„Skok z wysokości”, czyli…

| 26 Wrz 2018  17:29 | Brak komentarzy

… Nagroda im. Tadeusza Żeleńskiego-Boya za rok 2017 dla Krystyny Jandy. Dlaczego „skok z wysokości”? Uzasadnił to w pięknej laudacji Tomasz Miłkowski. „Jeśli by szukać jakiegoś mianownika artystycznych dokonań Laureatki, na pierwszym miejscu trzeba by wymienić odwagę w podejmowaniu nowych wyzwań. Właściwie to sama artystka podsuwa ten mianownik tytułem jednego ze swych spektakli solistycznych, które przygotowała w Teatrze Polonia – mam na myśli „Skok z wysokości” Leslie Ayvasian. (…) W końcu nie na darmo zawarła przymierze z widzami. Robi to, co zwykle – znowu skoczyła z wysokości”.

Krystyna Janda to już Instytucja. Znakomita Aktorka teatralna, filmowa, reżyserka, doskonale władająca piórem i na dodatek z powodzeniem ( choć borykając się codziennie z problemami i „walcząc jak wściekły pies o widza”) prowadząca dwie sceny stołeczne.

Gratulacje składa Sebastian Wierzbicki

Debiut był naprawdę „przyspieszony”, jeszcze w czasach, gdy była studentką warszawskiej PWST. Masza w „Trzech siostrach” Czechowa w Teatrze Telewizji (1974) otworzyła Jandzie wszystkie drzwi, wybrała teatr na Powiślu (Ateneum). Niewiele później (1977) debiut u Andrzeja Wajdy w „Człowieku z marmuru”. Jej dziennikarka Agnieszka stała się symbolem młodego pokolenia końca lat 70. XX wieku.

Gratulacje składa prezydent Paszyński

Nie była to droga od sukcesu do sukcesu. Często atakowana, ponieważ odważnie wyraża swoją opinię w ważnych sprawach. Ale, jak powiedziała Laureatka podczas uroczystości wręczania Nagrody Boya „co wieczór ocenia się sama” . Z pewnością pomogło Jej owo przymierze z widzami, fundament twórczej pracy. A „można by tym bogactwem obdzielić co najmniej kilka całkiem bogatych biografii” – powiedział o dorobku Krystyny Jandy szef Klubu Krytyki Teatralnej.
Nagrodę otrzymała „za wybitne osiągnięcia artystyczne, ze szczególnym uwzględnieniem sztuki monodramu”. Artystka przyznała, że dowiedziawszy się o tym 76. wyróżnieniu (przed Boyem nagród teatralnych i filmowych wręczono Artystce 75) przeczytała wszystko o nagrodzie i tym bardziej się czuje „bardzo bardzo uhonorowana”.

Krystyna Janda i Tomasz Miłkowski podczas wręczania nagrody

Zna swoich widzów. Ze wzruszeniem mówiła, że podczas spektaklu „Zapisków z wygnania” nikt nie wyciągnął na widowni telefonu! A niektóre „kultowe” przedstawienia widzowie znają niemal na pamięć.

O Jej postawie społecznej świadczy inicjatywa „teatru na ulicy” – na pl. Konstytucji i obok Och-Teatru. Chciała pokazać teatr wszystkim, których zwyczajnie nie stać na bilet. Ogromną radość sprawiła jej informacja, że bezdomny widz obejrzał wszystkie spektakle na placu Konstytucji (pierwszy był „Lament”) i musi pojechać na Ochotę, aby obejrzeć te z repertuaru Och- Teatru. „Na tym polega cud teatru” – mówiła Janda.

Krystyna Janda

Nic dodać, nic ująć. Krytycy, „wyrobieni widzowie”, wielbiciele teatru i… bezdomni! Zatem jeszcze wielu „skoków z wysokości” Pani Krystyno!

Barbara Janiszewska

Komentarze

Pozostaw komentarz:

 • Redaktorowi STEFANOWI TRUSZCZYŃSKIEMU wyrazy głębokiego współczucia po śmierci córki DOROTY składają Zarząd Główny i Oddział Warszawski Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej
 • POLECAMY

 • SZLIF

  ”Szlif”: Czas podsumowań i nie tylko
  Koniec grudnia jest z pewnością jednym z najbardziej ekscytujących i sentymentalnych momentów w ciągu całego roku. Nie dość, że przypada on na okres świąt Bożego Narodzenia, to jeszcze z niecierpliwością czekamy na końcowe odliczanie, które z każdą sekundą zbliża nas do pierwszego dnia stycznia i różnych noworocznych postanowień. Czytaj więcej...
 • ***

  witryna4
  To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

  Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

  ***

 • PARTNERZY

  infor_logo


 • FACEBOOK

 • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

  legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
 • Menu

 • Międzynarodowa Federacja Dziennikarzy


  Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest organizacją członkowską Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy.
 • Tagi

 • ARCHIWUM