STOWARZYSZENIE DZIENNIKARZY RP POPIERA POSTULATY GDAŃSKIEJ MŁODZIEŻY

| 6 Lut 2019  19:30 | komentarze 2

Fot: Marcin Gadomski, PAP

Ulicami Gdańska przeszedł „Marsz ponad podziałami” organizowany przez młodzież szkół średnich.

Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej z radością i satysfakcją przyjęło wiadomość o spontanicznej akcji gdańskiej młodzieży. Oto wszelkie utyskiwania na temat bierności młodych Polaków poszły do lamusa. Wprawdzie pierwsza jaskółka wiosny nie czyni, ale wiele wskazuje, że nie będzie to jednorazowy zryw. Starannie opracowane postulaty, mądre wypowiedzi organizatorów marszu dobrze rokują. Podpisujemy się postulatami gdańskiej młodzieży. Życzymy organizatorom wytrwałości i wielu pomysłów pro publico bono. Poniżej zamieszczamy relację z „Marszu ponad podziałami i opisanie 21 postulatów.


Marsz ruszył w środę o godzinie 12 sprzed Dworu Artusa i przeszedł ulicami Gdańska na plac Solidarności, gdzie znajduje się Pomnik Poległych Stoczniowców.- Mówiliśmy o szacunku i o tym, że możemy się kochać, ale nie musimy. Możemy się lubić, ale nie musimy. Musimy się jednak przede wszystkim szanować, bo poglądów jest wiele. Tyle ile osób, tyle poglądów. Najważniejszy jest szacunek – mówiła podczas marszu Julia Borzeszkowska, organizatorka manifestacji, uczennica klasy maturalnej w III Liceum Ogólnokształcącym w Gdańsku.

Na placu odczytano 21 postulatów, które mają nawiązywać do postulatów strajkowych z sierpnia 1980 roku.- To miało być jasne, symboliczne nawiązanie do Solidarności. Trochę przekształciliśmy te postulaty. To są postulaty XXI wieku, nasze aktualne potrzeby – tłumaczyła Zofia Miąskowska. „Przydałaby się wielu z nas mała lekcja kultury słowa”- Pierwszym naszym postulatem jest prośba i apel do polityków o język stosowany w debacie publicznej. Mamy wrażenie, że często przydałaby się wielu z nas mała lekcja kultury słowa, zarówno w parlamencie, ale też w szkołach i innych miejscach. Są też postulaty odnoszące się do tolerancji i braku podziałów – powiedziała we wtorek na konferencji prasowej Julia Borzeszkowska. Dodała, że po odczytaniu w środę postulatów w ciągu kilku następnych dni zostaną one wysłane do prezydenta RP, premiera oraz marszałków Sejmu i Senatu.

Postulaty: Apelujemy o podwyższenie poziomu debaty publicznej. Zwracamy się do polityków o zaprzestanie celowego pogłębiania podziałów społeczeństwa. Żądamy niezależnych, obiektywnych mediów publicznych. Chcemy, aby organy państwowe działały zgodnie z prawem. Apelujemy o zwiększenie mocy sprawczej młodzieżowych rad miejskich oraz samorządów uczniowskich. Żądamy wprowadzenia kształcenia obywatelskiego, jako przedmiotu szkolnego na WSZYSTKICH etapach edukacji. Żądamy wprowadzenia do szkół warsztatów z zakresu przeciwdziałania nienawiści i przemocy. Apelujemy o szerzenie wartości, jaką jest tolerancja w społeczeństwie. Przypominamy, że wolność słowa kończy się na wolności drugiego człowieka. Żądamy, aby na nienawiść nie odpowiadać nienawiścią. Chcemy równego traktowania wszystkich orientacji seksualnych. STOP dyskryminacji na tle etnicznym i rasowym. Żądamy równouprawnienia ze względu na płeć. Chcemy zaprzestania dyskryminacji poglądów politycznych. KONIEC z szerzeniem stereotypów w społeczeństwie. Wnosimy o aktywizację placówek szkolnych w godzinach popołudniowych, pod kątem zajęć ogólnorozwojowych, artystycznych, sportowych. Apelujemy o stworzenie miejsc przeznaczonych dla młodzieży w celu jej integracji. Chcemy zwiększenia aktywizacji społeczno-politycznej wśród młodych ludzi. Apelujemy o uszanowanie instytucji kulturalnych i nieangażowanie się polityków w ich działalność. Apelujemy o szanowanie wspólnego dobra, jakim jest środowisko naturalne .Nic o nas bez nas – wszystkich.

Źródło: TVN

Komentarze

komentarze 2 do “STOWARZYSZENIE DZIENNIKARZY RP POPIERA POSTULATY GDAŃSKIEJ MŁODZIEŻY”

 1. wojciech
  czwartek, 7 - Lut - 2019, godz. 11:50

  Przed wieloma wiekami, rzymski mąż stanu, mówca, filozof – Marcus Tullius Cicero zwany Cyceronem, w jednym ze swoich dzieł („O starości”) pisał m.in.(cyt.):”Brak rozwagi jest cechą młodości, rozsądek przychodzi wraz ze starością” (koniec cyt.). Ta myśl Cycerona była i jest przytaczana przy różnych okazjach, a tu raptem, gdańska szkolna młodzież pokazała, że może być inaczej. Droga młodzieży! Trzymam za Was kciuki, pozdrowienia.
  Wojciech Grabowski – przewodniczący Naczelnego Sądu Dziennikarskiego SDRP

 2. Maciej Hoffmann
  niedziela, 10 - Lut - 2019, godz. 21:31

  Drodzy Państwo, w imieniu całego zespołu Młodych Ponad Podziałami chcielibyśmy bardzo serdecznie podziękować za poparcie naszych postulatów. Jesteśmy wdzięczni, że takie środowisko jak Państwo, stoi za nami murem.

Pozostaw komentarz:

 • POLECAMY

 • Dziennikarz Olsztyński 3/2019

 • SZLIF

  „SZLIF”: Młodzieżowy punkt widzenia
  W najnowszym numerze „Szlifu” młodzi dziennikarze kolejny raz udowodnili, że inspiracje do swoich artykułów czerpią z otaczającej ich codzienności. Nie dziwi więc to, że w czerwcowej odsłonie gazety możemy przeczytać o atrakcjach Wrocławia, powracającej modzie na różne rzeczy czy o sztuce tatuażu i nowych technologiach, wypierających stare formy komunikacji. Każdy znajdzie coś dla siebie!
  Czytaj więcej...
 • W mediach

  JERZY URBAN OBRAZIŁ, NIE OBRAŻAJĄC, A TVP NIE NARUSZYŁA GODNOŚCI - NARUSZAJĄC
  TVP nie naruszyła godności Waldemara Sadowskiego - uznał warszawski sąd okręgowy i w całości oddalił pozew przeciwko telewizji publicznej. Sędzia Krzysztof Świderski uzasadniał, że powód nie wykazał, że TVP naruszyła jego godność. Sadowski ma zapłacić 737 zł tytułem zwrotu kosztów procesu.
  Czytaj więcej...  
  ***
  Rzecznik prezydenta krytykuje TVP za „Wiadomości” po śmierci Adamowicza „Myślę, że tak jak i wiele osób tak samo pan prezydent jest krytyczny wobec tego, co się stało” – tak skomentował w RMF FM postawę Telewizji Polskiej w ostatnich dniach rzecznik prezydenta RP Błażej Spychalski. Czytaj więcej...
  ***
  Autor materiału „Wiadomości” o mowie nienawiści dostał etat i poleciał do Panamy Maciej Sawicki, autor głośnego materiału „Wiadomości” o mowie nienawiści, wyemitowanego po śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, dostał etat w TVP i będzie relacjonować Światowe Dni Młodzieży w Panamie – wynika z informacji „Presserwisu„. Czytaj więcej...
  ***
  TVP manipulowała przekazem z pogrzebu prezydenta Gdańska Według komentatorów Telewizja Polska, relacjonując uroczystości pogrzebowe prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, dopuściła się manipulacji. – Nie sądziłem, że dożyję takich czasów – mówi Andrzej Stankiewicz z Onetu. Czytaj więcej...
  ***
  Zespół radiowej Dwójki krytykuje zdjęcie z anteny audycji "Archiwalnia" 40 pracowników i współpracowników Programu II Polskiego Radia podpisało list do zarządu i prezydium rady programowej Polskiego Radia w obronie audycji Tomasza Obertyna "Archiwalnia", którą zdjęto z anteny. "Decyzja o zaprzestaniu emisji Archiwalni godzi bezpośrednio w nasz program i nas jako zespół" - napisali. Czytaj więcej...
  ***
  Wydawcy spotkają się z Orlenem i Alior Bankiem w sprawie przyszłości Ruchu W najbliższych dniach wydawcy spotkają się z przedstawicielami Orlenu i Alior Banku. Według prezesa Izby Wydawców Prasy Bogusława Chraboty realne jest, by Ruch do końca stycznia przygotował kompletny plan restrukturyzacji. "Puls Biznesu" twierdzi z kolei, że dystrybutor, którego zadłużenie sięga pół miliarda zł, jest bliski upadku. Czytaj więcej...
 • ***

  witryna4
  To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

  Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

  ***

 • PARTNERZY

  infor_logo


 • FACEBOOK

 • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

  legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
 • Menu

 • Międzynarodowa Federacja Dziennikarzy


  Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest organizacją członkowską Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy.
 • ARCHIWUM