Szamotuły i Kotowo 2014, warsztaty dziennikarskie

| 25 Gru 2013  19:29 | komentarze 2

Fot.: www.yadempowers.org

Fot.: www.yadempowers.org

Narodziło się to z pokory. Pokory, szacunku i przyjaźni wobec osób, które kierują się w życiu prawdziwymi zasadami. Nie przedkładają własnej wygody ponad wyższe wartości. Gdzieś u samych podstaw przycupnęła skromnie wiara w człowieka, w to, że jego jedynym celem w życiu nie jest bycie królem puszczy. A pokora wzięła się także z przekonania, że „niepełnosprawność” to smutne słowo. Jeżeli chuligan czy pospolity bandzior bije kogoś za tzw. „wygląd” w oparciu o intuicję i arogancję, iż człowiek ten nie przekroczy norm społecznych i mu „nie podskoczy”, to kto tu jest pełnosprawny, a kto nie?

Przykłady można by mnożyć, nie w tym rzecz. Myśl o pracy w środowisku, o którym zaraz słów parę, poczęła się z rozmów i zastanowień, a głównie ze słuchania Tomasza Jerzego Pawłowskiego w mowie i w pieśni.

Pojęcie tego, co oznacza w swojej istocie muzyczno-poetycki projekt Pawłowskiego, ów „teatr” pisany z całym szacunkiem cudzysłowu dla ubóstwa mowy ludzkiej, zrozumienie i przetrawienie idei, to nie tylko kilkakrotne wysłuchanie płyty „Yasmine”, obecność na koncertach, to także poszukiwanie w głębi siebie wrażliwości i otwartości zarazem, czyli tego, co powinienem posiadać z definicji jako „pełnosprawny”. Ale gnoza nie wybiera według standardu powierzchowności, w nosie ma akademickie dyplomy. I tu właśnie utkwiła istota mojej pokory.

Dzięki rozmowom z Tomaszem Jerzym Pawłowskim powoli doszedłem do zrozumienia smutku i szkody, jaką społecznie świadczymy niepełnosprawnym. My ich po prostu zagłaskujemy. A jednocześnie gdzieś w głębi kołacze głęboka wdzięczność wobec Stwórcy: „Dzięki Ci Panie, że mnie to nie spotkało”. Czy sądzicie, że oni o tych naszych myślach nie wiedzą, że w nich nie czytają? Że nie widzą tego błysku w oku, tego spojrzenia litości, od którego bierze ich jasna cholera?

To dlatego odbędą się warsztaty dziennikarskie dla osób z niepełnosprawnościami – Szamotuły i Kotowo 2014. Zdecydowaliśmy się na poprowadzenie zajęć nie stricte dziennikarskich, lecz przede wszystkim komunikujących społecznie. Twierdzimy bowiem, że warsztaty potrzebne są obu stronom. Młodym ludziom z niepełnosprawnościami – prócz oczywistych zajęć z podstaw dziennikarstwa – pomogą rozwijać się emocjonalnie, budować asertywność, przekształcać ich społeczny dyskomfort w ciekawość świata i ludzi. Dla piętnastki młodzieży takie doświadczenie się przyda, wykładowcom i wolontariuszom pozwolą zaś spojrzeć z szacunkiem na samych siebie. Naszemu Stowarzyszeniu, SD RP, posłużyć może jako istotny bodziec do kroczenia po drodze, którą sobie – nie tylko w statucie – wytycza. To kolejny istotny etap zmierzający ku temu, abyśmy żyli pośród społeczeństwa, a nie przechodzili mimo niego.

W istocie rzeczy będą dwie piętnastki – pierwsza spędzi cztery dni w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Szamotułach (początek marca 2014), kolejna grupa rozpocznie edukację w ostatnich dniach kwietnia w pałacu w Kotowie, czyli w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Grodzisku Wlkp. Zbudowały nam się wskazówki serdecznego zegara, szamotulska wskazuje na Szczecin, grodziska na Zieloną Górę. Lecz co tam wskazówki, ważni są nasi gospodarze: burmistrz Włodzimierz Kaczmarek z Szamotuł i starosta Mariusz Zgaiński z Grodziska Wlkp. A także ich współpracownicy: radni, urzędnicy, nauczyciele, uczniowie, studenci Uniwersytetów Trzeciego Wieku, lokalne podmioty gospodarcze, wymieniać można by jeszcze długo. A najważniejsze to, że można właśnie, że są chętni, ofiarni, chcą – każdy na swój sposób – pomóc.

I pomyśleć, że zaczęło się to na drugim końcu Polski, w cysterskim Jędrzejowie, kiedy to stojąc na scenie ramię w ramię z dwoma wspaniałymi ludźmi za nic mającymi własną niepełnosprawność: Tomaszem Jerzym Pawłowskim, poetą, pieśniarzem, aktorem i publicystą i Edmundem Kaczmarkiem, starostą jędrzejowskim od zawsze, zadałem sobie pytanie, co my, rzekomo sprawni – fizyczne i intelektualne pozory tak mylą – możemy, co musimy zrobić nie dla pomocy tzw. humanitarnej, lecz dla aktywności wspólnej, po obu stronach bariery, która tak naprawdę nie jest zewnętrzna, lecz tkwi hen, w głębokich pokładach świadomości. A potem były już rozmowy z liderem „Pawlowski Theatre”.

Mając sojuszników, wśród nich i Tomasza Jerzego Pawłowskiego, który zgodził wspomóc nas artystycznie i dydaktycznie, a także naszą nieocenioną red. Anię Król – Pełnomocnika WO SDRP do Spraw Niepełnosprawności, nie będziemy się już zatrzymywać, nabierzemy rozpędu. Jest program, są zadania, podzielone obowiązki. Liczymy także i na Was, Koleżanki i Koledzy, że podejmiecie to wyzwanie, równie ważne, co i piękne. A po co je podejmować? Także i po to, abyśmy mogli nie wbijać wzroku w ziemię, kiedy następnym razem Tomasz Jerzy Pawłowski powie nam, że niepełnosprawność to smutne słowo.

Tomasz Dymaczewski

Komentarze

komentarze 2 do “Szamotuły i Kotowo 2014, warsztaty dziennikarskie”

 1. Ewa
  środa, 22 - Sty - 2014, godz. 16:29

  Pięknie! Czekam na te warsztaty z utęsknieniem. Najbardziej cieszę się na spotkanie z Panem Tomaszem Jerzym Pawłowskim. Na scenie jest cudowny! Muszę Go poznać!

 2. REGIS
  środa, 12 - Lut - 2014, godz. 00:35

  Kim jest Tomasz Jerzy Pawłowski? Udało mi się znaleźć informacje na http://www.tomaszjerzypawlowskiforumartystyczne.forumla.pl Poeta, reżyser, aktor, autor spektakli teatralnych, scenariuszy radiowych i telewizyjnych, m.in.: „Miłość niezmierzona”, „Chopin – żyłem dla muzyki”, czy „Droga do świętości”, absolwent – Teatr PSZ w Warszawie, mgr Kulturoznawstwa na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, reżyser festiwali i Gal Orderowych, Laureat Nagrody Młodych w kategorii Teatr (1988), laureat plebiscytu „Wielkopolanin Roku” w plebiscycie Polskiego Radia na Najpopularniejszego Wielkopolanina (1999), Ambasador Stowarzyszenia Kulturalnego im. Praksedy Lemańskiej, autor albumów płytowych „Śniadanie na trawie”, „Mondi Live” do muzyki Prof. dr hab. Arnolda Dąbrowskiego, która uzyskała status Złotej Płyty oraz Europejską Nagrodę „Gold Player Theatre” (2010). Obecnie na rynku ukazał się nowy krążek albumu „Yasmin” z tekstami Tomasza Jerzego Pawłowskiego do muzyki Sławomira Sikory w aranżach Alexa Paxtona. Płyta, to autorskie połączenie piosenki aktorskiej i muzyki klasycznej, która ma na krążku „Yasmin” artystyczną duszę Marty Jaśminy Pawłowskiej, znakomitej skrzypaczki, absolwentki Królewskiej Akademii Muzycznej w Londynie.

  Czy to mało jak na jednego człowieka?
  Prawdziwych fanów zapraszam do jedynego w internecie nieoficjalnego forum o Tomaszu Jerzym Pawłowskim, można w nim znaleźć wiele rzetelnych informacji o działalności artysty. Polecam Regis Administrator forum: http://www.tomaszjerzypawlowskiforumartystyczne.forumla.pl

Pozostaw komentarz:

 • ZAPROSZENIA

  Studio Reportażu i Dokumentu

  zaprasza na

  Spotkanie z Reportażem Radiowym”

  w programie m.in. prezentacja reportażu

  Krok po kroku”

  Cezarego Galka

  oprawa muzyczna: Anna Ozner (śpiew)

  Paweł Lipski (akompaniament)

  Spotkanie poprowadzi: Irena Piłatowska

  wtorek, 25.09.2018, godzina 18.00

  Klub Księgarza, Rynek Starego Miasta 22/24

 • POLECAMY

 • ***

  witryna4
  To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

  Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

  ***

 • MEDIA

  Janusz Kawecki z KRRiT: nie chciałem nagrody i przekazałem ją na cele charytatywne, mogę dołożyć się do kosztów ochrony Kaczyńskiego Członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji prof. Janusz Kawecki zapewnił, że był przeciwny przyznawaniu mu nagrody za ub.r. i w całości przeznaczył ją na różne cele charytatywne. Jednocześnie skrytykował media w negatywnym tonie opisujące duże wydatki na ochronę prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Czytaj więcej...
  ***
  VN zwrócił żonie Urbana pieniądze z licytacji występu w „Szkle kontaktowym” W styczniu br. redakcja „Szkła kontaktowego” TVN24 prowadziła licytację występu w programie. Licytację zakończono wynikiem 30 800 zł, a cały dochód trafił na konto WOŚP. Występ wylicytowała Małgorzata Daniszewska, żona redaktora naczelnego tygodnika „Nie” Jerzego Urbana, która jednak nie pojawi się w „Szkle”. - Wszystkie pieniądze, które wpłacili zostały im zwrócone. Nie każdy potrafi się bawić, a my nie możemy oddawać naszych łamów po to, żeby ktoś reklamował swoje pismo - stwierdził Tomasz Sianecki. Czytaj więcej...
  ***
  Polsat News: „Wydarzenia i opinie” zamiast „Gościa Wydarzeń”, prowadzącymi Gawryluk, Mosór i Wrześniewska-Sieger Od dzisiaj w Polsat News po głównym wydaniu „Wydarzeń” zamiast „Gościa Wydarzeń” będzie emitowany od poniedziałku do piątku nowy, dłuższy program „Wydarzenia i opinie”. W różne dni będą go prowadziły Dorota Gawryluk, Agnieszka Mosór i Joanna Wrześniewska-Sieger. Czytaj więcej...
  ***
  „Nasz Dziennik” zamieścił wzór zgłoszenia do prokuratury plakatu PO, na którym „Rydzyk wziął 94 mln zł dotacji” Na kolejnym plakacie Platformy Obywatelskiej krytykującym premie i dotacje przyznawane przez obóz rządzących znalazł się o. Tadeusz Rydzyk. - Atakowali i atakują nas cały czas przeróżnymi kłamstwami, a najbardziej tym, jaki to rzekomo jestem bogaty. To wszystko miało służyć temu, żeby zniechęcić ludzi, żeby nie utrzymywali naszych katolickich mediów - skomentował o. Tadeusz Rydzyk. A „Nasz Dziennik” zachęca czytelników, żeby zgłaszali plakat do prokuratury. Czytaj więcej..
  ***
  Dziennikarze śledczy z Czech czują się zastraszani przez policję Troje dziennikarzy śledczych, którzy m.in. zajmują się biznesową działalnością szefa ruchu ANO, premiera Andreja Babisza, przekazało w czwartek agencji CTK oświadczenie, w którym sugerują, że policja chce ich zastraszyć lub zniechęcić do dalszej pracy. Czytaj więcej..
  ***
  Krzysztof Czabański grozi pozwem za sugestie, że dostał 72 tys. zł nagród jako wiceminister kultury Szef Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański zapowiada wystąpienie do prokuratury i sądu, ponieważ Platforma Obywatelska zarzuca mu wzięcie 72 tysięcy zł nagrody. Czabański utrzymuje, że dostał tylko 6 tys. zł. - Będę domagał się przeprosin i wpłacenia 72 tysięcy na toruńskie schronisko dla zwierząt - zapowiada Czabański w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl. Czytaj więcej...
  ***
  KRRiT o 82 tys. zł na nagrody: przyznano je zgodnie z przepisami, poprzedni skład wydał 6 razy więcej służbowymi kartami Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji potwierdziła, że w ub.r. jej członkowie otrzymali 81,7 tys. zł netto kwartalnych nagród. Jednocześnie zwróciła uwagę, że w 2015 roku poprzedni skład KRRiT dostał 60 tys. nagród, za to jego wydatki służbowymi kartami kredytowymi wyniosły 40 tys. zł, podczas gdy obecni członkowie KRRiT w ub.r. wydali w ten sposób 6,1 tys. zł. Czytaj więcej...
  ***
  Prezes PiS sugeruje, że wywiad z nim dla Wpolityce.pl był nieprawdziwy Jarosław Kaczyński, prezes Prawa i Sprawiedliwości zaprzeczył, że w wywiadzie dla serwisu Wpolityce.pl mówił, że radził Beacie Szydło: „pokaż proszę pazurki”. Czytaj więcej...
  ***
  KRRiT ma zastrzeżenia do nowych telewizji naziemnych Żaden z nowych telewizyjnych kanałów naziemnych nie był tworzony zgodnie ze wszystkimi obowiązkami wynikającymi z koncesji – stwierdziła Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. Czytaj więcej...
 • WYDARZENIA

  Laureaci Nagród SDP
  21 marca , pierwszego dnia wiosny,jak zaznaczył prezes Krzysztof Skowroński, w Domu Dziennikarza w Warszawie odbyła się uroczystość rozdania dorocznych nagród SDP.Poniżej lista laureatów.
  Czytaj więcej...
 • PARTNERZY

  infor_logo


 • FACEBOOK

 • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

  legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
 • Menu

 • Międzynarodowa Federacja Dziennikarzy


  Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest organizacją członkowską Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy.
 • Tagi

 • ARCHIWUM