ŚWIĘTO POLSKIEJ PANISTYKI

| 2 Wrz 2017  18:38 | Brak komentarzy

Widok estrady w czasie koncertu, fot. Zbigniew Bielecki

Co roku, w pierwszych dniach września, w Słupsku odbywa się Festiwal Pianistyki Polskiej. W tym roku już po raz 51. Portal Stowarzyszenia Dziennikarzy RP, od kilku lat spełniający rolę promotora medialnego FPP, staje się w tym czasie miejscem promocji tej bardzo ciekawej imprezy muzycznej, jedynej o takim charakterze w Polsce, cenionej również poza granicami naszego kraju. Nie zawsze natomiast śledzonej przez krajowe media z uwagą godną rangi Festiwalu.

Pierwszoplanową imprezą pianistyczną w naszym kraju są Konkursy Chopinowskie w Warszawie , ale po nich długo, długo nic i następne miejsce zajmują Festiwale Pianistyki Polskiej w Słupsku. Tak to oceniają fachowcy i my jesteśmy podobnego zdania.

Podkreślenia wymaga również fakt, że od 51 lat, Festiwal nieprzerwanie organizowany jest siłami społecznymi Słupskiego Towarzystwa Społeczno – Kulturalnego, przy wsparciu miejscowych władz, pod patronatem ministra kultury. Kiedy w Słupsku trwa święto polskiej pianistyki, gród nad Słupią odwiedzają najwybitniejsi polscy wirtuozi fortepianu, wcześniej również klawesynu. W latach minionych koncertowali m.in. Ryszard Bakst, Rafał Blechacz, Halina Czerny –Stefańska, Adam Harasiewicz, Józef Kański, Władysław Kędra, Witold Małcużyński, Piotr Paleczny, Janusz Olejniczak, Leszek Możdżer i wielu innych wybitnych pianistów.

Historia FPP zaczęła się w roku 1967. Mimo upływu tak wielu lat, w Słupsku pamięta się, że inicjatorem i pomysłodawcą Festiwalu był ówczesny dyrektor Koszalińskiej Orkiestry Symfonicznej- Andrzej Cwojdziński, dziś sędziwy pan, honorowy gość wszystkich koncertów inaugurujących Festiwale.

Od 1974 roku głównemu nurtowi Festiwalu towarzyszy tzw. „Estrada Młodych”, w ramach której młodzi, szczególnie utalentowani pianiści „zabiegają” o tytuł laureata. Występy młodych pianistów oceniają krytycy, muzykolodzy, profesorowie akademii muzycznych. Oprócz tytułu laureata artyści mogą oczekiwać tzw. pomocy naukowych, czyli nagrań radiowych, recitali i koncertów. Jednym z laureatów ”Estrady Młodych” był zwycięzca XV Międzynarodowego Konkursu im. Fryderyka Chopina w 2005 roku – Rafał Blechacz.

Tegoroczny, 51. Festiwal Pianistyki Polskiej odbędzie się w dniach 9 – 15 września. Program muzyczny opracowany przez dyrektora artystycznego Festiwalu, redaktora Jana Popisa zapowiada się jak zwykle atrakcyjnie.

– Co w programie szczególnie się wyróżnia, pytamy Mieczysława Jaroszewicza – prezesa Słupskiego Towarzystwa Społeczno – Kulturalnego.

– Niewątpliwie wydarzeniem 51. Festiwalu Pianistyki Polskiej- zauważa Mieczysław Jaroszewicz, będzie koncert Lidii Grychtołówny – jedynej żyjącej pianistki z grona występujących na pierwszym FPP w 1967 roku. Będzie to więc koncert sentymentalny dla pianistki i słuchaczy. W wykonaniu artystki IV Koncert fortepianowy G-dur op. 58 Ludwiga van Beethovena.

Prezydent Słupska Robert Biedroń dokonuje otwarcia 50. jubileuszowego Festiwalu Pianistyki Polskiej, fot. Zbigniew Bielecki

W drugim dniu Festiwalu będziemy gościć trio Włodzimierza Nahornego. Dla melomanów jazzu będzie to z całą pewnością uczta muzyczna. Nahorny inspirowany twórczością m.in. Chopina, Paderewskiego, Szymanowskiego zaprezentuje utwory tych kompozytorów w opracowaniu jazzowym.

Godny uwagi będzie Salon Laureatów „Estrady Młodych” FPP: Jakub Tchorzewski z muzyką Romana Palestera (110 rocznica urodzin). W programie I Sonata na fortepian – wykonanie premierowe, oraz Piotr Żukowski, który wykona utwory Aleksandra Skriabina,

Wreszcie ciekawie zapowiada się występ Beaty Bilińskiej solo i kameralnie z Krakowskim Trio Stroikowym. Solowo pianistka wykona utwory Karola Szymanowskiego, Wojciecha Kilara, Henryka Mikołaja Góreckiego i Pawła Mykietyna, a z kameralistami Michała Glinki, Francisa Poulenca,

Koncert Finałowy 51. FPP będzie popisem Pawła Kowalskiego, który wykona IV Symfonię Koncertującą Karola Szymanowskiego. Artyście będzie towarzyszyć orkiestra Słupskiej Filharmonii „Sinfonia Baltica” pod dyrekcją Bohdana Jarmołowicza.
Miłośników muzyki fortepianowej zapraszamy do Słupska.

Program festiwalu

 

Szczegółowy program na stronie Słupskiego Towarzystwa Społeczno Kulturalnego.

Andrzej Maślankiewicz

Komentarze

Pozostaw komentarz:

 • ZAPROSZENIA

  Studio Reportażu i Dokumentu

  zaprasza na

  Spotkanie z Reportażem Radiowym”

  w programie m.in. prezentacja reportażu

  Krok po kroku”

  Cezarego Galka

  oprawa muzyczna: Anna Ozner (śpiew)

  Paweł Lipski (akompaniament)

  Spotkanie poprowadzi: Irena Piłatowska

  wtorek, 25.09.2018, godzina 18.00

  Klub Księgarza, Rynek Starego Miasta 22/24

 • POLECAMY

 • ***

  witryna4
  To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

  Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

  ***

 • MEDIA

  Janusz Kawecki z KRRiT: nie chciałem nagrody i przekazałem ją na cele charytatywne, mogę dołożyć się do kosztów ochrony Kaczyńskiego Członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji prof. Janusz Kawecki zapewnił, że był przeciwny przyznawaniu mu nagrody za ub.r. i w całości przeznaczył ją na różne cele charytatywne. Jednocześnie skrytykował media w negatywnym tonie opisujące duże wydatki na ochronę prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Czytaj więcej...
  ***
  VN zwrócił żonie Urbana pieniądze z licytacji występu w „Szkle kontaktowym” W styczniu br. redakcja „Szkła kontaktowego” TVN24 prowadziła licytację występu w programie. Licytację zakończono wynikiem 30 800 zł, a cały dochód trafił na konto WOŚP. Występ wylicytowała Małgorzata Daniszewska, żona redaktora naczelnego tygodnika „Nie” Jerzego Urbana, która jednak nie pojawi się w „Szkle”. - Wszystkie pieniądze, które wpłacili zostały im zwrócone. Nie każdy potrafi się bawić, a my nie możemy oddawać naszych łamów po to, żeby ktoś reklamował swoje pismo - stwierdził Tomasz Sianecki. Czytaj więcej...
  ***
  Polsat News: „Wydarzenia i opinie” zamiast „Gościa Wydarzeń”, prowadzącymi Gawryluk, Mosór i Wrześniewska-Sieger Od dzisiaj w Polsat News po głównym wydaniu „Wydarzeń” zamiast „Gościa Wydarzeń” będzie emitowany od poniedziałku do piątku nowy, dłuższy program „Wydarzenia i opinie”. W różne dni będą go prowadziły Dorota Gawryluk, Agnieszka Mosór i Joanna Wrześniewska-Sieger. Czytaj więcej...
  ***
  „Nasz Dziennik” zamieścił wzór zgłoszenia do prokuratury plakatu PO, na którym „Rydzyk wziął 94 mln zł dotacji” Na kolejnym plakacie Platformy Obywatelskiej krytykującym premie i dotacje przyznawane przez obóz rządzących znalazł się o. Tadeusz Rydzyk. - Atakowali i atakują nas cały czas przeróżnymi kłamstwami, a najbardziej tym, jaki to rzekomo jestem bogaty. To wszystko miało służyć temu, żeby zniechęcić ludzi, żeby nie utrzymywali naszych katolickich mediów - skomentował o. Tadeusz Rydzyk. A „Nasz Dziennik” zachęca czytelników, żeby zgłaszali plakat do prokuratury. Czytaj więcej..
  ***
  Dziennikarze śledczy z Czech czują się zastraszani przez policję Troje dziennikarzy śledczych, którzy m.in. zajmują się biznesową działalnością szefa ruchu ANO, premiera Andreja Babisza, przekazało w czwartek agencji CTK oświadczenie, w którym sugerują, że policja chce ich zastraszyć lub zniechęcić do dalszej pracy. Czytaj więcej..
  ***
  Krzysztof Czabański grozi pozwem za sugestie, że dostał 72 tys. zł nagród jako wiceminister kultury Szef Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański zapowiada wystąpienie do prokuratury i sądu, ponieważ Platforma Obywatelska zarzuca mu wzięcie 72 tysięcy zł nagrody. Czabański utrzymuje, że dostał tylko 6 tys. zł. - Będę domagał się przeprosin i wpłacenia 72 tysięcy na toruńskie schronisko dla zwierząt - zapowiada Czabański w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl. Czytaj więcej...
  ***
  KRRiT o 82 tys. zł na nagrody: przyznano je zgodnie z przepisami, poprzedni skład wydał 6 razy więcej służbowymi kartami Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji potwierdziła, że w ub.r. jej członkowie otrzymali 81,7 tys. zł netto kwartalnych nagród. Jednocześnie zwróciła uwagę, że w 2015 roku poprzedni skład KRRiT dostał 60 tys. nagród, za to jego wydatki służbowymi kartami kredytowymi wyniosły 40 tys. zł, podczas gdy obecni członkowie KRRiT w ub.r. wydali w ten sposób 6,1 tys. zł. Czytaj więcej...
  ***
  Prezes PiS sugeruje, że wywiad z nim dla Wpolityce.pl był nieprawdziwy Jarosław Kaczyński, prezes Prawa i Sprawiedliwości zaprzeczył, że w wywiadzie dla serwisu Wpolityce.pl mówił, że radził Beacie Szydło: „pokaż proszę pazurki”. Czytaj więcej...
  ***
  KRRiT ma zastrzeżenia do nowych telewizji naziemnych Żaden z nowych telewizyjnych kanałów naziemnych nie był tworzony zgodnie ze wszystkimi obowiązkami wynikającymi z koncesji – stwierdziła Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. Czytaj więcej...
 • WYDARZENIA

  Laureaci Nagród SDP
  21 marca , pierwszego dnia wiosny,jak zaznaczył prezes Krzysztof Skowroński, w Domu Dziennikarza w Warszawie odbyła się uroczystość rozdania dorocznych nagród SDP.Poniżej lista laureatów.
  Czytaj więcej...
 • PARTNERZY

  infor_logo


 • FACEBOOK

 • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

  legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
 • Menu

 • Międzynarodowa Federacja Dziennikarzy


  Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest organizacją członkowską Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy.
 • Tagi

 • ARCHIWUM