Święto pianistyki w Słupsku

| 7 Wrz 2014  17:37 | Brak komentarzy

fpp 001

W sobotę, 6 września br. zainaugurowano w Słupsku 48 Festiwal Pianistyki Polskiej. Doroczna impreza muzyczna, pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zorganizowana przez Słupskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne, potrwa do 12 września.

 

W koncercie inauguracyjnym Marek Bracha wykonał II Koncert fortepianowy f-moll op. 21 Fryderyka Chopina, a Mariola Cieniawa – Puchała II Koncert fortepianowy c-moll op.18 Sergieja Rachmaninowa. Orkiestrę Polskiej Filharmonii „Sinfonia Baltica” prowadził Bohdan Jarmołowicz.

           

W niedzielę – koncert kameralny z udziałem Bartosza Bednarczyka – fortepian , Jakuba Jakowicza – skrzypce , Katarzyny Budnik – Gałązki – altówka i Marcina Zdunika – wiolonczela. W poniedziałek w Sali Rycerskiej Zamku Książąt Pomorskich zaczynają się koncerty i recitale w ramch Estrady Młodych, a w Sali Filharmonii i Teatru zapowiedziany jest wielce oczekiwany koncert jazzowy Leszka Możdżera.

10 września, z okazji 50- lecia STSK, odbędzie się uroczysty koncert z udziałem Andrzeja Tatarskiego i Macieja Pabicha oraz zespołu Poetic Jazz Ensamble.W programie tego interesujacego koncertu 10 utworów na orkiestrę symfoniczną i kwartet jazzowy.

Na zakończenie FPP wystąpią laureaci Estrady Młodych Słupsk ‚2014 oraz Grzegorz Niemczuk z I Koncertem fortepianowym b-moll op.23 Piotra Czajkowskiego.

*

Od 48. lat nieprzerwanie, zawsze w pierwszym tygodniu września, w Słupsku rozbrzmiewają fortepiany, dla melomanów święto pianistyki. W latach minionych koncertowali najwybitniejsi z wybitnych m.in. Halina Czerny – Stefańska, Lidia Grychtołówna, Barbara Hesse – Bukowska, Ryszard Bakst , Jerzy Godziszewski i Władysław Kędra, Józef Kański, Marek Drewnowski, Adam Harasiewicz, Witold Małcużyński, Janusz Olejniczak, Ewa Osińska, Leszek Możdżer, Krystian Zimerman, Rafał Blechacz. Niektórzy wielokrotnie.

W 2016 roku przypadnie 50–lecie Festiwalu, pod wieloma względami wyjątkowego. Dlaczego wyjątkowego? Ponieważ tak poważna impreza muzyczna odbywa się z dala od centrów kulturalnych, od stolicy i mimo wielu przeciwności w ostatnich latach, nikłego wsparcia ze strony tych, którzy powinni pomagać, borykając się z kłopotami finansowymi – Festiwal trwa i rozwija się z roku na rok.

Za czasów Jerzego Waldorffa – wielkiego orędownika i propagatora Festiwalu, w ogólnopolskich programach radia i telewizji nie brakowało relacji i retransmisji z wydarzeń festiwalowych. Były reportaże, wywiady i recenzje. Jerzy Waldorff osobiście zabiegał o medialny rozgłos. Podkreślał wielokrotnie, że słupski Festiwal, jako ewenement w tej kategorii na skalę europejską, może światową, zasługuje na popularyzację.

                       

W tym roku patronat medialny – wśród wielu innych – sprawuje Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej.                                                                                                                   

Andrzej Maślankiewicz

zostanie

Komentarze

Pozostaw komentarz:

 • POLECAMY

 • SZLIF

  „Szlif”; Jest dla nich nadzieja!
  Powszechnie uważa się, że współczesną młodzież obchodzi tylko czubek własnego nosa. Całymi dniami wpatrzeni w smartfony, nie robią nic produktywnego. Nie mają wyrobionych poglądów, nie interesują się wydarzeniami na świecie czy w swojej ojczyźnie, a co dopiero w lokalnej społeczności.
  Na szczęście w jednym z wrocławskich liceów, a konkretnie w Ogólnokształcącym nr XIII im. Aleksandra Fredry, działa grupa uczniów, która jest idealnym zaprzeczeniem tego stereotypu. Ci młodzi adepci sztuki dziennikarskiej co miesiąc wydają kolejny numer gazety „Szlif”, która istnieje nieprzerwanie od 2002 roku. Czytaj więcej...
 • ***

  witryna4
  To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

  Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

  ***

 • PARTNERZY

  infor_logo


 • FACEBOOK

 • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

  legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
 • Menu

 • Międzynarodowa Federacja Dziennikarzy


  Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest organizacją członkowską Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy.
 • Tagi

 • ARCHIWUM