„Skok z wysokości”, czyli…

| 26 Wrz 2018  17:29 | Brak komentarzy

… Nagroda im. Tadeusza Żeleńskiego-Boya za rok 2017 dla Krystyny Jandy. Dlaczego „skok z wysokości”? Uzasadnił to w pięknej laudacji Tomasz Miłkowski. „Jeśli by szukać jakiegoś mianownika artystycznych dokonań Laureatki, na pierwszym miejscu trzeba by wymienić odwagę w podejmowaniu nowych wyzwań. Właściwie to sama artystka podsuwa ten mianownik tytułem jednego ze swych spektakli solistycznych, które przygotowała w Teatrze Polonia – mam na myśli „Skok z wysokości” Leslie Ayvasian. (…) W końcu nie na darmo zawarła przymierze z widzami. Robi to, co zwykle – znowu skoczyła z wysokości”.

Krystyna Janda to już Instytucja. Znakomita Aktorka teatralna, filmowa, reżyserka, doskonale władająca piórem i na dodatek z powodzeniem ( choć borykając się codziennie z problemami i „walcząc jak wściekły pies o widza”) prowadząca dwie sceny stołeczne.

Gratulacje składa Sebastian Wierzbicki

Debiut był naprawdę „przyspieszony”, jeszcze w czasach, gdy była studentką warszawskiej PWST. Masza w „Trzech siostrach” Czechowa w Teatrze Telewizji (1974) otworzyła Jandzie wszystkie drzwi, wybrała teatr na Powiślu (Ateneum). Niewiele później (1977) debiut u Andrzeja Wajdy w „Człowieku z marmuru”. Jej dziennikarka Agnieszka stała się symbolem młodego pokolenia końca lat 70. XX wieku.

Gratulacje składa prezydent Paszyński

Nie była to droga od sukcesu do sukcesu. Często atakowana, ponieważ odważnie wyraża swoją opinię w ważnych sprawach. Ale, jak powiedziała Laureatka podczas uroczystości wręczania Nagrody Boya „co wieczór ocenia się sama” . Z pewnością pomogło Jej owo przymierze z widzami, fundament twórczej pracy. A „można by tym bogactwem obdzielić co najmniej kilka całkiem bogatych biografii” – powiedział o dorobku Krystyny Jandy szef Klubu Krytyki Teatralnej.
Nagrodę otrzymała „za wybitne osiągnięcia artystyczne, ze szczególnym uwzględnieniem sztuki monodramu”. Artystka przyznała, że dowiedziawszy się o tym 76. wyróżnieniu (przed Boyem nagród teatralnych i filmowych wręczono Artystce 75) przeczytała wszystko o nagrodzie i tym bardziej się czuje „bardzo bardzo uhonorowana”.

Krystyna Janda i Tomasz Miłkowski podczas wręczania nagrody

Zna swoich widzów. Ze wzruszeniem mówiła, że podczas spektaklu „Zapisków z wygnania” nikt nie wyciągnął na widowni telefonu! A niektóre „kultowe” przedstawienia widzowie znają niemal na pamięć.

O Jej postawie społecznej świadczy inicjatywa „teatru na ulicy” – na pl. Konstytucji i obok Och-Teatru. Chciała pokazać teatr wszystkim, których zwyczajnie nie stać na bilet. Ogromną radość sprawiła jej informacja, że bezdomny widz obejrzał wszystkie spektakle na placu Konstytucji (pierwszy był „Lament”) i musi pojechać na Ochotę, aby obejrzeć te z repertuaru Och- Teatru. „Na tym polega cud teatru” – mówiła Janda.

Krystyna Janda

Nic dodać, nic ująć. Krytycy, „wyrobieni widzowie”, wielbiciele teatru i… bezdomni! Zatem jeszcze wielu „skoków z wysokości” Pani Krystyno!

Barbara Janiszewska

Komentarze

Pozostaw komentarz:

 • POLECAMY

 • SZLIF

  Nadszedł maj, a wraz z nim nowy numer „Szlifu”.
  Czytając go, zwróciłam uwagę na dużą ilość dat wspominanych w tekstach i postanowiłam stworzyć pewnego rodzaju kalendarium, według młodych adeptów sztuki dziennikarskiej, wyjmując po jednej dacie lub wydarzeniu z każdego artykułu.
  Czytaj więcej...
 • W mediach

  JERZY URBAN OBRAZIŁ, NIE OBRAŻAJĄC, A TVP NIE NARUSZYŁA GODNOŚCI - NARUSZAJĄC
  TVP nie naruszyła godności Waldemara Sadowskiego - uznał warszawski sąd okręgowy i w całości oddalił pozew przeciwko telewizji publicznej. Sędzia Krzysztof Świderski uzasadniał, że powód nie wykazał, że TVP naruszyła jego godność. Sadowski ma zapłacić 737 zł tytułem zwrotu kosztów procesu.
  Czytaj więcej...  
  ***
  Rzecznik prezydenta krytykuje TVP za „Wiadomości” po śmierci Adamowicza „Myślę, że tak jak i wiele osób tak samo pan prezydent jest krytyczny wobec tego, co się stało” – tak skomentował w RMF FM postawę Telewizji Polskiej w ostatnich dniach rzecznik prezydenta RP Błażej Spychalski. Czytaj więcej...
  ***
  Autor materiału „Wiadomości” o mowie nienawiści dostał etat i poleciał do Panamy Maciej Sawicki, autor głośnego materiału „Wiadomości” o mowie nienawiści, wyemitowanego po śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, dostał etat w TVP i będzie relacjonować Światowe Dni Młodzieży w Panamie – wynika z informacji „Presserwisu„. Czytaj więcej...
  ***
  TVP manipulowała przekazem z pogrzebu prezydenta Gdańska Według komentatorów Telewizja Polska, relacjonując uroczystości pogrzebowe prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, dopuściła się manipulacji. – Nie sądziłem, że dożyję takich czasów – mówi Andrzej Stankiewicz z Onetu. Czytaj więcej...
  ***
  Zespół radiowej Dwójki krytykuje zdjęcie z anteny audycji "Archiwalnia" 40 pracowników i współpracowników Programu II Polskiego Radia podpisało list do zarządu i prezydium rady programowej Polskiego Radia w obronie audycji Tomasza Obertyna "Archiwalnia", którą zdjęto z anteny. "Decyzja o zaprzestaniu emisji Archiwalni godzi bezpośrednio w nasz program i nas jako zespół" - napisali. Czytaj więcej...
  ***
  Wydawcy spotkają się z Orlenem i Alior Bankiem w sprawie przyszłości Ruchu W najbliższych dniach wydawcy spotkają się z przedstawicielami Orlenu i Alior Banku. Według prezesa Izby Wydawców Prasy Bogusława Chraboty realne jest, by Ruch do końca stycznia przygotował kompletny plan restrukturyzacji. "Puls Biznesu" twierdzi z kolei, że dystrybutor, którego zadłużenie sięga pół miliarda zł, jest bliski upadku. Czytaj więcej...
 • ***

  witryna4
  To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

  Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

  ***

 • PARTNERZY

  infor_logo


 • FACEBOOK

 • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

  legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
 • Menu

 • Międzynarodowa Federacja Dziennikarzy


  Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest organizacją członkowską Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy.
 • ARCHIWUM