Szanowni Młodzi Krytycy i Krytyczki! Szanowne Miłośniczki i Miłośnicy Teatru!

| 12 sty 2022  19:18 | Brak komentarzy

 

Jak zwykle w styczniu ogłaszamy rozpoczęcie kolejnej edycji Konkursu im Andrzeja Żurowskiego. IX edycja konkurs dla młodych krytyków i krytyczek teatralnych jest więc faktem. Ruszamy, W teatrach dzieje się bardzo dużo i ciekawie, wiele zaskakujących premier. A więc jest o czym pisać.

Konkurs im. Andrzeja Żurowskiego trwa już dziewiąty rok. Laureaci i laureatki tego konkursu to dzisiaj liczący się i publikujący teatralni znawcy, rozpoznawalni nie tylko w środowisku krytyków. Kilka osób z tego grona obroniło już dysertacje doktorskie i wydało ważne teatralne książki. Wszystkim serdecznie gratulujemy.

Konkurs na recenzję im. Andrzeja Żurowskiego ma życzliwe i stałe wsparcie prezydenta Miasta Gdyni, Marszałka Województwa Pomorskiego i Teatru Miejskiego w Gdyni im. Witolda Gombrowicza. Współorganizatorem konkursu jest również Klub Krytyki Teatralnej – polska sekcja Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych. AICT.

Uwaga! W tym roku mamy kilka zmian. Termin nadsyłania recenzji został przesunięty na koniec maja. Oceniać i opisywać mogą Państwo spektakle, których premiery odbyły się od 1 kwietnia 2021 roku do 30 kwietnia 2022 roku.

Regulamin konkursu zakłada, by teksty recenzji były publikowane. Mogą być one zamieszczane w mediach tradycyjnych: prasie, radio, telewizji, w gazetach festiwalowych, jak i w nowych mediach: na portalach teatralnych, w mediach społecznościowych i na blogach.

Uwaga! Recenzje na konkurs należy nadsyłać do 31 maja 2022 roku na adres Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni lub mailem na adres kontakt@konkurs-zurowski.pl

Rozstrzygnięcie konkursu i ogłoszenie listy finalistów nastąpi w czerwca 2021. Zgodnie z dotychczasowymi kryteriami i regulaminem konkursu kapituła konkursu rekomenduje do finału pięć osób i z nich są wybierani laureaci, których nagrodami w wysokości 5 tys, zł. każda honorują Prezydent Gdyni i Marszałek Województwa Pomorskiego.

Jeśli w tym roku odbędzie się w Gdyni Festiwal Polskich Sztuk Współczesnych R@port, nagrody zostaną wręczone na uroczystej gali podsumowującej festiwal najprawdopodobniej 1 października 2022 roku. A jeśli nie będzie festiwalu, laureaci otrzymają nagrody na konta bankowe.

Konkurs imienia profesora Andrzeja Żurowskiego, nieżyjącego już niestety wybitnego krytyka, badacza teatru, szekspirologa, który przez lata mieszkał w Gdyni i był również honorowym wiceprzewodniczącym Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych IACT/AICT, powstał z myślą o młodych ludziach piszących o teatrze, którzy chcą doskonalić swój warsztat krytyczny. Dotychczasowe edycje sprawiły, że konkurs uważny jest za ważne wydarzenie i znaczący etap w promocji najbardziej utalentowanych, obiecujących młodych krytyczek i krytyków teatralnych. Liczący się dorobek laureatek i laureatów, a także finalistek i finalistów potwierdza celowość konkursowej konfrontacji. Konkurs daje szanse na wartościowy obiegu myśli krytycznej i wzbogacenie wymiany doświadczeń. A ranga i ocena międzynarodowej organizacji krytyków teatralnych wspierających ideę konkursu IATC /AICT potwierdza, że koncepcja konkursu jest wartościowa i przynosi oczekiwane rezultaty.

Pełne informacje o zasadach konkursu, regulaminie i koniecznych do zgłoszenie dokumentach znajdują się na stronie: ww.konkurs-zurowski.pl i na FB konkurs im. A. Żurowskiego.

Szanse na udział w tym konkursie mają wszyscy publikujący recenzje teatralne, którzy nie przekroczyli 35 roku życia, niezależnie od miejsca publikacji swoich prac.

Nie ulega zmianie skład kapituły. Recenzje oceniać będą: wieloletnia profesorka Akademii Teatralnej Bożena Frankowska, aktorka Sławomira Łozińska, wybitny reżyser Maciej Prus, pisarz i dramaturg, kierownik literacki Teatru Żydowskiego w Warszawie Remigiusz Grzela, a przewodniczy kapitule dr Tomasz Miłkowski, krytyk teatralny z liczącym się dorobkiem, honorowy wiceprezes AICT.

Młodych autorów (do 35 roku życia) serdecznie zapraszamy do udziału w IX edycji konkursu. Liczymy też, że będziecie z nami na FB.

Sekretarz konkursu
Alina Kietrys

Komentarze

Pozostaw komentarz:





  • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

    legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
  • POLECAMY

    Dziennikarz Olsztyński 4/2023  
    BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

    Więcej...


    Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

    Więcej ...


    Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

    Więcej ...


    Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

    Więcej ...



    Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

    Więcej...

     

  • RADA ETYKI MEDIÓW

  • ***

    witryna4
    To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

    Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

    ***

  • PARTNERZY

    infor_logo


  • ***

  • FACEBOOK

  • ARCHIWUM