Walka o fotele w TVP

| 22 maja 2015  19:20 | Jeden komentarz

W Telewizji Publicznej zakończyła się właśnie druga tura konkursu na Zarząd Spółki, rozpoczęły się jednocześnie pierwsze polityczne przepychanki.

Do finału Rada Nadzorcza TVP zaprosiła bowiem 12 osób – skompromitowanego totalnie dr Juliusza Brauna, Janusza Daszczyńskiego, Piotra Gawła, Jarosława Pachowskiego, Iwonę Schymallę, Zbigniewa Jasiewicza, Bogusława Piwowara, Wiesława Rolę, Urszulę Rzepczak, Stanisława Wójcika, Mariana Zalewskiego i Sławomira Zielińskiego. 

Nie „załapały się” 23 osoby i o nie toczy się polityczna batalia. Jest w tym gronie, między innymi Agnieszka Odorowicz, dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, uważana dotychczas za faworytkę konkursu, Jacek Weksler, twórca TVP Kultura i były wiceminister kultury, Robert Kozak, były dziennikarz i szef oddziału polskiego BBC i szef Wiadomości TVP w czasach prezesury Jana Dworaka. Do etapu finałowego nie weszła także reżyserka Anira Wojan oraz reżyserka i aktorka Małgorzata Potocka.

Stąd też List Obywateli Kultury w Sprawie Mediów Publicznych. Czytamy w nim między innymi:….”żądamy by Rada Nadzorcza opublikowała uzasadnienie swojej decyzji oraz pisemne wystąpienia kandydatów, tak by opinia publiczna mogła dowiedzieć się, co stało za taką niezrozumiałą decyzją Rady. Zwracamy się też z prośbą do wszystkich wyeliminowanych w drugim etapie konkursu o upublicznienie swoich programów reformujących TVP…”

I podpis pod apelem, nie wiele mówiący …Obywatele Kultury.Z tym ,że dalej jest 252 podpisy osób zwiżanych z kulturą, rezyserów, aktrów,producentów,dziennikarzy,naukowców.

Przebiegiem konkursu w TVP zaniepokoił się także sam prezydent Bronisław Komorowski, dla którego – jak twierdzi szefowa biura prasowego Kancelarii Prezydenta, Joanna Trzaska Wieczorek, wykluczenie z procedury konkursowej kandydatów, których identyfikuje się jako ludzi kultury, jest niezrozumiała….” Dodaje także:..” media publiczne, także TVP są ważnymi instytucjami kultury…(inf. dla IAR)

Marian Kubalica, z-ca dyrektora TVP SPORT, dyrektor Biura Zarządu i Spraw Korporacyjnych TVP, na jednym z portali społecznościowych pisze z kolei tak:…” Konia z rzędem temu co znajdzie wśród konstytucyjnych i innych uprawnień Prezydenta RP monitorowanie przebiegu wyborów Zarządu w TVP. A przechodząc do rzeczy.
Szerzej nieznani Obywatele Kultury w ślad za nimi oczywiście niezawodna Gazeta Wybiórcza są oburzeni decyzjami Rady Nadzorczej TVP dotyczącymi trwającego konkursu na nowy Zarząd TVP. Ich pupile nie zakwalifikowali się bowiem do kolejnego etapu konkursu.
Zastanówmy się. Wybierany jest Zarząd, czyli grono menedżerów nadających się do zarządzania sporą korporacją, w ok. 70% finansowaną przez działalność gospodarczą prowadzoną na bardzo konkurencyjnym rynku telewizyjnym. Kto jest więc potrzebny? Artysta? Dziennikarz bez doświadczenia biznesowego? A może urzędniczka z wieloletnim doświadczeniem w rozdawaniu a nie zarabianiu pieniędzy? Dlaczego protest budzi odrzucenie Wekslera, Odorowicz, Kozaka, a nie np. Ani Włodarczyk z Gdańska? Weksler miał niedawno w TVP swoją menedżerską szansę. Przypomnę, że na początku kadencji Prezesa
Brauna był dyrektorem programowym. W dość powszechnej opinii odszedł w niesławie. Pani Odorowicz? Kilkanaście lat w budżetówce. Najpierw wiceminister kultury, potem bardzo udany dyrektor PISF. Specjalizacja – dotowanie producentów filmowych. Czyli upraszczając – rozdawanie publicznych pieniędzy. W TVP od bardzo dawna nie ma publicznych pieniędzy do rozdawania. Wręcz przeciwnie. Red. Kozak. Dyżurny kandydat. Doświadczenie menedżerskie? Nieznane. A taka np. Ania Włodarczyk z Gdańska? Wiele lat telewizyjnego doświadczenia. Może protest winien dotyczyć właśnie jej, a nie dobrze poukładanych i umocowanych warszawskich celebrytów? Jeśli w ogóle jakiś protest jest potrzebny przed zakończeniem całej procedury wyłaniania nowego Zarządu…

Szerzej nieznani Obywatele Kultury ? Pan Kubalica może ma słaby wzrok lub po prostu przynależność do ścisłego grona dobrze ustawionych i posadowionych wTVP nie pozwala mu dostrzec takich „nieznanych” twórców kultury, jak Agnieszka Holland,Jacek Bromski,Jacek Żakowski, Andrzej Wajda, Małgorzata Szumowska, Ilona Łepkowska, Jan Jakub Kolski i wielu innych „szerzej nie znanych” panu Kubalicy. Trzeba być ignorantem, mimo że dyrektorem, aby podważać wagę protestu. Ale taka to cecha ludzi przy tak zwanym korycie.

Plebiscyt” w TVP, ma z pewnością wielu obserwatorów, także politycznych, bo TVP publiczna to nadal łakomy kąsek. Losy Spółki nie są także obojętne pracownikom, zarówno tym, którzy w niej zostali jak i wszystkim twórcom podstępnie z niej rok temu wyrzuconym.

Wszyscy są też na ogół zgodni, że TVP musi ulec gruntownej przebudowie. Powinna się zmienić jej struktura i sposób zarządzania. I oczywiście powinien zostać precyzyjnie określony status prawno-zawodowy dziennikarzy.Tego nie można spdziewać się po obecnie zarządzjącym, służebnych z nadania partyjnego i powiązanych kolesiowskimi więzami, nie zawsze jasnych interesów.

Dopóki jednak walka o tron prezesa i fotele członków Zarządu będzie przebiegała bez wyraźnego nadzoru społecznego( nie chdzi o Krajową Radę Radiofonii i Telewizji – ta jest w układzie) wszak telewizja powinna być publiczna, a nie jak wydaje się panu Kubicy – komercyjna.

Rozmowy kwalifikacyjne z kandydatami, odbędą się 25-27 maja. Przesłuchania będą miały charakter jawny.Warto tam być!

 

Katarzyna P.

Komentarze

Jeden komentarz do “Walka o fotele w TVP”

 1. Ann
  poniedziałek, 1 - Cze - 2015, godz. 23:39

  Może Kubalica nie wie kto to jest Agnieszka Holland i Andrzej Wajda(choć skąd taki fachowiec w komisji:))) , oni z pewnością nie powinni wiedzieć kto to Kubalica :) Skąd biorą się tacy ludzie?

Pozostaw komentarz:

 • ZAPROSZENIA

  Studio Reportażu i Dokumentu

  zaprasza na

  Spotkanie z Reportażem Radiowym”

  w programie m.in. prezentacja reportażu

  Krok po kroku”

  Cezarego Galka

  oprawa muzyczna: Anna Ozner (śpiew)

  Paweł Lipski (akompaniament)

  Spotkanie poprowadzi: Irena Piłatowska

  wtorek, 25.09.2018, godzina 18.00

  Klub Księgarza, Rynek Starego Miasta 22/24

 • POLECAMY

 • ***

  witryna4
  To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

  Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

  ***

 • MEDIA

  Janusz Kawecki z KRRiT: nie chciałem nagrody i przekazałem ją na cele charytatywne, mogę dołożyć się do kosztów ochrony Kaczyńskiego Członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji prof. Janusz Kawecki zapewnił, że był przeciwny przyznawaniu mu nagrody za ub.r. i w całości przeznaczył ją na różne cele charytatywne. Jednocześnie skrytykował media w negatywnym tonie opisujące duże wydatki na ochronę prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Czytaj więcej...
  ***
  VN zwrócił żonie Urbana pieniądze z licytacji występu w „Szkle kontaktowym” W styczniu br. redakcja „Szkła kontaktowego” TVN24 prowadziła licytację występu w programie. Licytację zakończono wynikiem 30 800 zł, a cały dochód trafił na konto WOŚP. Występ wylicytowała Małgorzata Daniszewska, żona redaktora naczelnego tygodnika „Nie” Jerzego Urbana, która jednak nie pojawi się w „Szkle”. - Wszystkie pieniądze, które wpłacili zostały im zwrócone. Nie każdy potrafi się bawić, a my nie możemy oddawać naszych łamów po to, żeby ktoś reklamował swoje pismo - stwierdził Tomasz Sianecki. Czytaj więcej...
  ***
  Polsat News: „Wydarzenia i opinie” zamiast „Gościa Wydarzeń”, prowadzącymi Gawryluk, Mosór i Wrześniewska-Sieger Od dzisiaj w Polsat News po głównym wydaniu „Wydarzeń” zamiast „Gościa Wydarzeń” będzie emitowany od poniedziałku do piątku nowy, dłuższy program „Wydarzenia i opinie”. W różne dni będą go prowadziły Dorota Gawryluk, Agnieszka Mosór i Joanna Wrześniewska-Sieger. Czytaj więcej...
  ***
  „Nasz Dziennik” zamieścił wzór zgłoszenia do prokuratury plakatu PO, na którym „Rydzyk wziął 94 mln zł dotacji” Na kolejnym plakacie Platformy Obywatelskiej krytykującym premie i dotacje przyznawane przez obóz rządzących znalazł się o. Tadeusz Rydzyk. - Atakowali i atakują nas cały czas przeróżnymi kłamstwami, a najbardziej tym, jaki to rzekomo jestem bogaty. To wszystko miało służyć temu, żeby zniechęcić ludzi, żeby nie utrzymywali naszych katolickich mediów - skomentował o. Tadeusz Rydzyk. A „Nasz Dziennik” zachęca czytelników, żeby zgłaszali plakat do prokuratury. Czytaj więcej..
  ***
  Dziennikarze śledczy z Czech czują się zastraszani przez policję Troje dziennikarzy śledczych, którzy m.in. zajmują się biznesową działalnością szefa ruchu ANO, premiera Andreja Babisza, przekazało w czwartek agencji CTK oświadczenie, w którym sugerują, że policja chce ich zastraszyć lub zniechęcić do dalszej pracy. Czytaj więcej..
  ***
  Krzysztof Czabański grozi pozwem za sugestie, że dostał 72 tys. zł nagród jako wiceminister kultury Szef Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański zapowiada wystąpienie do prokuratury i sądu, ponieważ Platforma Obywatelska zarzuca mu wzięcie 72 tysięcy zł nagrody. Czabański utrzymuje, że dostał tylko 6 tys. zł. - Będę domagał się przeprosin i wpłacenia 72 tysięcy na toruńskie schronisko dla zwierząt - zapowiada Czabański w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl. Czytaj więcej...
  ***
  KRRiT o 82 tys. zł na nagrody: przyznano je zgodnie z przepisami, poprzedni skład wydał 6 razy więcej służbowymi kartami Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji potwierdziła, że w ub.r. jej członkowie otrzymali 81,7 tys. zł netto kwartalnych nagród. Jednocześnie zwróciła uwagę, że w 2015 roku poprzedni skład KRRiT dostał 60 tys. nagród, za to jego wydatki służbowymi kartami kredytowymi wyniosły 40 tys. zł, podczas gdy obecni członkowie KRRiT w ub.r. wydali w ten sposób 6,1 tys. zł. Czytaj więcej...
  ***
  Prezes PiS sugeruje, że wywiad z nim dla Wpolityce.pl był nieprawdziwy Jarosław Kaczyński, prezes Prawa i Sprawiedliwości zaprzeczył, że w wywiadzie dla serwisu Wpolityce.pl mówił, że radził Beacie Szydło: „pokaż proszę pazurki”. Czytaj więcej...
  ***
  KRRiT ma zastrzeżenia do nowych telewizji naziemnych Żaden z nowych telewizyjnych kanałów naziemnych nie był tworzony zgodnie ze wszystkimi obowiązkami wynikającymi z koncesji – stwierdziła Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. Czytaj więcej...
 • WYDARZENIA

  Laureaci Nagród SDP
  21 marca , pierwszego dnia wiosny,jak zaznaczył prezes Krzysztof Skowroński, w Domu Dziennikarza w Warszawie odbyła się uroczystość rozdania dorocznych nagród SDP.Poniżej lista laureatów.
  Czytaj więcej...
 • PARTNERZY

  infor_logo


 • FACEBOOK

 • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

  legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
 • Menu

 • Międzynarodowa Federacja Dziennikarzy


  Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest organizacją członkowską Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy.
 • Tagi

 • ARCHIWUM