Tajemnica nie jest świętością

| 23 Cze 2014  10:19 | komentarze 2

Fot: www.freeimages.com

Fot: www.freeimages.com

Wejście prokuratorów – przy wsparciu ABW i policji – do redakcji tygodnika „Wprost” i przeprowadzenie nieudanej akcji przejęcia nośników z nagraniami podsłuchów, było nieprofesjonalne, bałaganiarskie i prowokacyjne. W tym kontekście skandaliczne medialnie zachowania sekundujących temu wydarzeniu reporterom i niektórych publicystów można uznać za wytłumaczone. Niczym natomiast nie można uzasadnić ignorancji prawnej dziennikarzy z redaktorem naczelnym „Wprost” na czele.

Nie mam zamiaru bronić ABW i policji, a tym bardziej prokuratorów. Ci ostatni przystąpili do akcji „przejęcia” nośników bez przygotowania i odpowiedniego uzasadnienia zamiarów. Nie jestem również zwolennikiem rządów premiera Tuska. Uważam, że popełnia szereg kardynalnych błędów, ustawiając społeczeństwo w niekomfortowej sytuacji totalnego zamieszania i codziennego zastanawiania się, czy rząd jeszcze rządzi. Ale to z kolei nie zwalnia mnie – jako dziennikarza – nieważne jakiej opcji, do myślenia kategoriami prawa i racji stanu.

Na tle nocnych wydarzeń w redakcji „Wprost” stwierdzić należy z całą stanowczością, że dziennikarz ma prawo nie ujawniać, a nawet ma obowiązek chronić swe źródła informacji. Nie wolno jednak redakcji ani dziennikarzowi posługiwać się źródłami informacji, które jak można domniemywać, oparte są na przestępstwie.

Podsłuch może być instalowany jedynie przez oficjalne organy ścigania, po uprzedniej  zgodzie sądu. Czy w przypadku podsłuchów, jakimi posłużyła się redakcja „Wprost”, mamy do czynienia z powyższą procedurą, tego nie wiemy, a przynajmniej nie jesteśmy pewni. Jeżeli podsłuchu dokonuje kontrwywiad, zachodzi wówczas inna okoliczność. Kontrwywiad po fakcie wykonania podsłuchu musi uzyskać urzędową autoryzację podjętych przez jego służby działań.

Świętym obowiązkiem dziennikarza jest sprawdzenie źródła informacji. Bez dopełnienia tego obowiązku nie może publikować otrzymanych materiałów w żadnej postaci, bowiem czyni to wbrew prawu (kodeks karny) i obowiązującym kodeksom dziennikarskim. Jeżeli dziennikarz nie wie o tych kanonach lub zapomina o nich, to publikując, na ten przykład podsłuchy pochodzące z nielegalnego źródła, może uczestniczyć w realizacji niecnych zamiarów osób, które mają na celu destabilizację państwa.

Warto więc wiedzieć, zanim się krzyknie hańba, że nieznane źródło informacji nie jest ochronione tajemnicą zawodową, dziennikarską. W takim przypadku tajemnica pochodzenia źródła informacji nie jest niestety świętością. I toczenie walki w jej obronie budzi zazwyczaj kontrowersje. Tak też się stało w przypadku publikacji „Wprost”.

„Zjednoczone” w ataku środowisko dziennikarskie, według Moniki Olejnik, pokrzykującej na premiera Tuska, występuje całością także przeciw premierowi. Myli się jednak niepanująca nad emocjami redaktorka „Kropki nad i”. Są dziennikarze , Jacek Żakowski, Stefan Bratkowski, Ewa Milewicz, którzy wyrażają odmienne oceny sytuacji.

Jakiekolwiek przejawy naruszania wolności słowa, czy to przez prokuraturę, służby specjalne lub z nadania sprawującej władzy, zasługują na ostry protest całego dziennikarskiego środowiska. Ale włączanie się w nurt rozgrzanej dyskusji na temat podsłuchów, epatowanie opinii publicznej treścią informacji pochodzących z niewiadomego, być może niesprawdzonego źródła, jest niczym innym jak legitymizowanie przestępstwa. Niektórzy dziennikarze o tym wiedzą. Znaczna część, ogarnięta emocjami zapomina. To nas, dziennikarzy, stawia w złym świetle.

Andrzej Maślankiewicz

Komentarze

komentarze 2 do “Tajemnica nie jest świętością”

 1. Lidia B.
  poniedziałek, 23 - Cze - 2014, godz. 18:48

  Zgadzam się z treścią tego artykułu. Dobrze by było, gdyby stowarzyszenia dziennikarskie zainicjowały debatę na temat wolności i ograniczeń zawodu dziennikarza. Trzeba przywrócić etos zawodu, ale przede wszystkim należy ustalić bez wątpliwości KOGO nazywa się dziennikarzem. Bo chyba nie każdego, kto potrafi postaiwc litery!? Wolności nie należy mylić z dowolnością! Środowisko dziennikarskie powinno rozpocząć debatę i powrócić do dobrych wzorców w praktyce. Skoro wszystko się wokół psuje, to może przynajmniej dziennikarze niech trzymaja poziom. W tym gąszczu bałaganu, braku kultury i obłudy!

 2. Ryszard
  środa, 25 - Cze - 2014, godz. 18:35

  W tej całej podsłuchowej aferze brakuje mi PAŃSTWA. Nic nie usprawiedliwia obrzydliwą decyzję redaktora naczelnego tygodnika, który zawsze był przeciwko Państwu. Przypomnę aferę Olina, której ta jest kontynuacją. Latkowski powiada, że uczynił to w trosce o naprawę państwa. Prawdopodobnie a nawet na pewno nie wie on co znaczy Państwo i na czym polega troska o nie. Powinien był materiał otrzymany, bo przecież nie wytworzony przez niego bądź redakcję skierować do prokuratury z zawiadomieniem o możliwości popełnienia przestępstwa. Nie uczynił tego. To jest wina o charakterze kryminalnym. Wszystko, cały ten zgiełk ,”solidarność” większości środowiska dziennikarskiego (czy jest coś takiego jak dziennikarskie środowisko???) dowodzi marniutkiej kondycji ludzi korzystających z wolności słowa.

Pozostaw komentarz:

 • POLECAMY

 • SZLIF

  „SZLIF”: Wrocław – nasze miasto
  Już nie pamiętam, kiedy ostatnio któryś ze „Szlifów” był tak naszpikowany lokalnym patriotyzmem, jak numer marcowy. Młodzi dziennikarze z niesamowitym zapałem zbierają coraz to nowsze ciekawostki o swoim mieście i nie tylko.
  Czytaj więcej...
 • W mediach

  JERZY URBAN OBRAZIŁ, NIE OBRAŻAJĄC, A TVP NIE NARUSZYŁA GODNOŚCI - NARUSZAJĄC
  TVP nie naruszyła godności Waldemara Sadowskiego - uznał warszawski sąd okręgowy i w całości oddalił pozew przeciwko telewizji publicznej. Sędzia Krzysztof Świderski uzasadniał, że powód nie wykazał, że TVP naruszyła jego godność. Sadowski ma zapłacić 737 zł tytułem zwrotu kosztów procesu.
  Czytaj więcej...  
  ***
  Rzecznik prezydenta krytykuje TVP za „Wiadomości” po śmierci Adamowicza „Myślę, że tak jak i wiele osób tak samo pan prezydent jest krytyczny wobec tego, co się stało” – tak skomentował w RMF FM postawę Telewizji Polskiej w ostatnich dniach rzecznik prezydenta RP Błażej Spychalski. Czytaj więcej...
  ***
  Autor materiału „Wiadomości” o mowie nienawiści dostał etat i poleciał do Panamy Maciej Sawicki, autor głośnego materiału „Wiadomości” o mowie nienawiści, wyemitowanego po śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, dostał etat w TVP i będzie relacjonować Światowe Dni Młodzieży w Panamie – wynika z informacji „Presserwisu„. Czytaj więcej...
  ***
  TVP manipulowała przekazem z pogrzebu prezydenta Gdańska Według komentatorów Telewizja Polska, relacjonując uroczystości pogrzebowe prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, dopuściła się manipulacji. – Nie sądziłem, że dożyję takich czasów – mówi Andrzej Stankiewicz z Onetu. Czytaj więcej...
  ***
  Zespół radiowej Dwójki krytykuje zdjęcie z anteny audycji "Archiwalnia" 40 pracowników i współpracowników Programu II Polskiego Radia podpisało list do zarządu i prezydium rady programowej Polskiego Radia w obronie audycji Tomasza Obertyna "Archiwalnia", którą zdjęto z anteny. "Decyzja o zaprzestaniu emisji Archiwalni godzi bezpośrednio w nasz program i nas jako zespół" - napisali. Czytaj więcej...
  ***
  Wydawcy spotkają się z Orlenem i Alior Bankiem w sprawie przyszłości Ruchu W najbliższych dniach wydawcy spotkają się z przedstawicielami Orlenu i Alior Banku. Według prezesa Izby Wydawców Prasy Bogusława Chraboty realne jest, by Ruch do końca stycznia przygotował kompletny plan restrukturyzacji. "Puls Biznesu" twierdzi z kolei, że dystrybutor, którego zadłużenie sięga pół miliarda zł, jest bliski upadku. Czytaj więcej...
 • ***

  witryna4
  To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

  Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

  ***

 • PARTNERZY

  infor_logo


 • FACEBOOK

 • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

  legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
 • Menu

 • Międzynarodowa Federacja Dziennikarzy


  Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest organizacją członkowską Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy.
 • ARCHIWUM