W Lublinie przyznano laur Młodego Dinozaura

| 1 mar 2014  12:01 | Brak komentarzy

IZDEBSKA 2

Znana lubelska dziennikarska radiowa i telewizyjna, sekretarz Naczelnego Sądu Dziennikarskiego redaktor Kazimiera Błażewicz-Izdebska została uhonorowana laurem „Młodego Dinozaura” za rok 2013. To, cieszące się uznaniem w dziennikarskim środowisku Lublina i niemające precedensu w kraju, wyróżnienie jest przyznawane przez Kapitułę Lubelskiego Oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy RP osobom będącym już na emeryturze, ale wciąż aktywnym zawodowo i społecznie.

Dziennikarski laur „Młodego Dinozaura” został wręczony red. K. Błażewicz-Izdebskiej 27 lutego br. podczas tłustoczwartkowego spotkania dziennikarzy. Było to już 16 spotkanie lubelskich dziennikarzy, organizowane przez Lubelski Oddział Stowarzyszenia Dziennikarzy RP.

W okolicznościowej laudacji stwierdzono m. in.: „Przez dziesiątki lat było jej pełno na falach eteru, na kilkanaście lat zawładnęła szklanym ekranem, w dziennikarskich stowarzyszeniach biła się o imponderabilia i godziwy status dziennikarskiego zawodu”

Red. K. Błażewicz-Izdebska, jak przypomniano, od stycznia 1958 roku do przejścia na emeryturę w maju 1991 r. pracowała w Polskim Radio Lublin. Swym, charakterystycznym głosem informowała o najważniejszych na Ziemi Lubelskiej wydarzeniach społecznych i gospodarczych, kulturalnych i naukowych nie tylko na falach regionalnej rozgłośni, ale także innych antenach Polskiego Radia. W swych wędrówkach z mikrofonem po Lubelszczyźnie wiele uwagi poświęciła problemom wojny i okupacji, kombatantów i inwalidów wojennych. Jej wstrząsające audycje o obozach zagłady w Bełżcu, Sobiborze i na Majdanku znajdują się w Muzeum Holocaustu w Waszyngtonie oraz w Ośrodku Dokumentacji Oświęcimskiej w Katowicach. Pracując w radio, przez 12 lat prowadziła Telewizyjny Kurier Lubelski emitowany przez oddział TVP w Warszawie.

Redaktor Kazimiera Błażewicz-Izdebska, pracę zawodową łączyła ze społeczną. Przez wiele kadencji zasiadała w zarządach lubelskiego oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich i Stowarzyszenia Dziennikarzy RP. Przez osiem lat była wiceprzewodniczącą Naczelnego Sądu Dziennikarskiego, w bieżącej kadencji jest jego sekretarzem.

Przewodniczący Naczelnego Sądu Dziennikarskiego Wojciech Grabowski w wystosowanym do laureatki adresie napisał m.in.:

Z dużym wzruszeniem odebrałem informację o tym, że laur „Młodego Dinozaura” za rok 2013, Kapituła przyznała redaktor Kazimierze Błażewicz-Izdebskiej. Droga Kazimiero, aż trudno uwierzyć, że Ty – wulkan energii, znakomitych pomysłów i wielkiej chęci do działania, również społecznego, masz już za sobą – jak głosi Kapituła – najdynamiczniejszy okres swej aktywności zawodowej. Uważam, że w Twoim przypadku ten okres trwa, metryka zaś tu się nie liczy. Z całego serca Ci gratuluję!”

W imieniu byłego pracodawcy serdeczne gratulacje laureatce złożył prezes Radia Lublin S.A Andrzej Szwabe i zastępca redaktora naczelnego Kinga Hendzel.

Dla Laureatki z okolicznościowym koncertem wystąpili uczniowie Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Karola Lipińskiego w Lublinie: Aniela Lembryk – skrzypce, Sebastian Kozub – wiolonczela i Jakub Stefaniak – akordeon. Koncert muzyki poważnej w wykonaniu młodych muzyków, którym towarzyszyła ich pedagog, znana skrzypaczka prof. Natalia Kozub, spotkał się z aplauzem uczestników spotkania.

W tłustoczwartkowym spotkaniu, zorganizowanym przez Lubelski Oddział Stowarzyszenia Dziennikarzy RP, uczestniczyli dziennikarze i redaktorzy będący już na emeryturze oraz czynni zawodowo, obecni byli m.in. szef lubelskiego oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy im. Władysława Reymonta red. Krzysztof Karman z TVP, artysta – plastyk Krystyna Głowniak, redaktor przygotowywanego z inicjatywy naszego stowarzyszenia słownika dziennikarzy red. Leszek Gzella.

Nagroda „Młodego Dinozaura” została ustanowiona i od kilkunastu lat jest przyznawana przez Lubelski Oddział Stowarzyszenia Dziennikarzy RP osobom o zaawansowanym stażu dziennikarskim, które, mimo upływu wieku, pozostają aktywne zawodowo bądź społecznie. Laureatami tego jedynego w kraju tytułu dotychczas zostali: Adam Tomanek, Alicja i Tadeusz Chwałczykowie, Krystyna Kotowicz, Anna Mańkowska, Ewa Dziedzic, Grażyna Hryniewska, Andrzej Albigowski, Tadeusz Tłuczkiewicz, Henryk Kwiatkowski, Franciszek Malinowski, Wojciech Klusek, Kazimierz Pawełek, Janusz Świąder, Izabella Wlazłowska.

Stanisław Wojnarowicz

 

 

Komentarze

Pozostaw komentarz:





  • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

    legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
  • POLECAMY

    Dziennikarz Olsztyński 4/2023  
    BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

    Więcej...


    Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

    Więcej ...


    Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

    Więcej ...


    Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

    Więcej ...



    Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

    Więcej...

     

  • RADA ETYKI MEDIÓW

  • ***

    witryna4
    To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

    Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

    ***

  • PARTNERZY

    infor_logo


  • ***

  • FACEBOOK

  • ARCHIWUM

  • Fundusze UE

    Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

    Więcej...