Święto pianistyki w Słupsku

| 7 Wrz 2014  17:37 | Brak komentarzy

fpp 001

W sobotę, 6 września br. zainaugurowano w Słupsku 48 Festiwal Pianistyki Polskiej. Doroczna impreza muzyczna, pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zorganizowana przez Słupskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne, potrwa do 12 września.

 

W koncercie inauguracyjnym Marek Bracha wykonał II Koncert fortepianowy f-moll op. 21 Fryderyka Chopina, a Mariola Cieniawa – Puchała II Koncert fortepianowy c-moll op.18 Sergieja Rachmaninowa. Orkiestrę Polskiej Filharmonii „Sinfonia Baltica” prowadził Bohdan Jarmołowicz.

           

W niedzielę – koncert kameralny z udziałem Bartosza Bednarczyka – fortepian , Jakuba Jakowicza – skrzypce , Katarzyny Budnik – Gałązki – altówka i Marcina Zdunika – wiolonczela. W poniedziałek w Sali Rycerskiej Zamku Książąt Pomorskich zaczynają się koncerty i recitale w ramch Estrady Młodych, a w Sali Filharmonii i Teatru zapowiedziany jest wielce oczekiwany koncert jazzowy Leszka Możdżera.

10 września, z okazji 50- lecia STSK, odbędzie się uroczysty koncert z udziałem Andrzeja Tatarskiego i Macieja Pabicha oraz zespołu Poetic Jazz Ensamble.W programie tego interesujacego koncertu 10 utworów na orkiestrę symfoniczną i kwartet jazzowy.

Na zakończenie FPP wystąpią laureaci Estrady Młodych Słupsk ‚2014 oraz Grzegorz Niemczuk z I Koncertem fortepianowym b-moll op.23 Piotra Czajkowskiego.

*

Od 48. lat nieprzerwanie, zawsze w pierwszym tygodniu września, w Słupsku rozbrzmiewają fortepiany, dla melomanów święto pianistyki. W latach minionych koncertowali najwybitniejsi z wybitnych m.in. Halina Czerny – Stefańska, Lidia Grychtołówna, Barbara Hesse – Bukowska, Ryszard Bakst , Jerzy Godziszewski i Władysław Kędra, Józef Kański, Marek Drewnowski, Adam Harasiewicz, Witold Małcużyński, Janusz Olejniczak, Ewa Osińska, Leszek Możdżer, Krystian Zimerman, Rafał Blechacz. Niektórzy wielokrotnie.

W 2016 roku przypadnie 50–lecie Festiwalu, pod wieloma względami wyjątkowego. Dlaczego wyjątkowego? Ponieważ tak poważna impreza muzyczna odbywa się z dala od centrów kulturalnych, od stolicy i mimo wielu przeciwności w ostatnich latach, nikłego wsparcia ze strony tych, którzy powinni pomagać, borykając się z kłopotami finansowymi – Festiwal trwa i rozwija się z roku na rok.

Za czasów Jerzego Waldorffa – wielkiego orędownika i propagatora Festiwalu, w ogólnopolskich programach radia i telewizji nie brakowało relacji i retransmisji z wydarzeń festiwalowych. Były reportaże, wywiady i recenzje. Jerzy Waldorff osobiście zabiegał o medialny rozgłos. Podkreślał wielokrotnie, że słupski Festiwal, jako ewenement w tej kategorii na skalę europejską, może światową, zasługuje na popularyzację.

                       

W tym roku patronat medialny – wśród wielu innych – sprawuje Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej.                                                                                                                   

Andrzej Maślankiewicz

zostanie

Komentarze

Pozostaw komentarz:

 • SZLIF

  „SZLIF”: Numer rozmaitości!
  „Od rockmana do trenera”, „Sam sobie uszyj” czy „Kobieca siła” to tylko kilka z wielu przyciągających wzrok tytułów, znajdujących się w lutowym numerze „Szlifu”. Młodzi dziennikarze jak zwykle nie zwiedli i zdecydowali się opowiedzieć nam o fascynujących rzeczach, zjawiskach, historiach. Czytaj więcej...
 • W mediach

  JERZY URBAN OBRAZIŁ, NIE OBRAŻAJĄC, A TVP NIE NARUSZYŁA GODNOŚCI - NARUSZAJĄC
  TVP nie naruszyła godności Waldemara Sadowskiego - uznał warszawski sąd okręgowy i w całości oddalił pozew przeciwko telewizji publicznej. Sędzia Krzysztof Świderski uzasadniał, że powód nie wykazał, że TVP naruszyła jego godność. Sadowski ma zapłacić 737 zł tytułem zwrotu kosztów procesu.
  Czytaj więcej...  
  ***
  Rzecznik prezydenta krytykuje TVP za „Wiadomości” po śmierci Adamowicza „Myślę, że tak jak i wiele osób tak samo pan prezydent jest krytyczny wobec tego, co się stało” – tak skomentował w RMF FM postawę Telewizji Polskiej w ostatnich dniach rzecznik prezydenta RP Błażej Spychalski. Czytaj więcej...
  ***
  Autor materiału „Wiadomości” o mowie nienawiści dostał etat i poleciał do Panamy Maciej Sawicki, autor głośnego materiału „Wiadomości” o mowie nienawiści, wyemitowanego po śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, dostał etat w TVP i będzie relacjonować Światowe Dni Młodzieży w Panamie – wynika z informacji „Presserwisu„. Czytaj więcej...
  ***
  TVP manipulowała przekazem z pogrzebu prezydenta Gdańska Według komentatorów Telewizja Polska, relacjonując uroczystości pogrzebowe prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, dopuściła się manipulacji. – Nie sądziłem, że dożyję takich czasów – mówi Andrzej Stankiewicz z Onetu. Czytaj więcej...
  ***
  Zespół radiowej Dwójki krytykuje zdjęcie z anteny audycji "Archiwalnia" 40 pracowników i współpracowników Programu II Polskiego Radia podpisało list do zarządu i prezydium rady programowej Polskiego Radia w obronie audycji Tomasza Obertyna "Archiwalnia", którą zdjęto z anteny. "Decyzja o zaprzestaniu emisji Archiwalni godzi bezpośrednio w nasz program i nas jako zespół" - napisali. Czytaj więcej...
  ***
  Wydawcy spotkają się z Orlenem i Alior Bankiem w sprawie przyszłości Ruchu W najbliższych dniach wydawcy spotkają się z przedstawicielami Orlenu i Alior Banku. Według prezesa Izby Wydawców Prasy Bogusława Chraboty realne jest, by Ruch do końca stycznia przygotował kompletny plan restrukturyzacji. "Puls Biznesu" twierdzi z kolei, że dystrybutor, którego zadłużenie sięga pół miliarda zł, jest bliski upadku. Czytaj więcej...
 • POLECAMY

 • ***

  witryna4
  To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

  Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

  ***

 • PARTNERZY

  infor_logo


 • FACEBOOK

 • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

  legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
 • Menu

 • Międzynarodowa Federacja Dziennikarzy


  Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest organizacją członkowską Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy.
 • Tagi

 • ARCHIWUM