Warsztaty dziennikarskie w Biskupinie, 16-18 maja 2014 r.

| 29 kwi 2014  10:46 | Brak komentarzy

spl_logo_male

Przypadające w tym roku 25-lecie wolnej i demokratycznej Polski zbiega się z rozkwitem prasy lokalnej. Nie byłoby lokalnej demokracji bez wolnej prasy lokalnej, która w „małych ojczyznach” na kanwie demokratycznych przemian wyrastała jak grzyby po deszczu.

Przez ćwierćwiecze prasa lokalna nabierała coraz większych rumieńców i nieprzerwanie stała na straży lokalnej demokracji, kontrolując władzę, edukując lokalne społeczności, a przede wszystkim informując je o trudnych i łatwych sprawach, jakie życie codzienne niesie ze sobą. Z tej dziennikarskiej roboty wywiązujemy się dobrze, ale idzie o to, aby dziennikarski przekaz był rzetelny, staranny i w miarę obiektywny, zaś piszący dziennikarze legitymowali się opanowanym warsztatem pracy.

Redakcyjne życie niesie nam jednak niespodzianki, których twórcą jest materiał ludzki, a który jest autorem dziennikarskich materiałów. Nie wszyscy dziennikarze lokalni potrafią sprostać oczekiwaniom czytelnika, redaktora naczelnego i wydawcy. Nie potrafią, bo często nie posiadają dziennikarskiej wiedzy i umiejętności.

Stowarzyszenie Prasy Lokalnej chce wyjść naprzeciw oczekiwaniom redaktorów naczelnych i wydawców i dlatego podjęło się organizacji warsztatów dziennikarskich na Pałukach adresowanych do dziennikarzy mediów lokalnych.

Zapraszamy do udziału szczególnie młodych dziennikarzy, początkujących, ale też zaawansowanych. Mile widziani będą też redaktorzy naczelni, redaktorzy prowadzący, sekretarze redakcji. Nam starym wygom (jestem naczelnym Głosu Wągrowieckiego od 1990 r.) też przyda się szkolna powtórka z zasad redagowania dziennikarskich tekstów oraz tytułów, lidów, śródtytułów, konstruowania body tekstu, stosowania gatunków dziennikarskich, redagowania newsów i artykułów na internetowych portalach itp.

Krótko mówiąc, czeka nas szybki, aczkolwiek praktyczny i przez to skuteczny kurs redagowania materiałów w prasie drukowanej i internetowej. Zajęcia szkoleniowe poprowadzą dziennikarze praktycy, którzy z niejednego pieca chleb już jedli, a nadto wykładają dziennikarstwo na poznańskich uczelniach, jak np. Andrzej Niczyperowicz z Poznania.

Poza tym czekają nas ciekawe spotkania autorskie, w tym z reżyserem i scenarzystą Jerzym Jernasem, autorem wielu filmów dokumentalnych, w tym m.in. poświęconych mediom. Film „Narodziny wolności” obejrzymy wspólnie z jego autorem.

W tym roku przypada 25 lat wolnej i demokratycznej Polski, stąd w programie warsztatów pojawi się też ten akcent i interesujące spotkanie z medialnie znanym budowniczym nowego ładu społeczno – gospodarczego i politycznego.

Nie tylko szkoleniem będziemy zajęci przez prawie trzy dni, ale też nadarzy się okazja do zwiedzenia biskupińskiego muzeum i rezerwatu archeologicznego, słynnego z grodu kultury łużyckiej z VIII stulecia przed nasza erą i corocznych festynów archeologicznych.

Zapraszamy do Biskupina w dniach 16-18 maja br., gdzie w Domu Muzealnika – Centrum Konferencyjno – Edukacyjnym będziemy nie tylko szkolić się, ale też znajdziemy czas na turystyczną rekreację. Na miejscu do naszej dyspozycji będą nowe pokoje z łazienkami, a nawet z aneksami kuchennymi, sale konferencyjne, stołówka.

Warsztaty rozpoczną się w piątek, 16 maja o godz. 15.00, a zakończą obiadem w niedzielę, 16 maja o godz. 14.00.

Adres Muzeum Archeologicznego: Biskupin 17, 88-410 Gąsawa, woj. kujawsko – pomorskie, tel. kom. 723 299 866, muzeum@biskupin.pl, www.biskupin.pl GPS N: 52° 47′ 7″ E: 17° 44′ 34″

Koszt akredytacji jednej osoby wynosi 290 zł (lub 250 zł dla członka SPL). Zgłoszenie na kartach uczestnictwa należy przesyłać  mailem, faksem lub pocztą do 10 maja br. na adres biura Stowarzyszenia Prasy Lokalnej, ul. Janowiecka 1, 62-100 Wągrowiec lub lokalnaprasa@gmail.com, fax.67/262 33 34

Dokument zgłoszenia i dodatkowe informacje: http://prasalokalna.eu

Jednocześnie należy dokonać wpłaty 290 (lub 250 zł) na konto SPL w BGŻ Wągrowiec, nr 65 2030 0045 1110 0000 0313 0580.

Po otrzymaniu zgłoszenia i wpłaty mailowo potwierdzimy zgłoszenie oraz prześlemy szczegółowy program warsztatów.

Na warsztaty prosimy zabrać ze sobą wydania lokalnych czasopism, które zaprezentujemy na wystawce, a także w celu wymiany pomiędzy redakcjami.

PREZES ZARZĄDU SPL
Jerzy Mianowski
tel. 503 071 179  

Komentarze

Pozostaw komentarz:





  • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

    legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
  • POLECAMY

    Dziennikarz Olsztyński 4/2023  
    BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

    Więcej...


    Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

    Więcej ...


    Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

    Więcej ...


    Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

    Więcej ...



    Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

    Więcej...

     

  • RADA ETYKI MEDIÓW

  • ***

    witryna4
    To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

    Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

    ***

  • PARTNERZY

    infor_logo


  • ***

  • FACEBOOK

  • ARCHIWUM

  • Fundusze UE

    Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

    Więcej...