SKANDALICZNE ZACHOWANIE DEMONSTRANTÓW

| 19 Gru 2016  08:41 | komentarze 3

Nie można występować w obronie mediów, jednocześnie atakując reporterskie ekipy relacjonujące przebieg demonstracji. A tak niestety stało się podczas piątkowej demonstracji , 16 grudnia br. pod Sejmem, gdzie zgromadzeni protestowali przeciwko zapowiedziom marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego w sprawie ograniczeń dostępu mediów do Parlamentu. Protest był słuszny, nie można mieć tu żadnych wątpliwości. Dobrze się stało, że dziennikarzy poparli tak liczne zebrani obywatele. Ale bardzo źle się stało, że wśród protestujących znaleźli się zwolennicy ulicznych burd, którzy za główny cel uznali ataki na reportera TVP Info.

Obserwowałem to skandaliczne zachowanie „obrońców mediów”. Zakrywano obiektyw kamery TVP Info flagami, wchodzono w kadr, próbowano pokrzykiwać do mikrofonu, uszkodzono kamerę telewizyjną, powyrywano kable.

Można nie akceptować TVP, każdy ma do tego prawo. Można manifestować niechęć, w ramach bojkotu, w domowych pieleszach, nie włączać kanału telewizji publicznej, chociaż moim zdaniem nie wiadomo dlaczego, ale atakowanie reportera wykonującego pracę w miejscu publicznym kwalifikuje się już jako czyn karalny.

Do obowiązków organizatorów manifestacji należy zapewnienie dziennikarzom bezpieczne wykonywanie redakcyjnych obowiązków, nie zależnie z jakiej są stacji. Skoro w piątkowy wieczór tego nie dopilnowali, całe odium odpowiedzialności za skandaliczne zachowania niektórych manifestantów spada na organizatorów. Kierownictwo TVP Info poza żądaniem odszkodowania za zniszczony sprzęt powinno organizatorów pozwać z tytułu naruszenia godności osobistej reportera, obrzuconego stekiem wyzwisk. Myślę, że Stowarzyszenie Dziennikarzy RP również wystąpi w obronie dziennikarza.

Andrzej Maślankiewicz

Komentarze

komentarze 3 do “SKANDALICZNE ZACHOWANIE DEMONSTRANTÓW”

 1. wojciech
  poniedziałek, 19 - Gru - 2016, godz. 22:08

  Naczelny Sąd Dziennikarski SD RP ( zebranie w dniu 19.12.2016r. w formule tele – konferencji i w pełnym pięcio – osobowym składzie) jednomyślnie popiera stanowisko wyrażone w wypowiedzi kol. red. Andrzeja Maślankiewicza, jednocześnie NSD SDRP proponuje, aby dziennikarze telewizyjni ( i nie tylko), którzy relacjonują na ulicy, bądź w innych miejscach, byli wyposażeni w kolorowe (np. zielone) kamizelki z napisem np.:”MEDIA”,lub: „PRASA”. To się stosuje na przykład podczas dużych imprez sportowych i taki zabieg dobrze się sprawdza dla zapewnienia dziennikarzom bezpieczeństwa w ich pracy.
  W imieniu NSD SDRP – Wojciech Grabowski – przewodniczący.

 2. Janek
  środa, 21 - Gru - 2016, godz. 21:16

  Jestem wykładowcą na UW i nie wyobrażam sobie by studenci nie pozwalali mi prowadzić zajęć. Są pewne powszechnie przyjęte normy zachowań. Niezależnie od okoliczności po prostu powinno się być człowiekiem. Popieram artykuł pana Andrzeja Maślankiewicza. Podoba mi się pomysł Naczelnego Sądu Dziennikarskiego SD RP aby dziennikarze relacjonują na ulicy, bądź w innych miejscach, byli wyposażeni w kolorowe kamizelki z odpowiednim napisem.
  Jan Grzegorek
  Wykładowca na UW

 3. Iwona
  sobota, 31 - Gru - 2016, godz. 09:04

  Witam Drodzy Dziennikarze nie macie prawników zrobić zbiorową sprawę a mogę polecić paru w Ameryce po latach dochodzą do sprawiedliwości,a u Nas co obrońca Sprawiedliwości którzy to byli żaden nie stanie w waszej obronie powiem jedno Popiełuszko i Jan Paweł 2 teraz w grobie się przewracają Nie namawiam podpowiadam.

Pozostaw komentarz:

 • ZAPROSZENIA

  Studio Reportażu i Dokumentu

  zaprasza na

  Spotkanie z Reportażem Radiowym”

  w programie m.in. prezentacja reportażu

  Krok po kroku”

  Cezarego Galka

  oprawa muzyczna: Anna Ozner (śpiew)

  Paweł Lipski (akompaniament)

  Spotkanie poprowadzi: Irena Piłatowska

  wtorek, 25.09.2018, godzina 18.00

  Klub Księgarza, Rynek Starego Miasta 22/24

 • POLECAMY

 • ***

  witryna4
  To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

  Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

  ***

 • MEDIA

  Janusz Kawecki z KRRiT: nie chciałem nagrody i przekazałem ją na cele charytatywne, mogę dołożyć się do kosztów ochrony Kaczyńskiego Członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji prof. Janusz Kawecki zapewnił, że był przeciwny przyznawaniu mu nagrody za ub.r. i w całości przeznaczył ją na różne cele charytatywne. Jednocześnie skrytykował media w negatywnym tonie opisujące duże wydatki na ochronę prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Czytaj więcej...
  ***
  VN zwrócił żonie Urbana pieniądze z licytacji występu w „Szkle kontaktowym” W styczniu br. redakcja „Szkła kontaktowego” TVN24 prowadziła licytację występu w programie. Licytację zakończono wynikiem 30 800 zł, a cały dochód trafił na konto WOŚP. Występ wylicytowała Małgorzata Daniszewska, żona redaktora naczelnego tygodnika „Nie” Jerzego Urbana, która jednak nie pojawi się w „Szkle”. - Wszystkie pieniądze, które wpłacili zostały im zwrócone. Nie każdy potrafi się bawić, a my nie możemy oddawać naszych łamów po to, żeby ktoś reklamował swoje pismo - stwierdził Tomasz Sianecki. Czytaj więcej...
  ***
  Polsat News: „Wydarzenia i opinie” zamiast „Gościa Wydarzeń”, prowadzącymi Gawryluk, Mosór i Wrześniewska-Sieger Od dzisiaj w Polsat News po głównym wydaniu „Wydarzeń” zamiast „Gościa Wydarzeń” będzie emitowany od poniedziałku do piątku nowy, dłuższy program „Wydarzenia i opinie”. W różne dni będą go prowadziły Dorota Gawryluk, Agnieszka Mosór i Joanna Wrześniewska-Sieger. Czytaj więcej...
  ***
  „Nasz Dziennik” zamieścił wzór zgłoszenia do prokuratury plakatu PO, na którym „Rydzyk wziął 94 mln zł dotacji” Na kolejnym plakacie Platformy Obywatelskiej krytykującym premie i dotacje przyznawane przez obóz rządzących znalazł się o. Tadeusz Rydzyk. - Atakowali i atakują nas cały czas przeróżnymi kłamstwami, a najbardziej tym, jaki to rzekomo jestem bogaty. To wszystko miało służyć temu, żeby zniechęcić ludzi, żeby nie utrzymywali naszych katolickich mediów - skomentował o. Tadeusz Rydzyk. A „Nasz Dziennik” zachęca czytelników, żeby zgłaszali plakat do prokuratury. Czytaj więcej..
  ***
  Dziennikarze śledczy z Czech czują się zastraszani przez policję Troje dziennikarzy śledczych, którzy m.in. zajmują się biznesową działalnością szefa ruchu ANO, premiera Andreja Babisza, przekazało w czwartek agencji CTK oświadczenie, w którym sugerują, że policja chce ich zastraszyć lub zniechęcić do dalszej pracy. Czytaj więcej..
  ***
  Krzysztof Czabański grozi pozwem za sugestie, że dostał 72 tys. zł nagród jako wiceminister kultury Szef Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański zapowiada wystąpienie do prokuratury i sądu, ponieważ Platforma Obywatelska zarzuca mu wzięcie 72 tysięcy zł nagrody. Czabański utrzymuje, że dostał tylko 6 tys. zł. - Będę domagał się przeprosin i wpłacenia 72 tysięcy na toruńskie schronisko dla zwierząt - zapowiada Czabański w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl. Czytaj więcej...
  ***
  KRRiT o 82 tys. zł na nagrody: przyznano je zgodnie z przepisami, poprzedni skład wydał 6 razy więcej służbowymi kartami Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji potwierdziła, że w ub.r. jej członkowie otrzymali 81,7 tys. zł netto kwartalnych nagród. Jednocześnie zwróciła uwagę, że w 2015 roku poprzedni skład KRRiT dostał 60 tys. nagród, za to jego wydatki służbowymi kartami kredytowymi wyniosły 40 tys. zł, podczas gdy obecni członkowie KRRiT w ub.r. wydali w ten sposób 6,1 tys. zł. Czytaj więcej...
  ***
  Prezes PiS sugeruje, że wywiad z nim dla Wpolityce.pl był nieprawdziwy Jarosław Kaczyński, prezes Prawa i Sprawiedliwości zaprzeczył, że w wywiadzie dla serwisu Wpolityce.pl mówił, że radził Beacie Szydło: „pokaż proszę pazurki”. Czytaj więcej...
  ***
  KRRiT ma zastrzeżenia do nowych telewizji naziemnych Żaden z nowych telewizyjnych kanałów naziemnych nie był tworzony zgodnie ze wszystkimi obowiązkami wynikającymi z koncesji – stwierdziła Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. Czytaj więcej...
 • WYDARZENIA

  Laureaci Nagród SDP
  21 marca , pierwszego dnia wiosny,jak zaznaczył prezes Krzysztof Skowroński, w Domu Dziennikarza w Warszawie odbyła się uroczystość rozdania dorocznych nagród SDP.Poniżej lista laureatów.
  Czytaj więcej...
 • PARTNERZY

  infor_logo


 • FACEBOOK

 • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

  legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
 • Menu

 • Międzynarodowa Federacja Dziennikarzy


  Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest organizacją członkowską Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy.
 • Tagi

 • ARCHIWUM