadko, wczoraj widziałam pani męża, jak wychodził od tej z trzeciego piętra. Miał na sobie kombinezon hydraulika. Nie poznał mnie… – Ach tak, wspominał, że panią widział.

Mężczyźni ze wspólnej klatki schodowej: – Pana pies szczekał wczoraj całą noc – skarży się jeden. Drugi reaguje: – Nie szkodzi, odeśpi w dzień. „Alibabki” (zespół wokalny), śpiewały od 1966 roku: „Jak dobrze mieć sąsiada; on wiosną się uśmiechnie, jesienią zagada. A zimą ci pomoże przy węglu i przy koksie i sama nie wiesz, kiedy ułoży wam rok się”.
Zawsze można się jakoś pocieszyć. Do lekarzy jest trudniejszy dostęp, lecz – dajmy na to, czytelnictwo, wzrosło. O 20% w minionym, pandemicznym roku. Jasne, ludzie czytali kryminały, romanse. Ale na trzecim miejscu uplasowały się książki bibliograficzne i historyczne.

Obywatele czytają również inne książki. W wielu miastach zorganizowano wrześniowe festyny, okraszone stoiskami regionalnych piwiarni i winiarni. Te „pikniki” raczej nie świeciły pustkami. Nawet jeśli dodamy, że kieliszek do degustacji kosztował (sic!) 30 zł. Wszystko w temacie.

Inflacja popyla jak samochód wyścigowy. Hola, hola – wstrzymuje narzekania optymistycznie myślący: – Przecież dochody rosną. A społeczeństwo ma płacić podatki; to mu się zwyczajnie należy. To nic, że poszerza się także gama sztuczek, nazwijmy je marketingowymi, aby jak najwięcej i jak najszybciej wyciągnąć pieniędzy z naszych kieszeni. W SMS-ie do Szkła Kontaktowego – megamyśl: „Nie tylko politycy odwracają kota ogonem tak, że karuzela wysiada”.

Bo od dawna wiadomo, że „różne różnice nas łączą”. Ponadto – zainteresowania i nazewnictwo. Przez telefon kumpel pyta kumpla (w skeczu kabaretowym): – Gdzie jesteś? – W zoologicznym; małpki kupuję.

No, to teraz reflektorem nie po sklepach, a po świecie. Zachorowało 230,3 mln ludzi; 4,7 mln zmarło. Wyzdrowiało 207 mln. Trzecią dawkę będą podawać seniorom i chorym w grupach ryzyka – we Francji, Niemczech, Danii i na Węgrzech. W Hiszpanii dodatkowo będą szczepić mieszkańców domów opieki. W Słowenii – wprowadzono obowiązek szczepienia wśród zatrudnionych w urzędach państwowych. Włochy – od połowy października – wprowadzić go mają w zakładach pracy. W USA za miesiąc wjazd będzie możliwy dla zaszczepionych (teraz na razie utrudnienia dla tych z Kanady i Meksyku). W Wielkiej Brytanii będzie jedna czerwona lista dla osób przyjeżdżających z tzw. krajów ryzyka.

Ponadto – za granicą propagują szczepienie przeciw grypie. U nas podano, że do Polski wkrótce dotrze 5 mln antygrypowych fiolek. Od 24 września, na trzecią dawkę przeciw covid-19 (po pół roku od ostatniej) mogą się rejestrować pracownicy ochrony zdrowia oraz Polacy po pięćdziesiątce. Pewnie już żadne systematyczne ukłucia nie pójdą w niebyt. Bo potrzebna odporność. Trawestacja powiedzenia o alternatywnym planie: „There is no planet B”.
Małgorzata Garbacz

Komentarze

Pozostaw komentarz:

 • Dziennikarz Olsztyński 3/2021

 • DEBATA

  PO/PiS – 20 lat później. Zapis debaty online
  W styczniu minęła 20 rocznica powstania PO, a w maju swój jubileusz 20-lecia obchodzić będzie PiS – partie, które w dwóch ostatnich dekadach całkowicie zdominowały nasz system polityczny, dając początek zupełnie nowego okresu w historii Polski.
  Czytaj więcej...
 • POLECAMY

 • ***

 • UCHWAŁY ZG SDRP

  • UCHWAŁA nr 2/2020 Zarządu Głównego SDRP w sprawie głosowania drogą mailową

  14 kwietnia 2020 r.

  1. W sytuacji nadzwyczajnej, a taką jest wprowadzony w Polsce 23 marca 2020 roku stan epidemii z wieloma ograniczeniami , nie istnieje możliwość przeprowadzenia obrad Zarządu Głównego SDRP w trybie statutowym.

  2. Internet umożliwia odbycie obrad online i podejmowanie uchwał drogą mailową.

  3. Na czas stanu epidemii, ewentualnie stanu klęski żywiołowej lub stanu nadzwyczajnego, aż do odwołania, uchwały Zarządu Głównego , Prezydium ZG i zarządów oddziałów podejmowane będą w drodze indywidualnego imiennego głosowania mailowego.

  4. Uchwala wchodzi w życie w trybie natychmiastowym.

  ( Przyjęta jednogłośnie)

  ***

  • UCHWAŁA nr 3/2020 Zarządu Głównego SDRP w sprawie przedłużenia kadencji władz SDRP

  14 kwietnia 2020 r.

  1. Z powodu trwającego stanu epidemii w Polsce, restrykcyjnych ograniczeń w przemieszczaniu się i organizowaniu zgromadzeń, mając na uwadze bezpieczeństwo i zdrowie członków SDRP, uchyla się Uchwałę ZG nr 1/2020 z 4 lutego 2020 w sprawie przeprowadzenia kampanii sprawozdawczo – wyborczej w oddziałach i zwołania X Zjazdu Delegatów SDRP.

  2. W związku z tym, w stanie wyższej konieczności, automatycznie zostaje przedłużona kadencja władz SDRP w tym Zarządu Głównego, Naczelnego Sądu Dziennikarskiego, Głównej Komisji Rewizyjnej, oraz analogicznie zarządów oddziałów, oddziałowych komisji rewizyjnych, rzeczników dyscyplinarnych i dziennikarskich sądów terenowych.

  3. Termin X Zjazdu Delegatów SDRP oraz kampanii sprawozdawczo – wyborczej, w zależności od stanu epidemii, zostanie ustalony w terminie późniejszym.

  4. Uchwała wchodzi w życie w trybie natychmiastowym.

  (Przyjęta jednogłośnie)

  • UCHWAŁA nr 4/2020 ZARZĄDU GŁÓWNEGO w sprawie przedłużenia kadencji władz Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 9 września 2020 roku
  1. 1. Przedłużający się okres pandemii w kraju uniemożliwia przeprowadzenie kampanii sprawozdawczo – wyborczej w Oddziałach i zorganizowanie w terminie statutowym X Zjazdu Delegatów Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej.
  2. 2. Wobec takiego stanu w całym kraju, we wszystkich Oddziałach, kadencja władz Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej, wszystkich szczebli, zostaje przedłużona do 30 kwietnia 2021 roku.
  3. 3. Niniejsza uchwała jest aneksem do uchwały Zarządu Głównego nr 3/2020.
  4. 4. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.
  Protokół z głosowania (on-line) członków Zarządu Głównego w sprawie powyższej uchwały o przedłużeniu kadencji władz SDRP. Za przyjęciem uchwały głos oddali: Jerzy Domański, Andrzej Maślankiewicz, Tomasz Miłkowski, Ireneusz Michał Hyra, Jerzy Model, Wojciech Domagała, Danuta Parol – Półkola, Stanisław Wojnarowic, Ryszard Poradowski, Marek Książek, Ryszard Bączkowski, Szymon Jakubowski, Ryszard Mulek, Marek Kuliński, Tadeusz Krupa. Większością głosów uchwała została podjęta.    
 • PRACA BIUR

  Koleżanki i Koledzy, Szanowni Państwo.
  Niestety, epidemia Covid 19 okazuje się bardziej przewlekła niż przypuszczaliśmy. A województwo mazowieckie ciągle plasuje się w czołówce nowych zakażeń. Dlatego, wbrew zapowiedziom, mając na uwadze bezpieczeństwo i zdrowie nas wszystkich - zdecydowaliśmy się przedłużyć stan zwieszenia normalnej pracy biura Zarządu Warszawskiego i Zarządu Głównego SDRP przy Foksal 3/5.
  W tej sytuacji zapytania, wnioski i prośby do nas prosimy nadal kierować pocztą elektroniczną pod adresy:
  • Oddział Warszawski: sdrp.warszawa@dziennikarzerp.pl
  • Zarząd Główny: zg.sdrp@poczta.internetdsl.pl
  Pozostaje także kontakt telefoniczny pod numerami:
  • 22 826 79 45
  oraz
  • 22 827 87 15
  gdzie można nagrać swoją informację lub pytanie. Odpowiemy na nie niezwłocznie po odsłuchaniu wiadomości.
  Natomiast do spraw pilnych służy numer:
  • 518 938 100.
  Za jego pośrednictwem można także umówić spotkanie w biurze np. dla opłacenia składek, odbioru legitymacji lub innych sytuacji koniecznie wymagających osobistego kontaktu.
  O dalszych ewentualnych zmianach w działaniu naszego biura, a także innych ważnych dla naszego środowiska sprawach będziemy informować mailowo oraz na naszych stronach internetowych: Oddziału Warszawskiego: www.dziennikarzerp.pl Zarządu Głównego: www.dziennikarzerp.org.pl
 • ***

 • Wojciech Chądzyński: „Wrocław, jakiego nie znacie”
  Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku. Czytaj więcej...

  ***

  Magnat prasowy, który umarł w nędzy
  17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer „Ilustrowanego Kuryera Codziennego” – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej. Czytaj więcej...
 • ***

  witryna4
  To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

  Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

  ***

 • PARTNERZY

  infor_logo


 • FACEBOOK

 • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

  legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
 • Międzynarodowa Federacja Dziennikarzy


  Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest organizacją członkowską Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy.
 • ARCHIWUM