Wawrzyn dla redaktora Linkowskiego

| 9 mar 2015  13:44 | Brak komentarzy

ZAFF150226_274
WAWRZYN jest najbardziej prestiżową nagrodą przyznawaną twórcom w województwie lubuskim. Od 21 lat najlepsi pisarze są honorowani LUBUSKIM Wawrzynem Literackim, od 10 lat wybijającym się naukowcom jest przyznawany Lubuski Wawrzyn Naukowy, a 2 lata temu, staraniem Oddziału SDRP w Zielonej Górze narodził się Lubuski Wawrzyn Dziennikarski.

Pierwszym dziennikarzem którego uhonorowano Wawrzynem był red. Cezary Galek, dziennikarz Polskiego Radia Zachód, wybitny reportażysta radiowy, zdobywca Premios Ondas, Prix Europa, trzykrotny laureat Polsko Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej, Nagrody Senatu RP i wielu innych.
W bieżącym roku jury w którego składzie był red. Jerzy Domański, przewodniczący Zarządu Głównego SDRP, Lubuski Wawrzyn Dziennikarski przyznało Donatowi Linkowskiemu, dziennikarzowi Polskiego Radia Zachód. Laureat od 40 lat dokumentuje i przedstawia w swoich audycjach przemiany dokonujące się na lubuskiej wsi. Szczególnie interesuje go proces tworzenia się tu nowej kultury ludowej będącej efektem wymieszania w tym regionie wielu tradycji, obyczajów, obrzędów.
Uzasadniając werdykt, członkowie jury napisali: spośród konkurentów twórczość Donata Linkowskiego jest najbardziej unikatowa i regionalna. Na styku naczyń połączonych jakimi są folklor i muzyka, autor ten jest niezwykle autentyczny, przekonywujący i budzący szacunek kompetencją i mądrymi rozmówcami. Jego audycje są przemyślane, spójne i niebanalne. Red. Linkowski umie budować w nich klimat zachęcający słuchacza do tego, by na chwilę zwolnił. I pomyślał. Chciałoby się rzec, że w tak trudnej i nieefekciarskiej tematyce red. Linkowski jest mistrzem sam dla siebie. Może ostatnim, co tak „poloneza wodzi”. Zostaje też po jego audycjach dużo więcej niż chwilowe, nawet dobre wrażenie. Zostają świadectwa przemian zachodzących na wsiach i małych miasteczkach Ziemi Lubuskiej. Jest to też swoisty pokaz siły i witalności sztuki ludowej, mało obecnej w głównym obiegu, a przecież kolejni bohaterowie reportaży red. Linkowskiego to ludzie z krwi i kości. Ludzie, którzy są, którzy działają i do których wystarczyło dojechać, by usłyszeć wiele mądrych rzeczy. Tyle, że najpierw trzeba wiedzieć gdzie ci ludzie są i co robią.
Chwała więc red. Linkowskiemu za to, że wie. I przede wszystkim za to, że potrafił to z taką klasą pokazać.

Tadeusz Krupa

Komentarze

Pozostaw komentarz:





  • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

    legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
  • POLECAMY

    Dziennikarz Olsztyński 4/2023  
    BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

    Więcej...


    Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

    Więcej ...


    Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

    Więcej ...


    Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

    Więcej ...



    Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

    Więcej...

     

  • RADA ETYKI MEDIÓW

  • ***

    witryna4
    To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

    Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

    ***

  • PARTNERZY

    infor_logo


  • ***

  • FACEBOOK

  • ARCHIWUM

  • Fundusze UE

    Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

    Więcej...