Wykryć sprawców przestępstw dokonanych na dziennikarzach na Ukrainie

| 24 Lut 2014  09:18 | Brak komentarzy

Fot: RIA Novosti / Alexei Furman

Fot: RIA Novosti / Alexei Furman

Międzynarodowa misja partnerstwa w sprawie bezpieczeństwa i ochrony dziennikarzy oraz wolności mediów potępiła przemoc stosowaną wobec dziennikarzy na Ukrainie i wezwała władze tego kraju do pełnego wykrycia sprawców.

W Kijowie, w dniach 19 – 20 lutego 2014 roku, przebywała międzynarodowa misja partnerstwa w sprawie bezpieczeństwa i ochrony dziennikarzy oraz wolności mediów. Poruszona brutalną egzekucją publiczną (!), dokonaną przez bandytów na młodym pracowniku tygodnika WIESTI, Wiaczesławie Wieremiju potępiła ten brutalny czyn, jak i pozostałe przestępstwa wobec pracowników mediów. – Delegacja misji złożona była z przedstawicieli Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy (FIJ) i Europejskiej Federacji Dziennikarzy (EFJ), dziennikarzy ukraińskich – przedstawiciele Krajowego Związku Dziennikarzy Ukrainy, Niezależnego Związku Zawodowego Mediów Ukrainy, Ukraińskiego Stowarzyszenia Wydawców Prasy, a także Międzynarodowe Wsparcie dla Mediów, Fundacja Open Society, reporterzy bez Granic i przedstawiciele OBWE ds. wolności mediów.

W swym raporcie opublikowanym w portalu FIJ przedstawiciele misji piszą m. in., iż od końca listopada 2013 roku, a więc od początku konfliktu politycznego na Ukrainie ponad 160 dziennikarzy zostało rannych. Wielu z nich zranionych zostało przez siły bezpieczeństwa świadomie i żaden przypadek nie został dotąd odpowiednio zbadany.

– Wzywamy społeczność międzynarodową – piszą uczestnicy misji – do wykorzystania wszystkich możliwości do wykrycia przestępstw dokonanych na dziennikarzach, a szczególnie ujawnienia morderców Wiaczesława Wieremija, który został brutalnie pobity po okazaniu legitymacji dziennikarskiej, a następnie postrzelony w brzuch. Działo się to w centrum miasta po wyciągnięciu go z taksówki, gdy wracał z Majdanu. Przewieziony do szpitala, wkrótce zmarł. Tylko w dniach 18 i 19 lutego zraniono 27 dziennikarzy. 18 lutego zablokowano też kanał 5 programu telewizyjnego w całym kraju.

Delegacja miała za zadanie zbadać warunki, w jakich wykonują swój zawód ludzie mediów. A ponadto zastanowić się – wobec ciągłych światowych już ataków na dziennikarzy obsługujących różne wydarzenia – w jakich warunkach pracują, a także jakie przedsięwzięcia należy podejmować, by ich chronić oraz jak realizowana jest wolność mass mediów.

*

Wykrycie sprawców przestępstw dokonanych na dziennikarzach, jak i wszystkich mordów i zranień dokonanych na uczestnikach protestów przypadnie nowych władzom. Będziemy pilnie przyglądali się tym poczynaniom informując naszych czytelników.

Portal DziennikarzeRP.org.pl

Komentarze

Pozostaw komentarz:

 • SZLIF

  „SZLIF”: Numer rozmaitości!
  „Od rockmana do trenera”, „Sam sobie uszyj” czy „Kobieca siła” to tylko kilka z wielu przyciągających wzrok tytułów, znajdujących się w lutowym numerze „Szlifu”. Młodzi dziennikarze jak zwykle nie zwiedli i zdecydowali się opowiedzieć nam o fascynujących rzeczach, zjawiskach, historiach. Czytaj więcej...
 • W mediach

  JERZY URBAN OBRAZIŁ, NIE OBRAŻAJĄC, A TVP NIE NARUSZYŁA GODNOŚCI - NARUSZAJĄC
  TVP nie naruszyła godności Waldemara Sadowskiego - uznał warszawski sąd okręgowy i w całości oddalił pozew przeciwko telewizji publicznej. Sędzia Krzysztof Świderski uzasadniał, że powód nie wykazał, że TVP naruszyła jego godność. Sadowski ma zapłacić 737 zł tytułem zwrotu kosztów procesu.
  Czytaj więcej...  
  ***
  Rzecznik prezydenta krytykuje TVP za „Wiadomości” po śmierci Adamowicza „Myślę, że tak jak i wiele osób tak samo pan prezydent jest krytyczny wobec tego, co się stało” – tak skomentował w RMF FM postawę Telewizji Polskiej w ostatnich dniach rzecznik prezydenta RP Błażej Spychalski. Czytaj więcej...
  ***
  Autor materiału „Wiadomości” o mowie nienawiści dostał etat i poleciał do Panamy Maciej Sawicki, autor głośnego materiału „Wiadomości” o mowie nienawiści, wyemitowanego po śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, dostał etat w TVP i będzie relacjonować Światowe Dni Młodzieży w Panamie – wynika z informacji „Presserwisu„. Czytaj więcej...
  ***
  TVP manipulowała przekazem z pogrzebu prezydenta Gdańska Według komentatorów Telewizja Polska, relacjonując uroczystości pogrzebowe prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, dopuściła się manipulacji. – Nie sądziłem, że dożyję takich czasów – mówi Andrzej Stankiewicz z Onetu. Czytaj więcej...
  ***
  Zespół radiowej Dwójki krytykuje zdjęcie z anteny audycji "Archiwalnia" 40 pracowników i współpracowników Programu II Polskiego Radia podpisało list do zarządu i prezydium rady programowej Polskiego Radia w obronie audycji Tomasza Obertyna "Archiwalnia", którą zdjęto z anteny. "Decyzja o zaprzestaniu emisji Archiwalni godzi bezpośrednio w nasz program i nas jako zespół" - napisali. Czytaj więcej...
  ***
  Wydawcy spotkają się z Orlenem i Alior Bankiem w sprawie przyszłości Ruchu W najbliższych dniach wydawcy spotkają się z przedstawicielami Orlenu i Alior Banku. Według prezesa Izby Wydawców Prasy Bogusława Chraboty realne jest, by Ruch do końca stycznia przygotował kompletny plan restrukturyzacji. "Puls Biznesu" twierdzi z kolei, że dystrybutor, którego zadłużenie sięga pół miliarda zł, jest bliski upadku. Czytaj więcej...
 • POLECAMY

 • ***

  witryna4
  To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

  Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

  ***

 • PARTNERZY

  infor_logo


 • FACEBOOK

 • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

  legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
 • Menu

 • Międzynarodowa Federacja Dziennikarzy


  Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest organizacją członkowską Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy.
 • Tagi

 • ARCHIWUM