„Sto lat!” dla redaktorów Figasa i Heńka

| 18 Lut 2014  20:58 | Brak komentarzy

Jubileuszowy grawerton wręcza koledze Zdzisławowi Heńkowi, Prezes Kieleckiego Oddziału SDRP Danuta Parol

Jubileuszowy grawerton wręcza koledze Zdzisławowi Heńkowi, Prezes Kieleckiego Oddziału SDRP Danuta Parol

Zaczęło się od życzeń i tradycyjnego jubileuszowego „Sto lat!”. Były też inne toasty, życzliwe jubilatom wspominki i podawane z rąk do rąk archiwalne czarno-białe fotki. Wśród młodszych kolegów 80-latkowie Jerzy Figas i Zdzisław Heńk prezentowali się dostojnie, przypominali swoje dziennikarskie boje. Tamte lata odżyły w otoczeniu zaproszonych koleżanek i kolegów, niegdyś redaktorów: „Słowa Ludu”, „Życia Radomskiego”, „Radia Kielce”, „Echa Dnia” i „Tygodnika Radomskiego”.

Jubilaci znają się od wczesnej młodości i choć jeden z nich zajmował się redagowaniem gazety, przewodząc wydawaniu radomskiego „Słowa Ludu”, a drugi posługiwał się mikrofonem w Radio Kielce, ich zadaniem było przekazywanie czytelnikom i słuchaczom informacji z miast i wiosek oraz praktyczne przygotowywanie młodych koleżanek i kolegów do zawodu żurnalisty. Przez wiele lat prowadzili też autorskie, popularne w Radomiu imprezy kulturalne pod nazwą „Żywe Słowo”.

Podczas jubileuszu w przytulnej „Cechowiance” przypominały swoje początki na antenie Polskiego Radia – Jolanta Czudak i Małgorzata Pirosz. O ciekawych epizodach z pracy w „Słowie” mówili Wojciech Szczepański, Barbara Koś, Bożena Dobrzyńska. Julita Twardowska, Wiesława Sadowska, Zofia Dziedzic, Marek Niwiński, Jerzy Madejski i Marek Oleszczuk, z dużą swadą prowadzący spotkanie. Adam Włodarczyk wspominał niepowtarzalną atmosferę w redakcji „Słowa ”. Red. Mieczysław Kaca wręczył autorom popularnego w Radomiu cyklicznego programu „Żywe Słowo” reprodukcję fotografii, na której rozpytują go w związku z przygotowywaniem sygnalnego numeru „Tygodnika Radomskiego”. Powstającą redakcję zasilili przecież kadrowo głównie redaktorzy wywodzący się ze „Słowa Ludu”. Poza naczelnym TR także: Wiesława Sadowska, Eugeniusz Królicki, Marek Niwiński, Tadeusz Maciej Zając i Jan Wojszko, w późniejszym okresie także Mirosław Kida i Marek Oleszczuk. W superlatywach mówił o zasługach jubilatów Stefan Młodawski, animator radomskiej kultury, red. nacz. czasopisma „Kontakt”, a następnie szef radomskiego wydania „Echa Dnia”. Nie mogło zabraknąć niezastąpionej Krysi Neska, w jednej osobie szefowej sekretariatu „Słowa”, teletypistki, rachmistrzyni itp.

Spotkanie zaszczycili obecnością przedstawiciele władz Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej z prezesem Zarządu Głównego SD RP Jerzym Domańskim i sekretarzem generalnym tej organizacji Andrzejem Maślankiewiczem oraz dziennikarze kieleccy, członkowie Zarządu Oddziału Kielecko-Radomskiego SD RP: Danuta Półrola-Parol, Jolanta Majecka, Jerzy Chrobot i Jerzy Daniel. Goście wręczyli jubilatom portrety, dziękowali za wkład pracy w rozwój radomskiego środowiska dziennikarskiego oraz szeroko rozumianej kultury w regionie, red. Jerzemu Figasowi, także jako sędziemu piłkarskiemu i działaczowi sportowemu, niestrudzonemu popularyzatorowi piłki nożnej.

Prezes Zarządu Głównego SDRP – Jerzy Romański gratuluje Jubilatom Zdzisławowi Heńkowi i Jerzemu Figasowi

Prezes Zarządu Głównego SDRP – Jerzy Romański gratuluje Jubilatom Zdzisławowi Heńkowi i Jerzemu Figasowi

Komentarze

Pozostaw komentarz:

 • POLECAMY

 • SZLIF

  „Szlif”; Jest dla nich nadzieja!
  Powszechnie uważa się, że współczesną młodzież obchodzi tylko czubek własnego nosa. Całymi dniami wpatrzeni w smartfony, nie robią nic produktywnego. Nie mają wyrobionych poglądów, nie interesują się wydarzeniami na świecie czy w swojej ojczyźnie, a co dopiero w lokalnej społeczności.
  Na szczęście w jednym z wrocławskich liceów, a konkretnie w Ogólnokształcącym nr XIII im. Aleksandra Fredry, działa grupa uczniów, która jest idealnym zaprzeczeniem tego stereotypu. Ci młodzi adepci sztuki dziennikarskiej co miesiąc wydają kolejny numer gazety „Szlif”, która istnieje nieprzerwanie od 2002 roku. Czytaj więcej...
 • ***

  witryna4
  To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

  Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

  ***

 • PARTNERZY

  infor_logo


 • FACEBOOK

 • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

  legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
 • Menu

 • Międzynarodowa Federacja Dziennikarzy


  Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest organizacją członkowską Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy.
 • Tagi

 • ARCHIWUM