Sukces reżysera, czyli … zderzenie dwóch Osobowości w teatrze telewizji

| 15 Kwi 2019  08:38 | Brak komentarzy

Temat od lat aktualny: stosunki rodzice – dzieci i … czas. Sztuki o konfliktach i zawiłych stosunkach w rodzinie wystawiają teatry, powstają filmy. Ciągle wzbudzają dyskusje. Dawno jednak polski widz – tym razem teatralny i telewizyjny – nie zobaczył tak różnych interpretacji sztuki, przygotowanych przez jednego reżysera!

Rafał Sabara przygotował „Lekcje miłości” Iriny Waśkowskiej dla Teatru im. Jaracza w Łodzi (polska prapremiera tej sztuki odbyła się w marcu 2015). Po raz drugi reżyser przygotował „Lekcje miłości” dla Teatru Telewizji TVP w sezonie 2017/2018. To właśnie w tym spektaklu spotkały się Ewa Dałkowska (matka) i Edyta Jungowska (córka).

Duet aktorski otrzymał za te role nagrodę im. Stefana Treugutta, przyznawaną za osiągnięcia w teatrze telewizyjnym. Jurorzy tej nagrody, z polskiej sekcji AICT/Klubu Krytyki Teatralnej Stowarzyszenia Dziennikarzy RP wyróżnili znakomite aktorki „za dychotomiczną kreację: pełną pasji, wykluczeń, przeciwności, a finalnie jedności”.

„Lekcje miłości” to historia niemłodej już Łarisy, która mieszka w małym, ciasnym mieszkaniu z matką. Widz jest świadkiem trudnych i czasem toksycznych relacji rodzinnych, ekstremalnych emocji i prób osiągnięcia porozumienia na przekór krzywdom i rozczarowaniom.

O niezwykłej grze Ewy Dałkowskiej i Edyty Jungowskiej mówił w laudacji podczas uroczystości wręczenia nagrody w Domu Dziennikarza 13 kwietnia br. Grzegorz Mrówczyński. „Sztuka z pozoru banalna o prostej fabule dotyczy wieczornej rozmowy matki i córki. (…) Autorka nie oszczędza swoich bohaterek, ale i nie moralizuje. Pokazuje świat absurdów życia codziennego, rywalizację o większe wzajemne pretensje, a nawet próby zdominowania drugiej osoby. Wartością sztuki jest podjęcie przez Irinę Waśkowską ważnego i delikatnego, jak się zdaje tematu relacji matki i córki, stanowiącego niekiedy rodzaj obyczajowego tabu”.

Rzeczywiście „wspaniały rezultat pracy obu pań stał się główną siłą i wartością „Lekcji miłości”. Warto zaprosić do obejrzenia tych lekcji (pod linkiem: https://vod.tvp.pl/video/lekcje-milosci,lekcje-milosci,34456555) i zgodzić się z autorem laudacji, że to „jak u Czechowa świadomość zmarnowanego życia bohaterek i niebanalny humor, a jak u Becketta boleśnie odczuwalny upływ czasu i egzystencjalny pesymizm, że oto bez zewnętrznych ograniczeń sami sobie potrafimy stworzyć problemy”. Zobaczyliśmy to w spektaklu telewizyjnym „bez wątpliwości dzięki mistrzostwu Ewy Dałkowskiej i Edyty Jungowskiej”.

Zachęcam do obejrzenia, bo jak mówił o realizacji telewizyjnej szef KTT, redaktor Tomasz Miłkowski: „Nie szło łatwo, ale liczy się efekt”. Spektakl zrealizowano w rekordowo krótkim czasie – w ciągu czterech dni, w małym studio telewizyjnym, ale połączenie „zupełnie innych osobowości aktorskich i szydełkowe szycie tekstu przez reżysera” (to także Miłkowski) przyniosło w efekcie obu Artystkom cenioną nagrodę. Choć, jak mówiła Edyta Jungowska „rodziłyśmy tę rolę z Ewą”, a Ewa Dałkowska dodawała, że na planie „szaleństwo odbywało się między nami, ekipa przysiadała”.

Cóż dodać? Ewa Dałkowska spędziła 30 lat z Huebnerem, a Edytę Jungowską ukształtował teatr Hanuszkiewicza. I to zobaczyliśmy w nagrodzonych „Lekcjach miłości”!

Barbara Janiszewska

fot. Marzena Dobosz

Komentarze

Pozostaw komentarz:

 • POLECAMY

 • Dziennikarz Olsztyński 3/2019

 • SZLIF

  „SZLIF”: Młodzieżowy punkt widzenia
  W najnowszym numerze „Szlifu” młodzi dziennikarze kolejny raz udowodnili, że inspiracje do swoich artykułów czerpią z otaczającej ich codzienności. Nie dziwi więc to, że w czerwcowej odsłonie gazety możemy przeczytać o atrakcjach Wrocławia, powracającej modzie na różne rzeczy czy o sztuce tatuażu i nowych technologiach, wypierających stare formy komunikacji. Każdy znajdzie coś dla siebie!
  Czytaj więcej...
 • ***

  witryna4
  To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

  Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

  ***

 • PARTNERZY

  infor_logo


 • FACEBOOK

 • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

  legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
 • Menu

 • Międzynarodowa Federacja Dziennikarzy


  Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest organizacją członkowską Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy.
 • ARCHIWUM