SKANDALICZNE ZACHOWANIE DEMONSTRANTÓW

| 19 Gru 2016  08:41 | komentarze 3

Nie można występować w obronie mediów, jednocześnie atakując reporterskie ekipy relacjonujące przebieg demonstracji. A tak niestety stało się podczas piątkowej demonstracji , 16 grudnia br. pod Sejmem, gdzie zgromadzeni protestowali przeciwko zapowiedziom marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego w sprawie ograniczeń dostępu mediów do Parlamentu. Protest był słuszny, nie można mieć tu żadnych wątpliwości. Dobrze się stało, że dziennikarzy poparli tak liczne zebrani obywatele. Ale bardzo źle się stało, że wśród protestujących znaleźli się zwolennicy ulicznych burd, którzy za główny cel uznali ataki na reportera TVP Info.

Obserwowałem to skandaliczne zachowanie „obrońców mediów”. Zakrywano obiektyw kamery TVP Info flagami, wchodzono w kadr, próbowano pokrzykiwać do mikrofonu, uszkodzono kamerę telewizyjną, powyrywano kable.

Można nie akceptować TVP, każdy ma do tego prawo. Można manifestować niechęć, w ramach bojkotu, w domowych pieleszach, nie włączać kanału telewizji publicznej, chociaż moim zdaniem nie wiadomo dlaczego, ale atakowanie reportera wykonującego pracę w miejscu publicznym kwalifikuje się już jako czyn karalny.

Do obowiązków organizatorów manifestacji należy zapewnienie dziennikarzom bezpieczne wykonywanie redakcyjnych obowiązków, nie zależnie z jakiej są stacji. Skoro w piątkowy wieczór tego nie dopilnowali, całe odium odpowiedzialności za skandaliczne zachowania niektórych manifestantów spada na organizatorów. Kierownictwo TVP Info poza żądaniem odszkodowania za zniszczony sprzęt powinno organizatorów pozwać z tytułu naruszenia godności osobistej reportera, obrzuconego stekiem wyzwisk. Myślę, że Stowarzyszenie Dziennikarzy RP również wystąpi w obronie dziennikarza.

Andrzej Maślankiewicz

Komentarze

komentarze 3 do “SKANDALICZNE ZACHOWANIE DEMONSTRANTÓW”

 1. wojciech
  poniedziałek, 19 - Gru - 2016, godz. 22:08

  Naczelny Sąd Dziennikarski SD RP ( zebranie w dniu 19.12.2016r. w formule tele – konferencji i w pełnym pięcio – osobowym składzie) jednomyślnie popiera stanowisko wyrażone w wypowiedzi kol. red. Andrzeja Maślankiewicza, jednocześnie NSD SDRP proponuje, aby dziennikarze telewizyjni ( i nie tylko), którzy relacjonują na ulicy, bądź w innych miejscach, byli wyposażeni w kolorowe (np. zielone) kamizelki z napisem np.:”MEDIA”,lub: „PRASA”. To się stosuje na przykład podczas dużych imprez sportowych i taki zabieg dobrze się sprawdza dla zapewnienia dziennikarzom bezpieczeństwa w ich pracy.
  W imieniu NSD SDRP – Wojciech Grabowski – przewodniczący.

 2. Janek
  środa, 21 - Gru - 2016, godz. 21:16

  Jestem wykładowcą na UW i nie wyobrażam sobie by studenci nie pozwalali mi prowadzić zajęć. Są pewne powszechnie przyjęte normy zachowań. Niezależnie od okoliczności po prostu powinno się być człowiekiem. Popieram artykuł pana Andrzeja Maślankiewicza. Podoba mi się pomysł Naczelnego Sądu Dziennikarskiego SD RP aby dziennikarze relacjonują na ulicy, bądź w innych miejscach, byli wyposażeni w kolorowe kamizelki z odpowiednim napisem.
  Jan Grzegorek
  Wykładowca na UW

 3. Iwona
  sobota, 31 - Gru - 2016, godz. 09:04

  Witam Drodzy Dziennikarze nie macie prawników zrobić zbiorową sprawę a mogę polecić paru w Ameryce po latach dochodzą do sprawiedliwości,a u Nas co obrońca Sprawiedliwości którzy to byli żaden nie stanie w waszej obronie powiem jedno Popiełuszko i Jan Paweł 2 teraz w grobie się przewracają Nie namawiam podpowiadam.

Pozostaw komentarz:

 • SZLIF

  „SZLIF”: Numer rozmaitości!
  „Od rockmana do trenera”, „Sam sobie uszyj” czy „Kobieca siła” to tylko kilka z wielu przyciągających wzrok tytułów, znajdujących się w lutowym numerze „Szlifu”. Młodzi dziennikarze jak zwykle nie zwiedli i zdecydowali się opowiedzieć nam o fascynujących rzeczach, zjawiskach, historiach. Czytaj więcej...
 • W mediach

  JERZY URBAN OBRAZIŁ, NIE OBRAŻAJĄC, A TVP NIE NARUSZYŁA GODNOŚCI - NARUSZAJĄC
  TVP nie naruszyła godności Waldemara Sadowskiego - uznał warszawski sąd okręgowy i w całości oddalił pozew przeciwko telewizji publicznej. Sędzia Krzysztof Świderski uzasadniał, że powód nie wykazał, że TVP naruszyła jego godność. Sadowski ma zapłacić 737 zł tytułem zwrotu kosztów procesu.
  Czytaj więcej...  
  ***
  Rzecznik prezydenta krytykuje TVP za „Wiadomości” po śmierci Adamowicza „Myślę, że tak jak i wiele osób tak samo pan prezydent jest krytyczny wobec tego, co się stało” – tak skomentował w RMF FM postawę Telewizji Polskiej w ostatnich dniach rzecznik prezydenta RP Błażej Spychalski. Czytaj więcej...
  ***
  Autor materiału „Wiadomości” o mowie nienawiści dostał etat i poleciał do Panamy Maciej Sawicki, autor głośnego materiału „Wiadomości” o mowie nienawiści, wyemitowanego po śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, dostał etat w TVP i będzie relacjonować Światowe Dni Młodzieży w Panamie – wynika z informacji „Presserwisu„. Czytaj więcej...
  ***
  TVP manipulowała przekazem z pogrzebu prezydenta Gdańska Według komentatorów Telewizja Polska, relacjonując uroczystości pogrzebowe prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, dopuściła się manipulacji. – Nie sądziłem, że dożyję takich czasów – mówi Andrzej Stankiewicz z Onetu. Czytaj więcej...
  ***
  Zespół radiowej Dwójki krytykuje zdjęcie z anteny audycji "Archiwalnia" 40 pracowników i współpracowników Programu II Polskiego Radia podpisało list do zarządu i prezydium rady programowej Polskiego Radia w obronie audycji Tomasza Obertyna "Archiwalnia", którą zdjęto z anteny. "Decyzja o zaprzestaniu emisji Archiwalni godzi bezpośrednio w nasz program i nas jako zespół" - napisali. Czytaj więcej...
  ***
  Wydawcy spotkają się z Orlenem i Alior Bankiem w sprawie przyszłości Ruchu W najbliższych dniach wydawcy spotkają się z przedstawicielami Orlenu i Alior Banku. Według prezesa Izby Wydawców Prasy Bogusława Chraboty realne jest, by Ruch do końca stycznia przygotował kompletny plan restrukturyzacji. "Puls Biznesu" twierdzi z kolei, że dystrybutor, którego zadłużenie sięga pół miliarda zł, jest bliski upadku. Czytaj więcej...
 • POLECAMY

 • ***

  witryna4
  To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

  Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

  ***

 • PARTNERZY

  infor_logo


 • FACEBOOK

 • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

  legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
 • Menu

 • Międzynarodowa Federacja Dziennikarzy


  Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest organizacją członkowską Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy.
 • Tagi

 • ARCHIWUM