Telewizja regionalna? Niezły żart!

| 11 Wrz 2013  20:30 | Brak komentarzy

Z Wrocławia pisze WALDEMAR NIEDŹWIECKI

Na Woronicza święto. Włodarze TVP powołali do życia telewizję regionalną. Oczywiście z myślą i w trosce o tzw. teren, lekko upośledzony w prezentowaniu swoich problemów na telewizyjnej antenie. Teraz owa regionalna, to 18 godzin sprezentowanych ośrodkom, które powinny w ten sposób poczuć się mocno dowartościowane. I dąć w trąby o wspaniałomyślności prezesów z… Warszawy.

 

Tak naprawdę niewiele się w ośrodkach regionalnych programowo zmieni, za to przeżyją (już doznają!) kadrowe trzęsienie ziemi. A w centrali zmieni się o tyle, że przybędzie… kolejny program ogólnopolski. Pamiętam, kiedy równie szumnie zapowiedziano program regionalny, jako TVP3. (Dziś jest to TVP Info, de facto program ogólnopolski sterowany ze stolicy. To samo stanie się z telewizją regionalną).

Przeczytałem wywiad, jakiego dziennikarzowi „Gazety Wrocławskiej” udzieliła szefowa wrocławskiego ośrodka TVP pani Ewa Wolniewicz – Dżeljilji. I czegóż się z niego dowiedziałem? Ano tego, że ośrodek ma w całej puli „aż” dwie pozycje: program poświęcony sprawom pracy oraz godzinny, niedzielny prowadzony przez Marcina Rosińskiego (nie wiem tylko, czy poruszane w nim będą głównie sprawy naszego regionu). Poza tym to wszystko, czym dotąd zajmował widza w TVP Info w pasmach lokalnych, a było tego, jak na lekarstwo. Bo program informacyjny „Fakty”, czy „Reporterzy Faktów przedstawiają”, a także kilka innych odnoszących się do wydarzeń (np. kulturalnych) w regionie to już grali. Było też prawdziwie misyjne „Studio Wschód” red. Grażyny Orłowskiej, a nowość to jedynie cykl „Mój pierwszy dzień” – zresztą robiony przez firmę zewnętrzną. Niech nikogo nie zmyli (to stary chwyt) napis TVP Wrocław (często z dodatkiem „na żywo”), oglądany na ekranie naszego telewizora na kanale telewizji regionalnej przez ¾ doby. Bo towarzyszy on np. programowi traktującemu o problemach Podlasia, czy Małopolski. Dolnośląski widz z pewnością będzie zachwycony.

Pamiętam czasy, kiedy istniały tylko dwa programy ogólnopolskie i kilka godzin tygodniowo wejść na antenę typowo lokalną, głównie z programami informacyjnymi, sportowymi, publicystyką kulturalną. Mniej anten, ubogie środki techniczne (taśma filmowa, wóz transmisyjny o ograniczonych możliwościach technicznych), a programów o 200-300 procent więcej, niż obecnie. A także częsta obecność na antenie ogólnopolskiej, co biorąc pod uwagę wspomniane okoliczności, było wyczynem nie lada. Początek lat 90. ubiegłego stulecia (w TVP królowała już elektronika), to dla wrocławskiego ośrodka okazja do zaprezentowania potencjału dziennikarsko – realizatorsko – technicznego na antenie regionalnej, a tak naprawdę ogólnopolskiej. Nazywało się to „Antena 5”, i było bardzo dobrze oceniane nie tylko przez szefów z Woronicza, ale przede wszystkim telewidzów. A i ilość programów wyprodukowanych na antenę ogólnopolską przez ośrodek z Karkonoskiej musiała imponować. Nie korzystano jeszcze z usług firm zewnętrznych, więc nikt nikogo nie podejrzewał o kolesiostwo, tym bardziej o nie dość transparentne operacje finansowe. Anten przybywało, ale możliwości prezentowania prawdziwie lokalnych spraw wręcz odwrotnie. I tak zapewne będzie i tym razem. Jednak nie ten bajer jest największym zmartwieniem załóg ośrodków regionalnych, a sytuacja kadrowa.

Kierownictwo TVP przekonuje, że najlepszym rozwiązaniem dla większości pracowników – dziennikarzy, operatorów, montażystów, realizatorów – jest wywalić ich poza firmę, pozbawić etatów. Jednak przejęcie ludzi TV przez firmę zewnętrzną na rok, bez gwarancji dalszego zatrudnienia, wróży jak najgorzej.

We Wrocławiu kadrowa rewolucja zaczęła się jakiś czas temu. Dziś nie uświadczy się już żadnego realizatora – profesjonalisty (ani wizji, ani dźwięku, ani światła). „Dowołuje” się ich do konkretnej roboty, albo korzysta z usług przypadkowych „fachowców”. Dyr. Wolniewicz – Dżeljilji zamierza pozostawić na etatach jedynie 6 dziennikarzy, w tym szefa red. informacji (czyli „Faktów”) oraz sekretarza programowego (zarazem szefa archiwum). Pozostali kandydaci do 4. miejsc muszą zaliczyć testy oraz odbyć rozmowę sprawdzającą. Nawet ci z kilkunastoletnim stażem!

A co zdecyduje o być, albo nie być na etacie? Może los wyciągnięty z kapelusza, może dobry humor oceniających, a może… – zgadnij Szanowny Czytelniku sam.

Jest też do obsadzenia fucha w postaci szefa regionalnej agencji producenckiej. Tzn. takowy był, i dobrze sobie radził, ale teraz pora na swojego. Z tego, co wiem, będzie (a może już jest) nim ktoś, kto z tym rodzajem działalności nie miał dotąd nic wspólnego. Ba, pracował już we wrocławskim ośrodku, odszedł z niego dobrowolnie, kasując sporą gotówkę (tylko w takim przypadku mógł się na to załapać). Teraz nastał dla niego sprzyjający – przede wszystkim politycznie – układ, i to co było, nie ma znaczenia. Oto jeden z przykładów nowego w TVP.

Jeśli ktoś twierdzi, że telewizję regionalną czeka świetlana przyszłość, to kłamie. Ja raczej wróżę jej powolne odchodzenie w niebyt, co szczególnie ucieszy ludzi od dawna przymierzających się chociażby do przejęcia budynków przy Karkonoskiej. Póki co, współczuję tym, którzy lada moment trafią do firmy zewnętrznej (ciekawe, kto będzie jej właścicielem), by za kilkanaście miesięcy stanąć przed koniecznością założenia własnej, jednoosobowej firmy. To zaś może oznaczać ostateczne pożegnanie się z działalnością telewizyjną. Czy właśnie o to chodzi?

Waldemar Niedźwiecki

Komentarze

Pozostaw komentarz:

 • SZLIF

  „SZLIF”: Numer rozmaitości!
  „Od rockmana do trenera”, „Sam sobie uszyj” czy „Kobieca siła” to tylko kilka z wielu przyciągających wzrok tytułów, znajdujących się w lutowym numerze „Szlifu”. Młodzi dziennikarze jak zwykle nie zwiedli i zdecydowali się opowiedzieć nam o fascynujących rzeczach, zjawiskach, historiach. Czytaj więcej...
 • W mediach

  JERZY URBAN OBRAZIŁ, NIE OBRAŻAJĄC, A TVP NIE NARUSZYŁA GODNOŚCI - NARUSZAJĄC
  TVP nie naruszyła godności Waldemara Sadowskiego - uznał warszawski sąd okręgowy i w całości oddalił pozew przeciwko telewizji publicznej. Sędzia Krzysztof Świderski uzasadniał, że powód nie wykazał, że TVP naruszyła jego godność. Sadowski ma zapłacić 737 zł tytułem zwrotu kosztów procesu.
  Czytaj więcej...  
  ***
  Rzecznik prezydenta krytykuje TVP za „Wiadomości” po śmierci Adamowicza „Myślę, że tak jak i wiele osób tak samo pan prezydent jest krytyczny wobec tego, co się stało” – tak skomentował w RMF FM postawę Telewizji Polskiej w ostatnich dniach rzecznik prezydenta RP Błażej Spychalski. Czytaj więcej...
  ***
  Autor materiału „Wiadomości” o mowie nienawiści dostał etat i poleciał do Panamy Maciej Sawicki, autor głośnego materiału „Wiadomości” o mowie nienawiści, wyemitowanego po śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, dostał etat w TVP i będzie relacjonować Światowe Dni Młodzieży w Panamie – wynika z informacji „Presserwisu„. Czytaj więcej...
  ***
  TVP manipulowała przekazem z pogrzebu prezydenta Gdańska Według komentatorów Telewizja Polska, relacjonując uroczystości pogrzebowe prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, dopuściła się manipulacji. – Nie sądziłem, że dożyję takich czasów – mówi Andrzej Stankiewicz z Onetu. Czytaj więcej...
  ***
  Zespół radiowej Dwójki krytykuje zdjęcie z anteny audycji "Archiwalnia" 40 pracowników i współpracowników Programu II Polskiego Radia podpisało list do zarządu i prezydium rady programowej Polskiego Radia w obronie audycji Tomasza Obertyna "Archiwalnia", którą zdjęto z anteny. "Decyzja o zaprzestaniu emisji Archiwalni godzi bezpośrednio w nasz program i nas jako zespół" - napisali. Czytaj więcej...
  ***
  Wydawcy spotkają się z Orlenem i Alior Bankiem w sprawie przyszłości Ruchu W najbliższych dniach wydawcy spotkają się z przedstawicielami Orlenu i Alior Banku. Według prezesa Izby Wydawców Prasy Bogusława Chraboty realne jest, by Ruch do końca stycznia przygotował kompletny plan restrukturyzacji. "Puls Biznesu" twierdzi z kolei, że dystrybutor, którego zadłużenie sięga pół miliarda zł, jest bliski upadku. Czytaj więcej...
 • POLECAMY

 • ***

  witryna4
  To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

  Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

  ***

 • PARTNERZY

  infor_logo


 • FACEBOOK

 • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

  legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
 • Menu

 • Międzynarodowa Federacja Dziennikarzy


  Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest organizacją członkowską Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy.
 • Tagi

 • ARCHIWUM