Wykryć sprawców przestępstw dokonanych na dziennikarzach na Ukrainie

| 24 Lut 2014  09:18 | Brak komentarzy

Fot: RIA Novosti / Alexei Furman

Fot: RIA Novosti / Alexei Furman

Międzynarodowa misja partnerstwa w sprawie bezpieczeństwa i ochrony dziennikarzy oraz wolności mediów potępiła przemoc stosowaną wobec dziennikarzy na Ukrainie i wezwała władze tego kraju do pełnego wykrycia sprawców.

W Kijowie, w dniach 19 – 20 lutego 2014 roku, przebywała międzynarodowa misja partnerstwa w sprawie bezpieczeństwa i ochrony dziennikarzy oraz wolności mediów. Poruszona brutalną egzekucją publiczną (!), dokonaną przez bandytów na młodym pracowniku tygodnika WIESTI, Wiaczesławie Wieremiju potępiła ten brutalny czyn, jak i pozostałe przestępstwa wobec pracowników mediów. – Delegacja misji złożona była z przedstawicieli Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy (FIJ) i Europejskiej Federacji Dziennikarzy (EFJ), dziennikarzy ukraińskich – przedstawiciele Krajowego Związku Dziennikarzy Ukrainy, Niezależnego Związku Zawodowego Mediów Ukrainy, Ukraińskiego Stowarzyszenia Wydawców Prasy, a także Międzynarodowe Wsparcie dla Mediów, Fundacja Open Society, reporterzy bez Granic i przedstawiciele OBWE ds. wolności mediów.

W swym raporcie opublikowanym w portalu FIJ przedstawiciele misji piszą m. in., iż od końca listopada 2013 roku, a więc od początku konfliktu politycznego na Ukrainie ponad 160 dziennikarzy zostało rannych. Wielu z nich zranionych zostało przez siły bezpieczeństwa świadomie i żaden przypadek nie został dotąd odpowiednio zbadany.

– Wzywamy społeczność międzynarodową – piszą uczestnicy misji – do wykorzystania wszystkich możliwości do wykrycia przestępstw dokonanych na dziennikarzach, a szczególnie ujawnienia morderców Wiaczesława Wieremija, który został brutalnie pobity po okazaniu legitymacji dziennikarskiej, a następnie postrzelony w brzuch. Działo się to w centrum miasta po wyciągnięciu go z taksówki, gdy wracał z Majdanu. Przewieziony do szpitala, wkrótce zmarł. Tylko w dniach 18 i 19 lutego zraniono 27 dziennikarzy. 18 lutego zablokowano też kanał 5 programu telewizyjnego w całym kraju.

Delegacja miała za zadanie zbadać warunki, w jakich wykonują swój zawód ludzie mediów. A ponadto zastanowić się – wobec ciągłych światowych już ataków na dziennikarzy obsługujących różne wydarzenia – w jakich warunkach pracują, a także jakie przedsięwzięcia należy podejmować, by ich chronić oraz jak realizowana jest wolność mass mediów.

*

Wykrycie sprawców przestępstw dokonanych na dziennikarzach, jak i wszystkich mordów i zranień dokonanych na uczestnikach protestów przypadnie nowych władzom. Będziemy pilnie przyglądali się tym poczynaniom informując naszych czytelników.

Portal DziennikarzeRP.org.pl

Komentarze

Pozostaw komentarz:

 • POLECAMY

 • SZLIF

  „Szlif”; Jest dla nich nadzieja!
  Powszechnie uważa się, że współczesną młodzież obchodzi tylko czubek własnego nosa. Całymi dniami wpatrzeni w smartfony, nie robią nic produktywnego. Nie mają wyrobionych poglądów, nie interesują się wydarzeniami na świecie czy w swojej ojczyźnie, a co dopiero w lokalnej społeczności.
  Na szczęście w jednym z wrocławskich liceów, a konkretnie w Ogólnokształcącym nr XIII im. Aleksandra Fredry, działa grupa uczniów, która jest idealnym zaprzeczeniem tego stereotypu. Ci młodzi adepci sztuki dziennikarskiej co miesiąc wydają kolejny numer gazety „Szlif”, która istnieje nieprzerwanie od 2002 roku. Czytaj więcej...
 • ***

  witryna4
  To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

  Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

  ***

 • PARTNERZY

  infor_logo


 • FACEBOOK

 • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

  legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
 • Menu

 • Międzynarodowa Federacja Dziennikarzy


  Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest organizacją członkowską Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy.
 • Tagi

 • ARCHIWUM