Spotkanie seniorów A.D. 2017

| 22 gru 2017  15:31 | Brak komentarzy

Starosłowiańska wieczerza wigilijna

I znów, jak od tylu, tylu lat seniorzy wrocławskich mediow spotkali się w grudniowe popołudnie, by dzieląc się opłatkiem i wspominając minione lata, wyrazić jednocześnie nadzieję, która też stanowiła sens składanych sobie życzeń, na radosne święta Bożego Narodzenia oraz pomyślny nowy, 2018 rok. Stylowe, secesyjne wnętrza restauracji „Galicja” przy ul. Piłsudskiego, kolejny już raz gościły na zorganizowanej staraniem zarządu SDRP – Dolny Śląsk wigilijnej wieczerzy posuniętych już nieco w latach, ale wciąż młodych duchem i energią twórczą tryskających luminarzy pióra, mikrofonu i szklanego ekranu.

Gości serdecznie powitał stojący na czele dolnośląskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy RP red. Ryszard Mulek, który nie zapomniał też przedstawić sponsorów. I słusznie, bo choć pieniądze to podobno sprawa wstydliwa, sercu i hojności sponsorów zawdzięczamy, że podobne spotkania należą już od dawna do dobrej tradycji i stanowią stały punkt w kalendarium Stowarzyszenia.

To im, sponsorom, zawdzięczamy m.in. smakowity barszcz z uszkami, rybne galaretki, czerwone wino i liczne inne specjały tradycyjnie spożywane w trakcie tej jedynej w swoim rodzaju wieczerzy. Słowa podziękowania usłyszeli: Andrzej Dadełlo (prezes grupy DSA Financial), Barbara Szumska (prezes firmy AGOLMA), Bogusław Klik (z firmy AmRest Sp. z o.o.), Sebastian Przewłoka (prezes Zarządu Vecler Sp. z.o.o.), Halina Łoś (prezes ATOM Deweloper Sp.z o.o), Władysław Piszczałka (prezes Przedsiębiorstwa Budowlano – Projektowego MAT), Jan Chorostkowski (prezes PBP DACH – BUD Sp.z.o.o.), Janusz Cymanek (prezes Zarządu Michel Huber Polska) oraz Maciej Kaczmarski (prezes KACZMARSKI GROUP Sp.z o.o).

Tegoroczna impreza miała nietypową oprawę muzyczną. Różne grupy muzyczne uświetniały nam w ubiegłych latach dziennikarską Wigilię. Jestem jednak pewny, ze tegoroczni goście szczególnie zapadli w pamięć . Zespół„RETRO” z Opola, którym kieruje Jurij Mykytiuk pochodzący z Czortkowa na Ukrainie i jest jednocześnie dyrektorem Konsulatu Honorowego Ukrainy w Opolu. Wykonanie polskich kolęd przez ukraińskich gości w naturalny sposób podkreśliło specyficzny styl wykonawczy słowiańskiej muzyki i tak typowy dla słowiańszczyzny zawarty w utworach muzycznych liryzm. Podobną harmonię w religijnych śpiewach (choć bez towarzyszenia instrumentów) można do dziś usłyszeć w świątyniach kościołów wschodnich. Naprawdę, byliśmy świadkami rzeczy pięknej i niecodziennej!

Tym razem będzie mniej o strawie cielesnej, więcej o strawie duchowej – sztuce, mniej też o uczestnikach spotkania, jako że skład osobowy nie odbiegał zbytnio od ubiegłorocznego. Do twórców duchowych uniesień na pewno należą koledzy władający piórem, których działalność nie ogranicza się tylko do dziennikarskich form, ale mieści się już w przedziale literackim. Bo jak tu nie pogratulować red. Janowi Stanisławowi Jeżowi, autorowi m.in. „Limeryków z obrzeży erotyki i polityki 2016 – 2017”, gdy przeczyta się jego sarkastyczną nieco, ale w sumie jakże trafną ocenę tzw. złożonych sytuacji:

Sytuacja jest złożona,

gdyż ją tworzy zło i żona,

ale bardziej jest złożona,

kiedy żona rozłożona.

A przecież obecny był jeszcze Tadeusz Hołubowicz, poeta liryczny zarazem, jak i uprawiający w swej twórczości „literacki historyzm” oparty na własnych przeżyciach . Dziennikarz, literat i kierujący zespołem literackim prezes – z natury człowiek raczej wyciszony i skromny stanowi warty zauważenia, bo istotny element na kulturalnej mapie Wrocławia.

Nie można było nie zauważyć red. Waldemara Niedźwieckiego, wieloletniego prezesa naszego dolnośląskiego SDRP, który tym razem występował w roli autora interesującej pracy o wrocławskim arcybiskupie – seniorze, ks. Henryku Kardynale Gulbinowiczu.

W tym miejscu należy wyrazić żal, że wbrew oczekiwaniom, po raz pierwszy od 21 lat nie danym nam było gościć życzliwego nam Hierarchy na naszej tradycyjnej Wigilii, którego „dopadła” choroba.

Niech mi wybaczą niewymienieni. Koleżanki i Koledzy, było nas prawie 80 osób! Za rok, mam nadzieję, będzie nas podobne grono i uda mi się utrwalić „pro memoria” kolejne osoby. Na razie zaś: Wesołych Świąt i szczęśliwego Nowego 2018 Roku.

Wojciech W. Zaborowski

Komentarze

Pozostaw komentarz:





  • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

    legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
  • POLECAMY

    Dziennikarz Olsztyński 4/2023  
    BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

    Więcej...


    Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

    Więcej ...


    Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

    Więcej ...


    Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

    Więcej ...



    Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

    Więcej...

     

  • RADA ETYKI MEDIÓW

  • ***

    witryna4
    To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

    Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

    ***

  • PARTNERZY

    infor_logo


  • ***

  • FACEBOOK

  • ARCHIWUM