Stanowisko SDRP Dolny Śląsk  w sprawie  krytycznej sytuacji w Telewizji Polskiej

| 3 kwi 2014  12:09 | Brak komentarzy

Zarząd SDRP Dolny Śląsk zdecydowanie  popiera wszelkie działania Związków Zawodowych Telewizji Polskiej S.A., zmierzające do uratowania  publicznej telewizji  przed bankructwem i  prywatyzacją. Krytycznie oceniamy działalność Zarządu TVP S.A., zmierzającą do przeniesienia 550 pracowników twórczych, dziennikarzy, montażystów, scenografów i grafików do firmy zewnętrznej – mimo ostrego protestu    i zapowiadanego strajku  wszystkich telewizyjnych związków zawodowych. Podzielamy ich opinię, że jest to forma zwolnienia grupowego.

Pogłębiającą się, coraz bardziej dramatyczną sytuację w  Telewizji Polskiej S.A. zapoczątkował słynny apel premiera  Donalda Tuska o zaprzestanie płacenia abonamentu radiowo-telewizyjnego jako swoistej formy haraczu, a także decyzja o zwolnieniu z tej opłaty wszystkich emerytów. Finansowanie działalności Telewizji Polskiej S.A. od kilku lat dramatycznie spada. Publiczna telewizja, chcąc utrzymać się na rynku mediów elektronicznych i zapewnić pracę części twórców, przede wszystkim programów informacyjnych, rozpoczęła bezwzględną walkę o przetrwanie. Została wbrew woli pracowników uwikłana w rywalizację o rynek reklam, kosztem jakości programów oraz deprecjacji postaw moralno – etycznych.

W katastrofalnej sytuacji są zwłaszcza oddziały terenowe. We wrocławskim oddziale z kilkuset zatrudnionych osób zostało już tylko kilkadziesiąt, przy czym większość stanowią współpracownicy bez stałych etatów. Podobnie dzieje się i w innych regionach kraju.  Powstał nowy kanał TVP Regiony, którego działalność w poszczególnych ośrodkach mają zapewnić wpływy z reklam oraz sponsorzy. Finansowane z budżetu TVP są tylko programy informacyjne. Produkcja innych  zmusza oddziały do poszukiwania finansowania na zewnątrz, często w prywatnych przedsiębiorstwach i instytucjach.  W ten sposób TVP S.A. traci niezależność!

Polska demokratyczna potrzebuje niezależnej, misyjnej telewizji publicznej. TVP S.A. od lat czeka na nową ustawę medialną, określającą warunki finansowania jej działalności – jak dotąd, mimo wielokrotnych deklaracji (w tym ministra kultury i dziedzictwa narodowego), stosowny projekt nie trafił pod obrady parlamentu. Popieramy wszelkie działania związków zawodowych w Telewizji Polskiej S.A., zmierzające do przywrócenia właściwego, godnego finansowania działalności telewizji publicznej, powstrzymania procesu pozbywania się pracowników oraz odzyskania jej niezależności.

Zarząd Stowarzyszenia Dziennikarzy RP Dolny Śląsk

Komentarze

Pozostaw komentarz:





  • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

    legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
  • POLECAMY

    Dziennikarz Olsztyński 4/2023  
    BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

    Więcej...


    Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

    Więcej ...


    Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

    Więcej ...


    Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

    Więcej ...



    Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

    Więcej...

     

  • RADA ETYKI MEDIÓW

  • ***

    witryna4
    To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

    Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

    ***

  • PARTNERZY

    infor_logo


  • ***

  • FACEBOOK

  • ARCHIWUM

  • Fundusze UE

    Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

    Więcej...