W Olsztynie współpraca dziennikarzy i literatów

| 1 Lut 2019  11:33 | Jeden komentarz

Mamy zaszczyt poinformować, że nasz kolega red. Andrzej Cieślak z Olsztyna został wybrany prezesem Oddziału Związku Literatów Polskich w Olsztynie. Wśród propozycji programowych znalazł się m. in. zapis o propozycji współpracy z naszym Stowarzyszeniem.

Po kilku latach letargu wznowiono działalność Oddziału, w przekonaniu, że dzieła po-przedników nie wolno zaprzepaścić. Zagubieni po śmierci Prezesa ś.p. Józefa Jacka Rojka olsztyńscy literaci nie mogli zdecydować się na wznowienie działalności.

Wreszcie 19 stycznia 2019 roku w Klubie „U Artystów” dawnej siedzibie ZLP, obecnie służącym tylko jako adres korespondencyjny udało się zebrać kworum już w I terminie, wyznaczonym na godzinę 12. Przybyli wg podpisanej listy obecności: Jerzy Górczyński, Paweł Jaszczuk, Władysław Katarzyński, Stefan Połom, Jerzy Sałata, Bolesław Uryn. Gośćmi byli także Natalia Tejs i Janusz Połom oraz Andrzej Cieślak. Jerzy Górczyński bez wstępu zaproponował przyjęcie do grona członków Oddziału mieszkańca Olsztyna Andrzeja Cieślaka, który ze względów formalnych był członkiem Oddziału Warszawskiego. Członkowie wyrazili na to zgodę przez aklamację.

Po tym akcie Jerzy Górczyński zaproponował powierzenie Cieślakowi funkcji przewodniczącego spotkania. Po zatwierdzeniu tej propozycji Andrzej Cieślak w kilku zdaniach uzasadnił konieczność wznowienia działalności oraz zaproponował uczczenie chwilą ciszy odeszłych, w tym J. J. Rojka.

Przewodniczący przekształcił spotkanie w zebranie sprawozdawczo- wyborcze. Na początek, w uznaniu zasług literackich i organizacyjnych Nestora Olsztyńskich literatów Stefana Połoma A. Cieślak zaproponował przyznanie Mu tytułu Honorowego Prezesa, co zostało za-akceptowane. Wręczono S. Połomowi stosowny list podpisany przez wszystkich obecnych członków Oddziału. Odczytano list członkini Oddziału Hanny Jolanty Wiśniewskiej z Działdowa, która złożyła rezygnację z członkostwa ze względów rodzinnych.


W trakcie zebrania obecni wypowiadali się na nurtujące ich tematy. Następnie przewodniczący ogłosił wybory do zarządu. Jerzy Górczyński zgłosił kandydaturę Andrzeja Cieślaka, Stefan Połom Władysława Katarzyńskiego, Andrzej Cieślak Pawła Jaszczuka. Przez podniesienie ręki zaakceptowano propozycję. Zarząd publicznie podzielił między siebie funkcje. Zaakceptowano: Andrzeja Cieślaka jako prezesa, Władysława Katarzyńskiego jako wiceprezesa, Paweł Jaszczuk został członkiem Zarządu. Jerzemu Górczyńskiemu powierzono dwie funkcje: Rewizora oraz Sędziego Sądu Koleżeńskiego.

A. Cieślak przedstawił zebranym minimum programowe, w którym znalazły się m.in.:

 1. Promocja regionu we własnych wydawnictwach,
 2. Spotkania raz na kwartał,
 3. Powołanie koła młodych, bez przynależności formalnej do ZLP,
 4. Nawiązanie współpracy z SD RP oraz powrót do współpracy ze SSK „Pojezierze”,
 5. Wystąpienie do Biblioteki Narodowej o pulę numerów ISBN,
 6. Nawiązanie współpracy instytucjonalnej z Urzędem Marszałkowskim i Miejskim w Olsztynie,
 7. Założenie strony www,
 8. Jeden raz w roku współorganizacja pikników z książką,
 9. Reaktywowanie konkursu literackiego np. o „Laur Łyny”,
 10. Dobrowolne, dodatkowe oskładkowanie i zabieganie o sponsorów,
 11. Wspólnie z wszystkimi stowarzyszeniami dziennikarsko- literackimi ogłoszenie zbiórki książek dla Polonii;
 12. Rozważenie wstępnie zainteresowanych kandydatów do członkostwa w ZLP.

Przewodniczący omówił stan zaległości składkowych oraz aktualne stawki. Stefan Połom zaproponował Zarząd jako delegatów na Zjazd ZG ZLP. Propozycję zaakceptowano.

Na tym zebranie zakończono. Termin kolejnego zebrania zostanie podany w oddzielnym trybie.

ac

Komentarze

Jeden komentarz do “W Olsztynie współpraca dziennikarzy i literatów”

 1. Marek Książek
  sobota, 2 - Lut - 2019, godz. 09:18

  Gratuluję reaktywacji ZLP w Olsztynie i wyboru naszego kolegi Andrzeja Cieślaka na przewodniczącego oddziału. Z pewnością nawiążemy współpracę. Marek Książek, przew.ZO SDRP

Pozostaw komentarz:

 • POLECAMY

 • SZLIF

  „SZLIF”: Młodzieżowy punkt widzenia
  W najnowszym numerze „Szlifu” młodzi dziennikarze kolejny raz udowodnili, że inspiracje do swoich artykułów czerpią z otaczającej ich codzienności. Nie dziwi więc to, że w czerwcowej odsłonie gazety możemy przeczytać o atrakcjach Wrocławia, powracającej modzie na różne rzeczy czy o sztuce tatuażu i nowych technologiach, wypierających stare formy komunikacji. Każdy znajdzie coś dla siebie!
  Czytaj więcej...
 • W mediach

  JERZY URBAN OBRAZIŁ, NIE OBRAŻAJĄC, A TVP NIE NARUSZYŁA GODNOŚCI - NARUSZAJĄC
  TVP nie naruszyła godności Waldemara Sadowskiego - uznał warszawski sąd okręgowy i w całości oddalił pozew przeciwko telewizji publicznej. Sędzia Krzysztof Świderski uzasadniał, że powód nie wykazał, że TVP naruszyła jego godność. Sadowski ma zapłacić 737 zł tytułem zwrotu kosztów procesu.
  Czytaj więcej...  
  ***
  Rzecznik prezydenta krytykuje TVP za „Wiadomości” po śmierci Adamowicza „Myślę, że tak jak i wiele osób tak samo pan prezydent jest krytyczny wobec tego, co się stało” – tak skomentował w RMF FM postawę Telewizji Polskiej w ostatnich dniach rzecznik prezydenta RP Błażej Spychalski. Czytaj więcej...
  ***
  Autor materiału „Wiadomości” o mowie nienawiści dostał etat i poleciał do Panamy Maciej Sawicki, autor głośnego materiału „Wiadomości” o mowie nienawiści, wyemitowanego po śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, dostał etat w TVP i będzie relacjonować Światowe Dni Młodzieży w Panamie – wynika z informacji „Presserwisu„. Czytaj więcej...
  ***
  TVP manipulowała przekazem z pogrzebu prezydenta Gdańska Według komentatorów Telewizja Polska, relacjonując uroczystości pogrzebowe prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, dopuściła się manipulacji. – Nie sądziłem, że dożyję takich czasów – mówi Andrzej Stankiewicz z Onetu. Czytaj więcej...
  ***
  Zespół radiowej Dwójki krytykuje zdjęcie z anteny audycji "Archiwalnia" 40 pracowników i współpracowników Programu II Polskiego Radia podpisało list do zarządu i prezydium rady programowej Polskiego Radia w obronie audycji Tomasza Obertyna "Archiwalnia", którą zdjęto z anteny. "Decyzja o zaprzestaniu emisji Archiwalni godzi bezpośrednio w nasz program i nas jako zespół" - napisali. Czytaj więcej...
  ***
  Wydawcy spotkają się z Orlenem i Alior Bankiem w sprawie przyszłości Ruchu W najbliższych dniach wydawcy spotkają się z przedstawicielami Orlenu i Alior Banku. Według prezesa Izby Wydawców Prasy Bogusława Chraboty realne jest, by Ruch do końca stycznia przygotował kompletny plan restrukturyzacji. "Puls Biznesu" twierdzi z kolei, że dystrybutor, którego zadłużenie sięga pół miliarda zł, jest bliski upadku. Czytaj więcej...
 • ***

  witryna4
  To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

  Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

  ***

 • PARTNERZY

  infor_logo


 • FACEBOOK

 • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

  legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
 • Menu

 • Międzynarodowa Federacja Dziennikarzy


  Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest organizacją członkowską Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy.
 • ARCHIWUM