Święto pianistyki w Słupsku

| 7 wrz 2014  17:37 | Brak komentarzy

fpp 001

W sobotę, 6 września br. zainaugurowano w Słupsku 48 Festiwal Pianistyki Polskiej. Doroczna impreza muzyczna, pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zorganizowana przez Słupskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne, potrwa do 12 września.

 

W koncercie inauguracyjnym Marek Bracha wykonał II Koncert fortepianowy f-moll op. 21 Fryderyka Chopina, a Mariola Cieniawa – Puchała II Koncert fortepianowy c-moll op.18 Sergieja Rachmaninowa. Orkiestrę Polskiej Filharmonii „Sinfonia Baltica” prowadził Bohdan Jarmołowicz.

           

W niedzielę – koncert kameralny z udziałem Bartosza Bednarczyka – fortepian , Jakuba Jakowicza – skrzypce , Katarzyny Budnik – Gałązki – altówka i Marcina Zdunika – wiolonczela. W poniedziałek w Sali Rycerskiej Zamku Książąt Pomorskich zaczynają się koncerty i recitale w ramch Estrady Młodych, a w Sali Filharmonii i Teatru zapowiedziany jest wielce oczekiwany koncert jazzowy Leszka Możdżera.

10 września, z okazji 50- lecia STSK, odbędzie się uroczysty koncert z udziałem Andrzeja Tatarskiego i Macieja Pabicha oraz zespołu Poetic Jazz Ensamble.W programie tego interesujacego koncertu 10 utworów na orkiestrę symfoniczną i kwartet jazzowy.

Na zakończenie FPP wystąpią laureaci Estrady Młodych Słupsk '2014 oraz Grzegorz Niemczuk z I Koncertem fortepianowym b-moll op.23 Piotra Czajkowskiego.

*

Od 48. lat nieprzerwanie, zawsze w pierwszym tygodniu września, w Słupsku rozbrzmiewają fortepiany, dla melomanów święto pianistyki. W latach minionych koncertowali najwybitniejsi z wybitnych m.in. Halina Czerny – Stefańska, Lidia Grychtołówna, Barbara Hesse – Bukowska, Ryszard Bakst , Jerzy Godziszewski i Władysław Kędra, Józef Kański, Marek Drewnowski, Adam Harasiewicz, Witold Małcużyński, Janusz Olejniczak, Ewa Osińska, Leszek Możdżer, Krystian Zimerman, Rafał Blechacz. Niektórzy wielokrotnie.

W 2016 roku przypadnie 50–lecie Festiwalu, pod wieloma względami wyjątkowego. Dlaczego wyjątkowego? Ponieważ tak poważna impreza muzyczna odbywa się z dala od centrów kulturalnych, od stolicy i mimo wielu przeciwności w ostatnich latach, nikłego wsparcia ze strony tych, którzy powinni pomagać, borykając się z kłopotami finansowymi – Festiwal trwa i rozwija się z roku na rok.

Za czasów Jerzego Waldorffa – wielkiego orędownika i propagatora Festiwalu, w ogólnopolskich programach radia i telewizji nie brakowało relacji i retransmisji z wydarzeń festiwalowych. Były reportaże, wywiady i recenzje. Jerzy Waldorff osobiście zabiegał o medialny rozgłos. Podkreślał wielokrotnie, że słupski Festiwal, jako ewenement w tej kategorii na skalę europejską, może światową, zasługuje na popularyzację.

                       

W tym roku patronat medialny – wśród wielu innych – sprawuje Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej.                                                                                                                   

Andrzej Maślankiewicz

zostanie

Komentarze

Pozostaw komentarz:





  • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

    legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
  • POLECAMY

    Dziennikarz Olsztyński 4/2023  
    BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

    Więcej...


    Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

    Więcej ...


    Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

    Więcej ...


    Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

    Więcej ...



    Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

    Więcej...

     

  • RADA ETYKI MEDIÓW

  • ***

    witryna4
    To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

    Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

    ***

  • PARTNERZY

    infor_logo


  • ***

  • FACEBOOK

  • ARCHIWUM

  • Fundusze UE

    Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

    Więcej...